Yaz Aylarında Varis Şikayetleri Artıyor

Yaz Aylarında Varis Şikayetleri Artıyor

Yaz aylarında varis hastaları, daha fazla kaşıntı, ağrı, yorgunluk ve kramp gibi sıkıntılarla doktora başvuruyor. Varis hastalarının sıcak yaz aylarında yapması ve kaçınması gereken bazı adımlar vardır. İşte o adımlar:

1- Plajda Güneşlenmekten Kaçının

Denize girildiği zamanlarda vücut kasları her zamankinden daha fazla çalıştığından dolayı doğal yoldan bir yorgunluk meydana gelmektedir. Kişi denizden çıkar çıkmaz kendisini doğrudan kumlara atmaktadır. İşte bu durum varis hastaları için, son derece sakıncalı olup bu alandaki şikayetlerin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Varis hastaları mutlaka sıcak havalardan kaçarak, güneşin çok etkili olduğu saatlerde güneşlenmekten mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Bu saatlerde ise yapmaları gereken şey denizde yüzmek olabilir.

2- Sıcak havalarda mümkünse dışarı çıkmayın

Yaz aylarında 35 derecenin üzerine çıkan sıcaklardan dolayı hastaların açık alanda yürüyüş yapma imkanı da kısıtlanıyor. Bu nedenlerden ötürü varis hastaları daha çok akşama doğru 16 ile 17’den sonra, 45 dakikaya kadar yürüyüşe devam etmelidir.

3- Sıcak Banyo, Hamam ve Saunadan Uzak Durun

Özellikle yaz döneminde hastalar kesinlikle sıcak su, sauna, hamam gibi şeylerden kaçınmalıdır. Bunları yapmak yerine denize girebilir veya ılık banyo yapabilirsiniz. Özellikle bu bağlamda soğuk su ile banyo varis hastaları için son derece rahatlatıcı olur.

Sıcak Hava Varisleri Daha Belirgin Hale Getirir

Güneşin etkisinden sonra damarlar her zamankinden daha çok belirgin olmaktadır. Tabii ki bu durum estetik yönden kötü bir görünüme neden olup, aynı zamanda öğle saatlerinden itibaren başlayan bir yorgunluğun zeminini de oluşturur. Bu tür sıkıntılarla uğraşabilmek için, aşağıdaki çözüm yollarına göre hareket etmeniz önerilir.

Ilık ya da Soğuk Su ile Duş Alın

Yaz aylarında güneş banyosuna maruz kalmış kişiler şikayetlerini durdurabilmek adına bazı doğal yöntemlerden yardım alabilirler. Bunların başında ise yaz dönemlerinin vazgeçilmezi olan duş olup, bu alanda dikkat edilmesi gereken suyun fazla sıcak olmamasıdır. Çünkü sıcak su aslında varis hastalarının bu alandaki şikayetlerinin daha çok artmasına sebebiyet verir. Bu nedenle varis hastaları duş alacakları sırada suyun ılık veya soğuk olmasına özen göstermelidir. Aynı zamanda bu şekilde daha dinç bir gün geçirebilirler.

Bacaklarınızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutun

Akşama doğru bacaklarda bir ağrı başlıyorsa bu durumu giderebilmek için bacakları yukarı doğru kaldırabilirsiniz. Bunun için yere yatak, koltuk vs. uzanarak bacaklarınızın altına 1-2 yastık koyup bacaklarınızın vücut seviyesinden yukarı kaldırmaya çalışın. Böylelikle kan akışını hızlandırarak ağrı problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Yaz Aylarında Varis Tedavisi Yapılır mı?

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte varis hastalarının sayıca arttığını belirtmek gerekiyor. Çünkü herkes tatile daha pürüzsüz ve sağlıklı olan yapıda gitmek ister. Hem hastalıktan hem de diğer tüm şikayetlerden kurtulabilmek adına tedavi olmalısınız. Tedavi için herhangi bir zaman aralığı olmayıp, yılın 365 günü varis tedavisi için harekete geçebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise, hastalığın tedavi edilmediği sürece daha çok şikayetleri arttırmaya neden olmasıdır. Aynı zamanda varis ülseri adı verilen yaralara da neden olabilir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniğimizden randevu alarak, Kalp ve Damar Cerrahi uzmanlarımız tarafından ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar


İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50
Pendik
Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Op. Dr. Köksal GÜNEY
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Kaynarca mahallesi Akdeniz caddesi no:6 kat:2 PENDİK / İSTANBUL
Tel: 0(216) 375 75 75
GSM & WhatsApp: 0530 115 55 55

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !