Yağ Kisti Tedavisi

Yağ Kisti Tedavisi

Yağ kisti, günümüzde genel cerrahi tarafından tedavisi gerçekleştirilen bir problem olup, tedavisi ise son derece basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Yağ kistinin meydana geldiği bölgede küçük kesi açılarak, buradaki yağ kistlerinin bölgeden tamamen alınması mümkün olur. Sorunun yeniden tekrar etmemesi adına bu bölümün tamamen temizlenmesi söz konusu olacaktır.

Kafa derisinde şişlik olarak beliren yağ kisti, genel olarak yağ bezesi kavramıyla karıştırılır. Ancak yağ bezesi sadece el, ayak ve boyun gibi alanlarda görülür. Yağ kisti ise %99 oranda kafa derisinde görülmektedir. Bunun tedavisi yalnızca 5 dakika kadar sürmektedir.

Kafada Yağ Kisti Neden Olur?

Yağlı saçlardan örnek verecek olursak: İnsanların saç köklerinde yağ salgı bezleri bulunur. Kepek ve kabuklanma gibi sorunlarla bu saç köklerinin tıkanması durumunda, cilt dışına çıkamayan salgı kafa derisinin alt kısmına birikerek burada bir kist haline gelir. Yağ kistiyle sıklıkla karıştırılmakta olan yağ bezesi problemi daha çok ayak tabanı, elin avuç kısmı ve kafada görülmektedir. Bu sorunun oluşum nedeni ise, yağ dokularının bulunduğu bölgelerdeki kontrolsüz büyümedir.

Yağ Kisti Kendiliğinden Geçer mi?

Yağ kistlerinin kendi kendine geçebilme ihtimali kesinlikle yoktur. Hareket halinde olabilen bu kistlere sert bir şekilde vurarak patlatmaya çalışmak bu konuda yapılacak en büyük hatalardan biridir. Yağ kisti büyüme gösterirken, zamanla kendiliğinden geçmesi gibi bir durum bu anlamda söz konusu değildir.

Kafada Yağ Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ bezesi ameliyatı sırasında cildin üzerinden 1-2 cm kesi alınarak buradan yağ kistinin kapsülüyle birlikte çıkarılması sağlanır. Kapsülle birlikte çıkarılmayan yağ kistlerinin ise, yeniden tekrarlaması söz konusu olacaktır. Bir diğer dikkat kesilecek husus ise, operasyonun küçük kesiler eşliğinde yapılması gerektiğidir. Kol, kafa, bacak gibi bölümler fazla görünür olmasından dolayı bu bölgelerde abartılı şekilde iz kalabilmektedir. Yine kesi alınan bölgenin dikişi yapılırken kesi bölgesine en yakın nokta üzerinden işlem yapılmalı ve mümkün olduğu kadar gizli dikiş yöntemi bu konuda cerrahlar tarafından tercih edilmelidir.

Kafada Yağ Kisti Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Yağ kapsülü ile birlikte çıkartılan kistin veya bezenin yeniden tekrarlama riski kesinlikle yoktur. Kistler veya yağ bezeleri kesinlikle kişiye zararı olmayan iyi huylu tümörler olduğundan dolayı, tedavinin sonrasında da herhangi bir işlem veya analizin yapılmasına gerek yoktur.

Medicin Kliniklerinde Ücretsiz Muayene

Medicin kliniklerine ziyaret gerçekleştirebilmek için aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden randevu alabilirsiniz. Kliniklerde SGK, Bağkur, memur ve memur emeklisi olan kişilere tedavide %50 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca tüm hastalarımıza kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanı sunmaktayız.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

 • Merhabalar, kapsülü ile birlikte alınırsa nüks olmaz. Konulan dikişler 1 haftada alınır. Hasta ertesi günü başını yıkayabilir. Saygılarımızla..

 • Merabalar eşimın kafasında bır çok yağ kıstı var onları ameliyat la aldırsak dıkiş ne kadar sürede ıyılesır bide tekrar çikarmı acaba fıyat yazarmisiniz

 • Merhabalar Kemal Bey, dikişlere 4-5 günlük süreyle deniz ve havuz suyu değmesini çok uygun görmüyoruz. Saygılarımızla..

 • Iyi gunler ben hollandada yasiyorum ama suan kusadasinda tatildeyim kafamda iki yerde yag bezesi var ama biri buyumus ve suan agri yapiyor acaba bunu aldirdiktan sonraki gun tekrar havuza felan girme imkanimiz olabilirmi bilgilendiriseniz sevinirim

 • Merhabalar Seda Hanım, normalde yağların vücuttaki dağılımı eşit olarak olup sadece ailesel enzim bozukluğu olanlarda lipom adını verdiğimiz oluşumların yaygın olarak görülmesi yani lipomatozis adı verdiğimiz hastalık ortaya çıkar. Burada birçok iyi huylu yağ tümörü olan lipomlardan en çok rahatsız edenlerini veya kozmetik olarak görüntüyü bozanlarını almak uygun olabilir. Lipomların alınması hiçbir zaman yenilerinin çıkması için bir tetikleyici değildir. Yeni çıkanlar tamamen bahsettiğimiz enzimatik bozukluğun sonucu olarak tesadüfi bölgelerde gelişen oluşumlardır. İstediğiniz kadarını lokal anestezi altında aldırmanızda hiçbir sakınca yoktur. Saygılarımızla..

 • iyi aksamlar bende yag kisti aldirdim.Aldirgim yerde yeniden cikti ve kafamin baska bölümünde 1tane daha cikti ne yapmam lazim.aldirdikca cogaliyo lutfen bilgi verin.simdiden tesekkurler….

 • Merhabalar Kaan Bey, lipomu üzerindeki saçsız ciltte birlikte alıp saçlı cildi uç uca eklersek bu saçsız alandan kurtulacağınızı düşünmekteyiz. Saygılarımızla…

 • iyi günler kafamda yağ bezesinin oldugu yerde saç çıkmıyor alındığı zaman saç çıkarmı ve saç ekimi yapılsa saç ektirsem saç çıkarmı teşekkür ederim

 • Merhabalar, lipom tedavisi SGK’lı hastalarımız için 400 TL’dir. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Merhaba videonuzu izledim
  Eeg v mr çekildi sonuçları bugün aldım yağ kistinden şüphe edildi.Çünkü sonuçlar temiz.
  3cm capinda kist olduğunu biliyoruz ameliyat ücreti aşağı yukarı nedir?
  Sgk var.

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !