Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Toplardamarın kalıcı olarak uzaması ya da genişlemesi sonucu oluşan duruma Varis denir.  Yoğun olarak bacak bölgesinde görülen varisler yeşil renkte ve kıvrılmış damar şeklindedir.

Varisin belirtileri nelerdir?

1)Bacaklarda Ağrı:

Varis hastası olan kişilerde en fazla görülen şikayet bacaklarda ortaya çıkan ağrılardır. Daha çok dizlerin alt kısmında görülen ağrılar günün ilerleyen saatlerinde oldukça yoğunlaşır.

Varis ağrılarını nasıl engelleyebiliriz?

Bu durumda bacağınızdaki ağrının dinmesi için 30 ila 60 dakika yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Tamamlanan sürede bacağınızdaki ağrı kesilmeye başlayacaktır çünkü yürüyüş sırasında bacak kasları da kalp gibi çalışıp kan dolaşımını hızlandırır.

Aynı şekilde, özellikle akşamları eve geldiğiniz zaman bacaklarınızı 20 ila 30 cm yukarı da tutup kirli kanın kalbe gitmesi için yardımcı olmanız mümkün. Bu yöntem de ağrıyı geçici olarak engelleyen çözüm yollarından biridir.

Varis ağrısı sorununu önlemenin diğer yoluysa varis çorabı kullanımıdır. Varis çorabı kullanımının tedavi etme özelliği bulunmasa da ağrılarınızı az da olsa dindirir.

2) Kaşınma:

Toplardamar genişlemesine bağlı bir şekilde görülebilen varis şikayetinde, bacak kaşıntısı ileri derecedeki hastalar da görülmektedir. Genişlemiş olan damar cilde sürekli baskı yapıp, cildin gerilmesine ve kasılmasına neden olur. Bu durumdaysa kişide kaşınma sorunu meydana gelir. Ortaya çıkan kaşıntı da çeşitli kremlerle geçici olarak rahatlasanız da sorun tedavi edilmez ise tekrar edecektir.

3) Kramp:

Varisi olan hastaların asıl sıkıntısı akşam başlar. Öğleden sonra başlayan bacak ağrıları 30 ila 60 saniye sürerken, akşam saatlerinde başlayan ağrılar kramp nöbetlerine yerini bırakır.  Birçok insanın uykusunda yaşayabileceği kramp sorunu, sizi uykunuzdan şiddetli ağrı ile uyandırmaya kadar götürebilir.

Krampın diğer nedenleri ise;

Halk arasında kramp şeklinde bilinen kas kasılmaları, yalnızca varis hastalığıyla alakalı olmayarak, az su tüketen, sıcak havalarda ise spor yapan kişilerde görülür. Ruhsal ve sinirsel olarak yaşanan kramplardan dolayı adele krampları akşamları daha sık bir şekilde gerçekleşmektedir. Hastalık dışında olan kramplarda, bol su içmek gerekmektedir.

4) Ayaklarda Şişlik / Sertleşme;

Toplardamar genişlemesine bağlı olan varis hastalığında, kişilerin uzun süre ayakta kalmaları veya uzun süre hareketsiz oturmaları bacaklarında şişliğe neden olur. Bu şişkinlik genellikle ayak bileklerinde ve bacaklarında görülmektedir. Diz altı kısmındaysa görülmüş olan şişlikler de hastalığın ileri derecede olduğu anlamına gelmektedir. Genellikle varisler, toplardamarda sıvı kaçağı nedeni ile oluşur. Bunun içinde bazı tabletler bulunur ve şişlik ödem azaltılır.

5) Parmaklarda Uyuşma;

Varis hastalığının diğer şikayetlerinden biriyse; Kişinin ayak parmaklarında uyuşmaların ve karıncalanmaların görülmesidir. Kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilecek olan bu durum insanı gerer. Bir noktadan sonraysa bu uyuşma belirtisi kendiliğinden kaybolur.

6) Ciltte Renk Değişimi;

Varis belirtilerinde ortaya çıkan şikayete göre hastalığın ilerleme durumu da anlaşılmaktadır. Kramp, kaşıntı gibi problemler varis hastalığının ilerlediğini gösterir. Bu durumu destekleyen bir diğer bulguysa, varisli bölgelerden çok, hastanın ayak bileklerinde cildin önce sertleşmesi devamında da koyulaşmaya başlamasıdır.

7) Damarların Cilt Dışına Taşması / Belirgin Hale Gelmesi

Toplardamar genişlemesiyle ortaya çıkan varis, bir noktadan sonra belirgin hale gelir ve bacak bölgesine baktığınız zaman çok daha rahat görülebilir. Varisin tam olarak görülebilmesi için 15 dakika ayakta durmak gerekmektedir. Cilt dışında ve kıvrımlı olan damarların, kalın varis olduğu anlamına gelmektedir. Tedavi olabilmek için acele etmeniz gerektiği ortadadır.

8) Bacaklarda Aniden Ortaya Çıkan Kanama

‘Damarlarının cilt dışına taşma’ belirtisi olan kişilerin tedavi için acele etmeleri gerektiğini dile getirdik. Çünkü; Ciltteki sertleşme ve renk değişimi maalesef hastalığın ileriye döndüğü anlamına gelir. Bu noktadan sonraysa karşılaşılabilecek diğer varis belirtisi kanama olmaktadır. Kanamada, damarların aşırı derecede genleşip çatlamasına neden olur. Ciddi bir kanama olması ile kanı durdurmak içinde kanayan bölgeye tampon uygulanması şarttır.

9) Şikayetler Sabah Az / Akşama Doğru Artacak Şekilde Görülür;

Varis hastalarının yaşamış olduğu şikayetler genel olarak sabahları yok denebilecek kadar az olmaktadır. Öğlen sonrasında bacaklarda artan baskıyla şikayetler artar ve daha da belirgin bir hale gelir. Tedavinin biraz zaman alması ile beraber varis çorabının kullanılması şikayetleri daha aza indirmenizde etkili olur.

10) Soğuk Havalarda Az / Sıcak Havalarda Varis Riski Artar

Varis hastalarına her zaman sıcak ortamlardan uzak durulması gerektiği söylenir. Hastaların, sahilde güneşlenmesi, güneşli havalarda yürümesi, sıcak suda banyo yapması, sauna ve  hamam gibi yerlerden uzak durması gerekmektedir. Banyo yapacağınız zamanlarda su deniz suyunun sıcaklığı ile orantılı olmalıdır. Denizde istediğiniz kadar yüzseniz de güneşlenmekten uzak durmalısınız.

Varis Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Sayfamızda yazılan şikayetlerden birini veya birden fazlasını yaşamanız durumunda;  kliniğimizden randevu alarak, Kalp ve Damar Cerrahı uzmanı olan doktorlarımıza ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavilerinde 2 ana başlık uygulanmaktadır. Bu teknikleri ayıran özellik ise varisin derecesidir.

Kılcal damarlı varislerde lazer tekniği,

Orta varis ve kalın varisler de ise radyo frekans ve skleroterapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

& yorumlar

 • Merhaba,
  Bacaklarımda sabah uyandığımda bir karıncalanma ve ağrı hissetmekteyim. Ayak bileklerimde kılcal damarların günden güne daha fazla belirgin hale geldiğini görmekteyim. Acaba bu küçük kılcak damarlar varis midir ve bu şekilde ağrı yapar mı?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Kerim Bey,
   0553 665 64 02 nolu whatsapp destek hattımızda ayak bileklerinizde oluşan kılcal damarların fotoğraflarını göndermenizi rica ederiz. Uzman hekimlerimizden gelecek olan cevaba göre sizi bilgilendirmek isteriz. Dilerseniz kliniğimizi ziyaret ederek ücretsiz muayane fırsatından da faydalanabilirsiniz. Doktorlarımızla yüz yüze yapacağınız görüşme esnasında tüm sormak istediklerinizi ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz doppler çekiminizi de yapabiliriz.
   Geçmiş olsun.

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !