Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Yağ bezesi, yağ hücrelerinden meydana gelen kanser dışı olan bir tümördür. Deri altı dokuda yavaş bir şekilde cildin altında büyümektedir. Bir kişide tek bir lipom olduğu gibi, birden fazla sayıda da lipom bulunabilir. Oldukça yaygındırlar. Yumuşak bir yumru şeklinde görülürler. Topaklar, büyük oranlarda yağ hücrelerinden meydana gelen ve kan damarlarından oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bir büyümenin aslında bir yağ bezesi mi veya yoksa ağır bir yumru olup olmadığı belirlenirken, mutlaka dikkat edilmesi gereken kural topun hareket ettirebilir mi yoksa sıkışmış bir vaziyet halde mi olduğudur. Zira yağ bezelerinin hareket edebilir bir yapısı bulunur.

Yağ Bezesi Nerelerde Görülür?

Yağ bezeleri (lipomlar) vücudun her yerinde var olabilir. Ancak en sık şekilde gövde, omuz, koltuk altı ve boyun bölgelerinde bulunmaktadır. Yağ bezeleri, iç organlarda ve kaslarda ise nadiren meydana gelir.

Kimlerde Görülür?

Yağ bezeleri yaş fark etmeksizin her yaştaki insanda ortaya çıkabilir. Ancak erişkinlik zamanlarında gelişme eğilimi gösterirken, orta yaşlarda daha belirgin olabilirler. Görülme sıklığına baktığımızda ise, her 1000 kişi arasından 1’inde yağ bezesi vakıasının bulunduğunu görüyoruz.

Lipomlar Kanserli mi?

Yağ bezeleri neredeyse her zaman iyi huylu olarak gelişir. Yani kanser değildir veya kansere dönüşmez. Yağ dokusunda gelişen ve derin lipom benzeri olarak görülen lipozarkom adı verilen nadir bir kanser türü vardır. Ağrılı ve hızlı büyüyen bu yağ bezesi, bir doktor tarafından mutlaka kontrol edilmesi ve biyopsi gerçekleştirilmedir.

Yağ Bezesi Nedenleri

Yağ bezelerinin ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yağ bezesi bulunan pek çok hasta ailesinde de bu sorunun yaşaması yağ bezelerinin genetik olarak ortaya çıktığını gösteren cinstendir. Bazen vücuda alınan bir darbe veya yaralanmadan sonra bu yağ bezelerinin büyümesi tetiklenebilir.

Lipomların Belirtileri

  • Dokunulduğunda hamur gibi yumuşak bir yapıya sahiptir.
  • Genellikle boyutları 1 cm civarındadır. Ancak bazen büyüyerek 5-10 cm büyüklüğe kadar ulaşabilir.
  • Ağrısızdır, ancak eğer boyutları irileşirse o zaman acı verici bir hale gelebilir.
  • Doktor değerlendirmesini ve teşhisini net bir şekilde oluşabilmesi için ultrason, CT tarama veya biyopsi dahil olmak üzere çeşitli testlere tabi tutabilir.

Yağ Bezesi Tedavisi

Birçok lipom ağrı verici ve görüntü açısından rahatsız edici bir hale gelmedikçe, çıkarılması gerekmeyecektir. Yağ bezelerini çıkarmanın en kesin yolu ise cerrahi olarak kesim veya liposuction tekniğidir. Bununla birlikte yağ bezeleri çıkarıldıktan hemen sonra yeniden gelişme görülebilir. Küçük ve orta boyutlardaki lipomların çıkarılması işlemi, lokal anestezi ile hasta uyanıkken yapılabilir. Daha büyük lipomlar da ve vücudun erişim açısından zor bölgelerinde genel anestezi gerekecektir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !