Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ Bezesi Ameliyatı

Sağlığımıza zararlı olan pek çok hastalık çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biride yağ bezesi veya tıp dilinde bilinen adı ile lipom olmaktadır. Vücudun avuç içi, kafa derisi ve ayak tabanı hariç olmak üzere her noktasında görülebilen iyi huylu tümörler olan lipom, endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Cilt altında birikmiş olan sadece yağ dokusu olup, sadece 5 dakikalık bir operasyon sayesinde artık bu durumdan kurtulabilmek mümkün olacaktır.

Yağ Bezesi Neden Olur, Vücudun Neresinde Görülür?

Lipomun ortaya çıkış nedenleri tam olarak tespit edilememiştir. Fakat bilim adamlarına göre yağ bezlerinin fazla çalışmasından dolayı bu tarz bir problem ortaya çıkabiliyor. Yalnız kafa bölgesinde meydana gelen ise kisttir ve bezeden farklı özellikler taşımaktadır. Bezeler vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir. Ancak en sık olarak göbek ve sırt bölgesinde bulunmaktadır. Aynı şekilde bacaklar ve kollarda şişlik görüntüsü bazen akla beze olabileceğini getirir. Ağrı ve sızı gibi şikayetleri olmayıp, cildin altında bulunan bezenin hareket ettirebilmesi en önemli teşhis adımlarından biridir. Eklem ve kemer alanı gibi noktalarda ise ezilmeden dolayı ağrıya neden olabilmektedir.

Kafada Yağ Bezesi Olur mu?

Bu konunun altını tekrar çizmek gerekirse, kafada beze değil kistin oluştuğunu hatırlatmakta fayda var. Aynı zamanda ellerde avuç içleri ve ayak tabanları bu konuda bir risk bölgesi değildir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Lipoma.

Lipomun kaybolması ise, kendine kendine olmayacaktır. Krem veya ilaçla da iyileşme ihtimali olmayıp, bu konuda tek çözüm yöntemi cerrahi yöntem yani ameliyattır. Ameliyatla birlikte cilt altında birikmiş olan yağ bezesinin kapsül halde çıkarılması gerekir. Bu sadece 5 dakika alan bir operasyon olup, alanında tecrübeli ve uzman olan genel cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ bezesi ameliyatı lokal anestezi eşliğinde yapılarak ameliyat sadece 5 dakika alacaktır. Tamamen uyuşturma yapıldığından dolayı hasta herhangi bir acı hissetmez. Cilt altında birikmiş olan yağ bezesinin boyutuna göre kesinin hesaplanması sağlanır. Örnek olarak 4 cm büyüklüğündeki kitleyi çıkarabilmek için sadece 1 ile 1.5 cm çapındaki bir kesinin alınması yeterli olacaktır. Yapılan kesikten kitlenin çıkarılması sağlanırken, daha sonradan cerrahi dikiş ile bu bölge kapatılır. Hasta bu operasyonun sayesinde ise, hastanede yatmaya kesinlikle gerek duymaz.

Aynı zamanda iş gücü kaybı gibi sorunlar ulaşmadan hasta doğrudan evine dönebilir. Kafada bulunan kistlerde gerekli ayrıntılar önemlidir. Yaygın olan yaklaşımda kafada kistin bulunduğu yer 4-5 cm çapında daire şeklinde tıraş edilerek kistin ameliyatla alınması sağlanır. Ve daha sonrasında bu alanın üstü pansumanla kapatılır. Hasta aylar boyunca saçının bir kısmı kısa olarak geçeceğinden dolayı, bu konudan büyük bir rahatsızlık duyabilir. Diğer yaklaşımda ise kistin alınacağı bölge tıraş edilmeyecektir. Sadece saçlar kenara çekilerek bu şekilde ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkün olur. Bu operasyondan sonra pansuman uygulanmazken, hastanın klinikten çıktıktan sonra ameliyat olduğu da anlaşılmayacaktır.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası

Hasta ameliyattan bir saat sonra evine, okuluna, sosyal yaşamına kesintisiz olarak devam edebilir. Aksi bir şey söylenmediği takdirde, pansumanı açarak banyosunu yapabilir ve tekrar bunu kapatmaya bile ihtiyaç duymaz. Kliniklerimizde genel olarak gizli, estetik dikişle kapatıldığından dolayı dikiş aldırmakta gerekli görülmeyecektir. Klasik yaklaşımda ise ameliyattan 8-10 günleri arasında hastanın banyo yapmasına izin verilecektir. Bunun nedeni ise normal dikiş atıldığından dolayı, dikişlerin alınmasını beklemektir ve ertesi gün hasta yıkanabilir. Yine kitlenin var olduğu kitleye bağlı olarak belirgin bir iz kalmaz ancak normal dikiş yoluyla kapatıldıysa balık kılçığı gibi bir iz kalabilir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Vücudunuzun herhangi bir kısmında lipom olmasından şüphe duyuyorsanız, bu tarz durumlar için Medicine Arts ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz. Tamamen tecrübeli genel cerrahi uzmanlarından oluşan ekibimiz hiçbir ücret almadan hastalığınıza bir teşhis koyarken, eğer onay alınırsa aynı anda tedaviniz başlayacaktır.

Yağ Bezesi Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Lipomun boyutları ve hastalığın derecesi her insanda farklı seviyede olmaktadır. Bu nedenle yağ bezesi tedavisi aynı olmayacaktır. Fiyatın belirlenmesi için muayene olmanız şarttır.

Yağ Bezesi Patlatma

Aslında bezenin patlatılması mümkün değildir. Ancak kistin içeriği tıpkı bir katı margarin gibi olduğundan patlatılabilir. Ancak kistin patlatılmasının herhangi bir etkisi yoktur, zira patladıktan birkaç ay sonra yeniden tekrarlanacaktır.

Yağ Bezesinde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yağ bezesi probleminde bitkisel tedavi yöntemleri aslında son derece gereksiz zaman ve ekonomik kayba neden olur. İyi huylu tümör olarak adlandırılan yağ bezelerini sıkmak kadar, aynı zamanda karışımlarla buna müdahale etmek son derece yanlıştır. Bu kistler yalnızca modern teknikler üzerinden boşaltılarak, tedavi edilmeye başlanmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !