Varis Ülseri Tedavisi

Varis Ülseri Tedavisi

VARİS ÜLSERİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Yaşadığımız hayat içinde yapılan en büyük hata maalesef sağlığın ihmal edilmesi oluyor.  İhmal durumu da bütün hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bu durum aslında varis hastalarının sıklıkla tekrar ettiği bir hatadır. Normal zamanlarda ayakta uzun süre boyunca sabit çalışmak yerine, arada hareket ederek bu şekilde zaman geçirmek damar genişlemesi riskini azaltır. Aynı zamanda bu alanda ortaya çıkan şikayetleri de dikkate alarak, erken süreçte bunlara yönelik muayene ve tedavi olunması gerekiyor.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olup, kılcal damarların tedavisinin yapılmaması yanma ve sızlanma dışında herhangi bir ciddi sıkıntı getirmeyecektir. Eğer sorununuz toplardamarda var olan damar genişlemesi problemiyse, o zaman mutlaka tedavi için harekete geçmeniz gerekir.

Varisin belirtileri ve şikayetleri:

Varis hastalığının ilk başlarında sadece toplardamarda kapakçık bozulması olarak meydana çıkan bu problem, ilerleyen zamanlarda kirli kanın damarlarda beklemesinden dolayı damarların genişlemesine ve damarların cilt üzerinden çok net bir şekilde görülebilmesine neden olmaktadır. Tabii ki bu durumun zararı sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda sağlık yani bacaklarda ağrı olarak da görülebilmektedir. Bacak ağrıları ise daha çok günün ilk saatlerinde başlayıp, akşam saatlerinde şiddetli artış göstermekte ve geceleyin bu ağrı krampa dönebilmektedir. Aynı şekilde bu zamanlarda damarlar son derece hızlı bir şekilde genişlediğinden dolayı, ciltte kaşıntı, ödem, şişlik ve bunlara bağlı olarak cilt yüzeyinde renk değişimi ve sertleşme gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Damarların çatlaması sonucu oluşan Varis Ülseri (Bacak Yarası) tedavi edilmezse hastanın hiç istemediği sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu kadar ilerleyen bir varis tedavisi için zaman ve sabır gerekir. Kliniklerimizde uzman Kalp ve Damar Cerrahlarımız tarafından PRP yöntemiyle tedavi edilen varis ülseri eğer tedavi edilmezse bacaklarda kanama görülür. Bu kanamaların iyileşmesi de zorlu yaralara neden olmaktadır. Kanaman durmaması halinde kanayan bölgeye tampon yapılması gereklidir.

Bacak Yarası Nasıl Geçer?

Bacak yarasından (Varis Ülseri) kurtulmak isteyen hastaların mutlaka alanında uzman Kalp ve Damar cerrahi uzmanlarına görünmesi gerekiyor. PRP yöntemiyle ameliyatsız, hastanede yatmanıza gerek kalmadan tedavi olabilirsiniz. Bu tedavi birkaç seansı bulup zaman ve sabır gerektiren bir tedavidir.

Varis Ülseri, PRP Yöntemi

Varis ülseri tedavisinde ortaya çıkan en gelişmiş yöntemlerden biri olan PRP, kişinin kendisinden alınan kanla yaranın iyileşmesine neden olmaktadır. Hastadan alınacak bu kan PRP cihazı yardımıyla özel bir serum haline getirilir. Elde edilen bu serum daha sonrasında bir iğne aracılığıyla hastada beliren yaraya enjekte edilir. Yaranın büyüklüğüne bağlı olarak bu uygulama birkaç seans şeklinde yapılabilir.

Varis Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Varis belirtileri ile karşılaşan kişilerin yapması gereken şey durumun daha ileri aşamalara ulaşmasına izin vermeden doğrudan bir hekime görünmektir. Zira ilk olarak bacaklarda mavi damarlar şeklinde kendini gösteren bu hastalık, daha sonraki aşamalarda ise varis ülseri gibi akıntılı yaralara neden olarak hayat kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Varis hastalığıyla Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü ilgileniyor. Kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanı olup, varis şikayeti olan kişiler vakit kaybetmeden gelip muayene olabilirler.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !