Varis, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Toplardamar genişlemesi mutlaka tedavi edilmelidir

Toplardamarın genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan varis, 95 olarak bacaklarda yer almaktadır. Varisin nedenleri arasında ise, daha çok ayakta çalışmak, hareketsiz bir yaşamı benimsemek ve genetik yatkınlık vardır. Sorunun temel kaynağı, toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulması ve bu nedenle kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesidir. Bu nedenlerden ötürü sağlığınızı riske atmamak için varislerin bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor.

Varis başlangıcı, ciddi şikayetleri olmayan bir dönemdir

Varis başlangıcında hastalarda pek şikayet görülmüyor. Daha sonraki aşamada, yani kapacıkların bozulmasıyla birlikte kirli kanın içerde beklemesi damarların daha fazla genişlemesine neden oluyor. İlk başlarda belirtileri olmayan varislerde, yürüyüş, yüzme gibi faaliyetler düzenli olarak yapıldığında şikayetler görülmeyecektir.

Toplardamarlar cilt dışından görülür hale gelmesi

Hızla genişlemekte olan damarlar bacaklarda şişlik görüntüsünün oluşmasına neden olur. Genelde kıvrımlı şekilde olan bu hastalık aslında varisin ilerlediği anlamına gelir. Sağlıklı insanların bacaklarında damarların görülmemesi gerekmektedir. Bacaklarınızda bu tarz durumlarda anormallik olup, olmadığını kontrol edebilmek açısından 5-10 dakika süreyle ayakta kalmanız gerekiyor. Bu süre zarfında ortaya kabarık şişlikler çıkmıyorsa sorun yoktur. Ama ortaya kabarık kıvrımlar çıkarsa ciddi sorun var demektir.

Gece krampları

Bu problemle birlikte ortaya çıkan bir diğer durum ise, geceleri çok sık bir şekilde ortaya çıkan kramplardır. Bazı insanlarda da bu durum var olurken, varis hastalarında ağrı biraz daha şiddetli olabiliyor. Özellikle bazı zamanlarda hastalar, geceleri yatağından ve uykudan uyandıracak ağır düzeylere ulaşabiliyor.

Bacak kaşıntısı

Özellikle diz bölgesinin hemen alt kısmında görülen kaşıntılar doğrudan varis hastalığına işaret eder. Kirli kanın toplardamarlarda beklemesi sonucunda kaşıntı oluşmaktadır. Bu kaşıntılardan kurtulmak için kaşıntı krem kullanılsa da bir kremin hiçbir etkisi olmuyor.

Kanama

Daima genişleyen toplardamarlar yapı itibariyle bir balona benzemektedir. Çocuklar daha büyük bir balona ulaşmak için sürekli balonu üfleyerek şişirirler. Ancak balon bir süre sonra oluşan basınca dayanamayarak patlar. Aynı durum toplardamar konusunda da geçerli olup, damarlar bir süre sonra kanamaya başlayacaktır. Ciddi bir kanamaya neden olup, hastalar genelde bu sorunu durdurabilmek için etkisiz kalabilmektedir. Asıl sıkıntı ise kanamalar olmayıp, kanama yerinin iyileşmesinden sonraki yaralardır.

Bacak yarası (Varis Ülseri)

Kanama probleminden sonra bacakta iyileşmesi zor görünen bacak yaraları yani ülser ortaya çıkar. Aslında cildin çürümesi anlamına gelen bu sorun maalesef hastaların başta yürüme sorunu çekmesine hatta yatağa bağlı kalabilmesine bile neden olabilmektedir.

Bacak yarası (varis ülseri)

Kanama probleminden sonra bacakta iyileşmesi zor görünen bacak yaraları yani ülser ortaya çıkar. Aslında cildin çürümesi anlamına gelen bu sorun maalesef hastaların başta yürüme sorunu çekmesine hatta yatağa bağlı kalabilmesine bile neden olabilmektedir.

Varis ülseri tedavi edilebilir

Varis konusunda hangi aşamada bulunursanız bulunun mutlaka tedavi olmanız lazımdır. Bu bacak yaralarının ortaya çıktığı bir dönem bile olabilir. Bu aşamada ise ilk olarak yaralar yani varis ülseri tedavi edilmeye başlanmalıdır. Bacak yarası tedavisinde Medicin kliniklerinin tümünde PRP adı verilen yöntem uygulanmaktadır. Hastanın kendi kanının yardımıyla yapılan bu teknik yüzde 100 başarılı sonuç verir.

Varis tedavisi mümkün bir hastalıktır

Yukarıda yaşanan tüm şikayet ve riskleri bitirmek sadece bilimsel yöntemler üzerinden olabilmektedir. Bunun için sağlık merkezi alt yapısına göre ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunur. Medicin kliniklerinde ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu sayede sadece 10 dakikalık süre içinde eski sağlığınıza geri kavuşabilir, varislerinizden kurtulabilirsiniz.

Ücretsiz muayene olun

Yaşadığınız hastalığın ne olduğunu öğrenebilmek için; Kliniklerimizden randevu alarak, Kalp ve Damar Cerrahi uzmanlarımız tarafından ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !