Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Daha önceki konuları incelediyseniz, varis hastalığının yüzde 95’i bacaklarda bulunması, toplardamar problemi olduğunu anlamışsınızdır. Bundan dolayı da varis çorabı gibi kavramlar ile çok sık karşılaşmanız da mümkün. Sayfada bu tür ürünün ne işe yaradığını ve nasıl, hangi durumda kullanılması gerektiğini göstereceğiz.

Varis çorabı nedir?

Varis çorabı, günlük hayatta kullandığınız çorapları düşünün. Uzunluk bakımından ise günlük hayatımızdaki çoraplardan daha uzun olan çoraplar, sıkı ve dar olmasıyla beraber kişileri de rahatsız eder. Bu ürünlerdeki amaç ise; dar, sıkı ve baskı yapısı olmayışıdır. Varis çorabıyla günlük kullanılan ürünler arasında kumaştan kaynaklı baskı durumu bulunur.

Tedavi edici özelliği olmasa da 1848 senesinden bu yana 2 asırdır kullanılmaktadır. Birçok kişi maalesef varis çorabını, hastalığından kurtulma amacıyla kullansa bile beklentileri de yanlış yönde etkilemektedir.

Varis çorabı nasıl kullanılır?

Bu ürün bir cihaz ile ya da makine gibi olmadığından kullanım bilgisi de gerektirmiyor. Sabah uyandığınız zaman giymeniz yeterli olacak. Akşam uyuyacağınız zaman çıkarabilirsiniz. Yattığınız da bacaklarınızı uzatacağınızdan mümkünse de yastık gibi destekleyici bir şeyler koyun altına. Bu ürüne gerek duymadan geceleri de sabaha kadar rahat olursunuz.

– Varis çorabı tedavi edici değildir!

Genellikle ; varis şikayetinden devlet hastanelerine giden hastalara; Doxium, Daflon veya konumuzda yer verdiğimiz varis çorabı reçete edilip, hasta evine gönderilmektedir. Kişi, bu ilaçlar ile veya varis çorabıyla iyileşeceğini yani hastalığından tamamen kurtulabileceğini düşünür. Çünkü muayeneyi yapan doktor ürünlerin ne amaç ile kullanılacağını hiçbir zaman açıklamamaktadır. Üzülerek söylemeliyiz ki, kullanacağınız ya da kullandığınız bu ürün hastalığınızı 1 mm bile geriletmeyecektir.

– Şikayetleri azaltır

Varis çorabının tedavi edici özelliği olmasa da tamamen işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Damar genişlemesi hastalarında, problemler ortaya çıkar. Başta; ağrı, kramp, ödem, kaşıntı ve şişlikler tedavi olmadığı sürece her zaman karşınıza gelebilecek sorunlardır. Şiddetini arttırabilen bacak ağrılarınız varsa, varis çorabı etkili olacak sizler için. Unutmamanız gereken şeyse, yalnızca bacak ağrılarınızı hafifleteceğidir. Aynı işlemi ise günlük olacak şekilde 30-60 dakika yürüyüp bacak kaslarını çalıştırarak ya da bacaklarınızı 20-30 santim yukarı da tutup evinizde de yapabilirsiniz.

– Hastalığın ilerlemesini yavaşlatır

Başka güzel yönüyse, toplardamar genişlemesi sorununda yavaşlama sağlayacak olmasıdır. Kapakçıkları bozuk olan toplardamarlarda kalbe gitmesi gereken kanın sağlıklı bir şekilde gitmeyip, bekleme yaptığından dolayı o bölgede damarların genişlemesi olmasıdır. İlk başlarda çok belirgin bir şekilde olmasa da zaman ile baş parmak büyüklüğünde olabilmektedir. Kullanmış olduğunuz ürünün baskısı olan kumaşıyla damarları toplayıp genişlemesine de engel olur. Toplanan damarlardaki kan akışı normale dönecek ve başta ağrı olmakla beraber kramp gibi şikayetlerinizde azalacaktır.

– Hamile varis hastalarına önerilir

Klinik olarak her zaman erken teşhis ve bilimsel yöntemler ile tedavi olmanızı önermekteyiz. Fakat bazı durumlar oluyor ki isteseniz de tedavi olabilecek bir durumunuz olmuyor. Gebelik zamanında damar genişlemesi çok sık görülen bir durumdur. Hormonal dalgalanmayla beraber bebeğin yapmış olduğu baskı ve alınmış olan kilolar buna neden olur. Bu zamanda ortaya çıkabilecek hastalık ise bebeğe zarar vermemesi için tedavi edilmiyor. Anne adayının sağlıklı olarak doğum yapması beklenmelidir. Gebelik zamanında yaşayacağı şikayetlerin azaltılması ve hastalığın ilerlemesi içinde önlem açısından hamile olan kişiler özel bir şekilde tasarlanan ürünleri önerilmektedir.

– Bacaklarınıza uyguladığı baskı rahatsız edebilir!

Özellikle de ilk defa kullanacak olan kişiler için çok sıktığı gerçeğini söylemeliyiz. Kullanmış olduğunuz ürün bileklerde yüzde 100 olmakla beraber dizlere doğru çıktığı zaman azalan bir baskı yapmalıdır. Burada olan ama ise kirli kanın yukarıya çıkmasını kolaylaştırmaktır.

Hafif basınç sadece çok etkili değildir

Doktor tavsiyesini almayacaksınız eğer, mutlaka orta basınçlı olan bir ürün tercih etmelisiniz. Çünkü varis hastalığı olan kişilerde hafif basınç işe yaramaz. Hafif basınçlı olan ürünler genellikle ayakta çalışan kişilerdeki şişlik ve ağrıyı önleme amaçlı kullanılır.

Fiyatları ne kadar?

Türkiye’de üretilmiş olan ve yurt dışından ithal bir şekilde gelen çok marka vardır. Fiyatlar ürün çeşitleri ve kalitelerine göre değişmekle beraber 50 ila 300 TL arasındadır. Reçetesiz olarak satılan ve medikal malzemelerin bulunduğu şirketlerden ve eczanelerden satın almanız mümkün. Fakat gene de doktordan tavsiye almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Varis tedavisi ile hangi bölüm ilgilenir?

Varis tedavisi olabilmek içinde öncelikle kalp ve damar cerrahisi kısmına başvurup randevu almanız gerekir. Randevu alıp daha sonrasında doktorlarımız sizi muayene eder ve kılcal damarlı varis mi yoksa diğer varis formlarından hangisi olup olmadığına karar verip, size uygulanabilecek yöntem ile seans sayısını belirler. Tedavilerin düzenli bir şekilde yapılmasıyla beraber varis hayatınızdan tamamen çıkar.

Sağlıklı günler dileriz.

& yorumlar

    • Merhaba Emine hanım ayaklardaki ödemin kaynağı varisten dolayı olabilir. Dilerseniz ödemli bölgelerinizin resimlerini 0533 168 49 50 WhatsApp hattımızdan bizlere gönderebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !