Varis Hastalığının Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Varis Hastalığının Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Varis Hastalığı Nedir?

Damarsal hastalıklar arasında en ciddi konuma sahip olan varis hastalığı, hem tehlikeli hem de tehlikesi bulunmayan komplike bir hastalıktır. Tehlikeli yada tehlikesi olup olmadığı ayrımını yapabilmek için problemin toplardamar genişlemesi mi yoksa kılcal damar problemi mi olduğu incelenmelidir.

Toplardamar genişlemesi asıl tehlikeli sorun olup kapakçık genişlemesinden ötürü meydana gelmektedir ve tedavi edilmediğinde şikayetler artarak bacak yaralarına ve pıhtılaşmaya neden olmaktadır. Kılcal damar sorunu ise nedeni tam olarak henüz tespit edilememiş olup estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Makalemizin bundan sonraki kısmında hastalığın yapısını ve neden meydana geldiğini detaylı bir biçimde inceleyelim. Zira bir vakıa ile başa çıkabilmek ve tedaviyi gerçekleştirmek onu tanımak ve korunma yönlerini bilmekten geçer.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Varis Nedir? Neden Oluşur?

Varis yukarıda da bahsi geçtiği gibi iki gruba ayrılmaktadır. Toplar damar genişlemesi asıl varis hastalığı olup, kesinlikle geç kalınmadan ve bilimsel yöntemler (ameliyat, ameliyatsız uygulamalar) ile tedavi edilmesi gerekir. 3 mm ila 3 cm çapında genişlemiş damarlar olabilmektedir. Kılcal damar çatlaması ise kalınlığı 1 ila 2.5 mm arasındadır. Kılcal damarda varis hastalığının size bir zararı bulunmamaktadır ama estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmaktadır.  Kılcal damarlarda varis hastalığı en çok yaygın bir biçimde bacak bölgesinden meydana gelmektedir ve etek giyen hanımlar için ciddi sıkıntı yaşatmaktadır.

Bunun yanı sıra estetik kaygı dışında ilerleyen aşamalarda fiziki acılara neden olan varis tedavisi için erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak sizi olumsuz etkileyen varis formlarından modern metotlar ile vakit kaybetmeden kurtulabilirsiniz.

Varis Neden Olur?

Kılcal damarlarda varisin neden olduğunu dair tam genel bir bulgu yoktur ama bu durumun daha çok kadınlarda olmasından ötürü kadınlık hormonları (Östrojen) ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Variste tehlike arz eden ve asıl sorun olan toplardamar genişlemesi ise teknik açıdan tarif edilecek olursa, toplardamarlar, 5-10 cm aralıklarla bulunan ve kirli kanı geri kaçırmamakla yükümlü yapılardır. Çeşitli nedenler ile (genetik, meslek seçimi, hareketsiz yaşam) bu kapakçıklarda bozulma meydana gelir. Kapakçıların işlevini yerine getirememesinden ötürü kan akışı düzenli bir şekilde sağlanmamaktadır ve kan aşağıda kalarak basıncın etkisi ile damarlarda birikmektedir. Bu da varis hastalığını meydana getirir.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Toplardamar Kapakçıkları Nedir?

İnsan vücudunda kan damarları olarak başlıca 5 dolaşım sistemi bulunmaktadır. Bunlar Arterler, Arteriyoller, Venüller, Venler ve en küçük kan damarları olan kılcal damar şeklinde ayrılmaktadır. Arterler ve Arteriyoller vücuda taze kan pompalarken venler ve venüller ise vücudun kullandığı ve oksijen yönünden yetersiz kirli kanı kalbe taşımaktadır. Atardamarlara göre görevi biraz daha zordur. Çünkü daha çok aşağıdan yukarı çıkması gerekmektedir.

Sürekli geri kaçma eğiliminde olan kirli kanın geri kaçmasını önlemek için venlerde 5-10 cm aralıklarla kapakçık bulunmaktadır. Tek yönlü olarak açılan bu kapakçıklar kirli kanın geri kaçmasını önlemektedir. Toplardamar kapakçıklarının görevini tam olarak gerçekleştirememesi durumunda varis vakıası meydana gelmektedir.

Nasıl Bozulur?

Teknik anlamda bakar isek bozulmanın en önemli bulgusu toplardamarlarda meydana gelen yüksek basınçtır. Burada bizim dikkat etmemiz ve bilmemiz gerek konu ise, kapakçıkların bozulmasına neden olacak kadar tehlikeli basıncın neden meydana geldiği ve nasıl önlenilmesi gerektiğidir. Basıncın artmasında en önemli etken sabit bir şekilde ayakta durmaktır. Bu durumda varis hastalığı için başlıca risk grubunu ayakta çalışanlar taşımaktadır. Bunun yanı sıra uzun yürüyüşler yapan ve çeşitli bir takım spor dalları ile ilgilenen kişilerinde varis hastalığına yakalanması bir adım daha yakındır.

Damar Basıncını Düşürmek (Korunmak İçin) Ne Yapmalıyız?

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi varis hastalığının oluşumunda en etkili faktörlerin en başında sabir kalmak ile oluşan damar basıncı ve bu basıncın kapakçıkları bozduğudur. Varis hastalığını önlemek için alınacak ilk önlem damarlarda meydana gelebilecek yüksek basınç oluşumunu önlemektir. Uzun süre oturarak hareketsiz kalmak ve ayakta sabit kalmamak gerekir. Bunlar yapamıyorsak bile 30-40 dakikalık aralıklar ile kısa bir müddet olsa dahi yürüyüşler yaparak damarlar meydana gelen basıncı düşürmeliyiz. Eğer imkanınız var ise yere uzanarak bacakalarınızı kaldırıp 20-30 cm yukarıda biraz bekletmek basıncı azaltacaktır. Bahsettiğimiz bu yöntemler her ne kadar varis sancıları dindirsede kesin bir tedavi için asla yeterli değildir. Varis tedavisi uzman hekimler tarafından modern metotlar ile gerçekleştirilmelidir.

Varis Belirtileri

Yaşın ilerlemesi ile birlikte aslında her insan varis riski taşımaktadır. Yazının üst kısımlarında hastalığın neden, nasıl olduğu ve korunmak için alınması gereken önlemleri gördük. Şimdi ise aldığınız önlemlere rağmen bu sorunla karşı karşıya kalmanız halinde nasıl bir süreç ile karşılaşacağınızı göreceğiz. Kısacası varis belirtileri (ağrı, kramp, damar genişlemesi, kaşıntı) neler olduğunu ve anlam taşıdığını göreceğiz. Varis belirtilerinin bilincinde olmanın vakıaya karşı kendinizi korumaya almanız bağlamında büyük etkisi olacaktır.

Kılcal damar varisleri tehlike arz etmediğinden ötürü burada asıl tehlike arz eden toplardamar varisini inceleyeceğiz. Toplardamar varisinin ilk belirtileri; damarların genişlemesi, kıvrımlaşması ve cilt üzerinde gözle görülür belli bir hal almasıdır. Bunların sebebi ise kapakçıkların kirli kanı kalbe göndermek yerine damarlarda bekletmesidir.

Damarlarda bekleyen kirli kan, damarların şişmesine ve ilde baskı yaparak cilt dışından rahatça görünmesine sebep olur. Bu görüntüyü görmek için 10-15 dakika ayakta durmanız ve daha sonrasında bacaklarınıza bakmanız yeterli olacaktır. Vakıaya göre değişiklik gösteren damar genişlemesi estetik bozulmaları da beraberinde getirir. Kılcal damarlı varis ve diğer varis türevleri için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren görülen ilk belirti bacaklarda kaşıntının olmasıdır. Alerjik bir nedene bağlı olmaksızın bacaklarınızda meydana gelen kaşıntı varisin en sık görülen belirtileri arasında yer alır. Bunun nedeni yukarıda da belirtildiği gibi kirli kanın damarlarda beklemesidir. Düzenli yürüyüş yapan kişilerde kan akışı daha düzenli olduğu için kaşıntı şikayeti daha az yada hiç görülmez.

Kılcal damar varislerinde karşımıza çıkacak olan ilk belirtiler ise, ağrı ve sonrasında sızlama, yanmadır. Asıl varis hastaları olan toplardamar varis hastalarında ise bacak ağrıları kaçınılmazdır. Ama burada şuna da dikkat edilemlidir kik her bacak ağrısı varis belirtisi değildir.

Varis ağrıları genelde diz alt kısmında ve genelde öğren sonrası yorulmaya bağlı olarak başlayan, akşama doğru artan bir ağrıdır. Bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda (yere uzanarak) tuttuğunuzda ağrı azalmakta ya da tamamen geçmektedir. Yine aynı şekilde ağrı olduğu anda yürümeye başlamanız halinde hafifleme yada tamamen ortadan kaybolması görülür. Buna ek olarak varis çorabı kullanarak ağrılar önlenir. Yanlız varis çorabı tedavi edici bir özelliğe değil sancıları dindirici özellik taşımaktadır.

Kramp, spazmlı kas kasılması anlamına gelmektedir ve özellikle kol ve bacaklarda sık sık görülen bir ağrı türüdür. Kramp, varis hastalarında sık olarak görülen şikayetlerden birisi olup, özellikle gece saatlerinde ortaya çıkan bir sorunsaldır. Tabi ki burada da yine belirtelim ki, her görülen ve meydana gelen kramp, varis habercisi değildir. Kramp sadece hastalıktan ötürü ortaya çıkmayıp, sinirsel, ruhsal ve susuzluğa bağlı olarak da görülebilmektedir.

Yukarıda belirtilen şikayetler dikkate alınmayıp tedavi olunmadığında yeni belirtiler ve şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de; ciltte renk değişimi ve sertleşmedir. Ciltte renk değişimi ve sertleşme başladığında artık eğer yapıyorsanız geleneksel yöntemler bırakılarak bir hekime başvurmalı ve tedavi görmeye başlamalısınız.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis belirtileri ile karşılaşan hastaların ilk yapması gerek muayene olmasıdır. Burada en çok akla gelen ve sorulan sorulardan birisi de ; hangi doktor / hangi bölüme gitme konusudur.

Kalp Damar Cerrahisi Tercih Edilmeli

Varis hastalığı teşhis ve tedavisi için en tecrübeli hekimlerin bulunduğu alan kalp damar cerrahisidir. Bundan ötürü iç hastalıklar (dahiliye) ilee herhangi bir zaman kaybetmeden direk olarak bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız. Ama maalesef ilçelerde yer alan devlet hastanelerinde kalp damar cerrahisine az rastlanmaktadır ve hastalar genellikle il dışında merkezinde olan hastanelere yönlendirilmektedir. Medicine Arts kliniğimizde ise bu hizmetler tam kapasite ve en son modern teknoloji ile en iyi imkanlarda gerçekleşmektedir. 30 yılı aşkın deneyimli doktorlarımız ile size hizmetlerimize devam etmekteyiz.

Ücretsiz Varis Muayenesi İmkanlarımızı Kullanın

Medicine Arts olarak 22 yıldır sağlık sektörünün gelişmesi için çabalıyoruz. SGK mensubu olan yada olmayan fark etmez, tüm insanlar ücretsiz muayene olabilir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet veren 5 kliniğimize randevu alarak gelebilirsiniz. Randevu almak için; sitemizi yada aşağıda yer alan telefonları arayarak hasta danışmanlarımızla konuşarak randevu oluşturabilirsiniz.

Bilimsel Yöntemlerle Tedavi Olmak Gerekir!

Doktora varisden dolayı başvurduğunuzda size hastalığınızın kılcal damarlardan dolayı olmadığı söylenirse kesinlikle tedavi olmalısınız. Aynı zamanda o zaman diliminde hamile olmanız tedavinin ertelenmesine neden olabilir. Bunun dışında tespit edilen tüm damar genişlemesi varis hastalıkları çok fazla zaman geçirmeden tedavi edilmelidir. Doktorun size reçete ettiği ilaç, krem, varis çorabı hastalığı iyileştirmeye yönelik olmayıp, sadece ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlerin azaltılmasına yöneliktir. O nedenle doktorunuza bu ilaçları kullanınca nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı sormalısınız. Aynı zamanda ameliyatsız varis tedavisi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtını hekiminize danışarak öğrenmelisiniz.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalı?

Muayene eden doktor hastalığın tipi, derecesi, konumu ve yaygınlığına göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bu yöntemi belirlerken görev yaptığı sağlık kurumunun teknolojisi ve hasta yoğunluğu göz önünde olacaktır. Kamu hastaneleri hasta yoğunluğu en fazla olan sağlık merkezleri olduğu için genelde tedavilerde ameliyat kullanılmaktadır. Medicine Arts gibi gelişmiş bir altyapıya sahip ve hizmet alanı varis tedavisi olan merkezlerde ise, ameliyatsız ve teknolojiye dayalı yöntemleri rahatlıkla bulacaksınız. Her iki yöntemde bilimsel olmasına karşın hastanın avantajlarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi (Önerilir)

Son 10 yılda gelişen teknoloji ile birlikte tüm varis hastaları ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Kamu hastanelerinde henüz yeterli olmayan bu uygulama için özel sağlık merkezleri tercih edilmektedir. Lazer ve radyo frekans yöntemi ile cilt üzerinden işlem yaparken, köpük ve skleroterapi yöntemleri ile de damar içinden çok ince bir iğne ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Diğer taraftan ameliyatla yapılan tedaviler de artık teknolojiler yardımıyla yapılmaktadır. Bunlardan en bilineni lazerle (EVLA) ve radyo frekansla (EVRFA) tedavilerdir. Bu yöntemler ayrı sayfalarda ele alınmıştır. Bu yöntemlere karar verilebilmesi için doktorunuzun sizi muayene etmesi ve varisin derecesini görmesi şarttır. Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ve yapılışına dair detayları aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

Varis Ameliyatı (Önerilmez)

İnsanların büyük bir bölümü şuan ameliyat korkusu ile ilkel çözüm yöntemlerine başvurmakta ve çoğu zamanda dolandırılmaktadır. Varis ameliyatı yukarıda da bahsettiğimiz gibi gereksiz olup, tüm varis hastaları ameliyatsız yöntemler ile 10 dakika içinde tedavi edilebilmektedir. Ameliyatlı tedavilerde en çok uygulanan yöntem, sorunlu damarı çıkarmak ya da sorunlu kapakçıkları keserek yerine kişinin kendi vücudundan alınmış olan sağlam kapakçıkları eklemektir.  Biz ise Medicine Arts olarak, hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı ve tekrarlama riskinin yüksek olması nedeniyle ameliyat uygulamıyor ve önermiyoruz.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da öncelikli hedefimiz hastalıktan kurtulmak olacaktır. Bu açıdan olaya baktığınızda varis çorabı gereken ihtiyacı karşılamamaktadır. Çünkü kapakçıkları çalışmayan ve bozulmuş olan damarlara varis çorabı herhangi bir etkide bulunmayacaktır. Varis çorabının en büyük görevi, bacaktaki damarları toplar ve kaşıntıyı azaltır yada keser. Ama hastalığın iyileşmesini sağlamadığı gibi şikayetlerin ortadan kalkmasını da sağlamaz. Varis çorabını, Özellikle gebelik sürecinde tedavisi mümkün olmayan hamile hastaların doğum sonrasına kadar yaşayacakları şikayetleri azaltmak için doktorun önereceği şekilde varis çorabı kullanmaları iyi olacaktır. Bunun dışında zaman ya da sağlığınızı kaybetmeyin. En yakın zamanda tedavinizi gerçekleştirin.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bir çok insan son aşamaya kadar hastalığın şikayetlerine ve hayatta çıkardığı problemlere bile aldırış etmeden tedavisiz bir şekilde devam etmektedir. Sürekli ilerleme özelliği bulunan bu hastalık maalesef bir noktadan sonra size hayatı çekilmez hale getirmektedir. Damarlarda başlayan kanama yerini iyileşmesi zor yaralara bırakmaktadır. Varis ülseri dediğimiz bu durumun maalesef görüntüsü bile insanı korkutmaya yetmektedir. Çoğu zaman bacakları çürüttüğü için insanı yürüyemez hale getirir. Aşağıda yer alan görselde basit bir örnek yer almaktadır. Bu aşamaya gelmeden önce bilimsel yöntemlerle tedavi olmalısınız. Aksi halde tedaviniz hem zor hem de daha maliyetli olacaktır. Çünkü önce ülserin sonra varislerin tedavi edilmesi gerekir. Ayak bileklerinde akıntılı yaralar olarak özetleyeceğimiz varis ülseri gündelik yaşamınızı durma noktasına getirerek kalitesini düşürür.

Doktorlarımıza Sorun / Öğrenin

Evet değerli arkadaşlar toplumda sık görülen ve tehlike haline gelen bu hastalıkla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık, fakat aktarmayı unuttuğumuz hususlarda varsa şimdiden özür dileriz. Bu hatamızı telafi etmek ve sizlerle daha iç içe olmak için gerek soru ve yorum sistemi, gerekse canlı destek sistemi ile doktorlarımız sorularınıza yanıt veriyor. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastaları ile birebir iletişim halinde olan hekimlerimiz bir telefon kadar yakınınızda bekliyor. Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Varis Tedavisi İçin Randevu

Varis tedavisi için randevu almak isteyen hastalarımızın aşağıdaki iletişim numaralarını aramaları yeterlidir. Bunun yanı sıra mail adresimiz ve canlı destek hattımız da 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !