Yaşlılık Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlılık lekeleri (karaciğer lekeleri) yaşlanmayla birlikte vücutta görülen lekeler arasındadır. Boyutları değişebilmekte olup, özellikle güneşe maruz kalan yüz bölgesi, el, omuz ve kollarda sıkça ortaya çıkabilmektedir.

  • 50 yaşını geçmiş kişilerde daha sık bir şekilde ortaya çıkar. Gençler özellikle güneşte uzun süre geçiren kişilerde onlarda da görülebilmektedir.
  • Tıpkı bir kanser hücresine benzer bir şekilde çoğalsalar da, aslında zararsızdırlar ve bu konuda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kozmetikle ve yaşlılık lekelerini azaltmada etkili olan cildi beyazlatma özelliği bulunan ürünlerle hafifletilebilir.
  • Düzenli olarak güneş kremi kullanarak güneşten mümkün olduğu kadar kaçınarak, yaşlılık lekeleri için bir önlem alabilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

Yaşlılık lekeleri tüm cilt tiplerinde etkili olur. Ancak hafif ciltli olarak tanımlanan kişilerde daha sık bir şekilde görülür. Yaşlılık lekeleri pigmentlerin artışıyla birlikte düz ve oval alanlar halinde görülecektir. Genel olarak bronz, kahverengi veya siyah renkte ortaya çıkarlar.

Ellerin dış bölümü, ayakların üst kısmı, omuzlar ve üst sırt gibi özellikle uzun zamanlar boyunca güneşte kalma ihtimali fazla olan bölgelerde meydana gelen bir sorundur. Yaşlılık lekeleri, daha çok çillere benzer şekildedir.

Ne Zaman Bir Doktora Gidilmeli?

Yaşlılık lekeleri zararsızdır ve tıbbi açıdan bir bakım gerektirmez. Ancak doktorun koyu ve görünüş açısından farklı olan lekelere bakması gerekir. Bu değişiklikler bir cilt kanseri türü olan melanoma belirtileri arasında sayılabilir.

Nedenleri Nelerdir?

Yaşlılık lekeleri, Aşırı aktif pigment hücrelerden meydana gelmektedir. Ultraviyole (UV) melanin üretiminin daha fazla olmasına neden olur. Uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmış kişilerin, ciltte melanin yoğunlaşmakta ve bu durum yaşlılık lekelerini beraberinde getirmektedir.

Solaryum gibi bronzlaşmak amacıyla kullanılan yöntemlerde yine aynı şekilde yaşlılık lekelerine neden olur.

Korunma Yolları

Güneş ışınlarının çok yoğun olduğu saatler içinde güneş ışığına maruz kalmaktan mutlaka kaçınmanız gerekir. Dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Dışarıya çıkmadan 15 ile 30 dakika öncesinde hem UVA hem de UVB ışığından koruyucu özelliği olan bir güneş kremi uygulayın. Güneş koruyucu faktörü en az 30 olan bir güneş koruyucudan yana tercihinizi yapın. Güneş kremini biraz daha fazla olarak uygulayın. Güneşten korunabilmek için, kollarınızı ve bacaklarınızı örtebilmek adına sıkıca dokunmuş elbiseler giyip, şapka takarak dışarı çıkmaya özen gösterin.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !