Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Sağlığımıza yeterince dikkat ettiğimiz  söylenemez. Bazen yapılan  yanlışlar  ve ihmaller zinciri,  içerisinden çıkılması çok zor sonuçlar doğurmaktadır. Örneğin  kadınlarda en sık karşılaşılan  problemlerden biri vajinada kaşıntı, basit bir sorun olabileceği gibi çoğu zaman çeşitli sorunları da işaret ediyor olabilir. O nedenle vajinal kaşıntı sorunu  yaşayan   hanımlara doktora danışmalarını öneriyoruz.

Vajinada Kaşıntı Nedenleri

Öncelikle yazının giriş kısmında da söylediğimiz gibi bu soruna neden olan bir çok etken  bulunmaktadır. Bunların başında  hemen hemen tüm kadınların hayatında en az bir kez karşılaştığı vajinal mantar başı çekmektedir.   Yaz aylarında cildin ıslak ve nemli kalması ile yoğun antibiyotik ve ilaç kullanımı da bu durumun nedenleri arasındadır. Ancak  öyle bir şey var ki; bir çok kadın o güne kadar o hastalıktan haberi bile olmuyor. Genital bölgede meydana gelen toplardamar genişlemesine Vajinal Varis denir. Şimdi sizi vajinada kaşıntı meydana getiren varis hakkında bilgilendireceğim.

Vajinal Varis

Varis hastalığı dünya genelinde çok sık karşılaşılan  damarsal hastalıklardan biri olup, özellikle toplardamarlar yanı sıra kılcal damarları yakından ilgilendirmektedir. Çoğunlukla bacaklarda görüldüğü için insanlar daha çok bacaklara odaklanmaktadır. Fakat yalnızca bacaklarda olduğu düşünülse de  aynı zamanda eller ve şuan ayrıntılarını okuyacağınız vajinada da görülmektedir.

Hamile Kadınlarda Sık Görülür

Kadınlarda vajinal varis  en sık gebelik sürecinde görülen bir rahatsızlıktır. Kaldı ki 10 gebe kadından birinde görülmektedir. Anne karnındaki bebeğin meydana getirdiği baskı 4 -5. aydan sonra artar. Bu şekilde hastalık hızlı bir şekilde ilerlerken aynı zamanda şikayetlerde de kat kat artış görülür.

Ağrı ve Vajinal Kaşıntı Yapar

Zamanla artan ağrı ve kaşıntı vajinal varisin en yaygın belirtilerindendir. Bu ağrı ve kaşıntılar  bir noktadan sonra kişiyi rahatsız edebilir. Bu nedenle karşılaşılan  vajinal kaşıntı problemini kesinlikle basite indirgememeli  ve nedenini araştırmalısınız. Genital venler gözle bakıldığında bile görülebilen bir yapıda olduğundan özel bir teşhis ve görüntüleme aracına gerek duyulmaz.

Kadın Doğum Uzmanları Teşhis Edebilir

Ne yazık ki hanımlar bu sorunu paylaşmaktan çekinir, ciddiye almaz ya da tedaviyi erteler. Çoğu zaman bu hastalığın teşhisi kadın doğum uzmanları tarafından fark edilerek hastalar kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirilmektedir. Medicine Art kliniklerinde  bayan kalp damar cerrahi uzmanı görev yapmaktadır. Bu sayede  utanmanıza gerek kalmadan ücretsiz muayene fırsatından  faydalanabilir ve bu sorunu aşabilirsiniz.  Vajinal varis ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Vajinal Mantar

Kadınlarda görülen vajinada kaşıntının bir diğer nedeni ise vajinal mantar dediğimiz kabusdur.  Yazının giriş kısmında da söylediğimiz  gibi her kadın hayatının  bir noktasında  en az 1 defa vajinal mantar ile karşı karşıya kalır. Özellikle yaz aylarında sık görülen bu sorun çoğu zamanda kişinin hata ve ihmalleri ile ortaya çıkmaktadır.  Bağışıklık sisteminin zayıflaması, gereksiz ve bilinçsiz kullanılan antibiyotikler ve doğum kontrol hapları, nemli kalan cilt vajinal mantarı tetiklemektedir. Şimdi vajinal mantarın oluşmasına uygun ortam yaratabilecek  etkenlere değinelim.

Koruyucu Bakteri Laktobasil Azalması ile Oluşur

İnsan vücudu, milyonlarca mantar organizmasına ev sahipliği yapar; bunların çoğu vücut sağlığımız açısından “iyi” olarak kabul edilir. Genital bölgenin korunmasında görevli olan Laktobasiller her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlamaktadır. Kişinin kendi vücudu içerisinde olabileceği gibi cinsel ilişki yoluyla bulaşabilecek tehlikelere karşıda Laktobasiller büyük önem arz eder. İşte laktobasillerin sayıca azalması sonucunda fırsatçı olarak meydana çıkan zararlı mikroorganizmalar üreyerek çeşitli şikayetler oluşturabilmektedirler. Yazının devamında ise Laktobasillerin azalmasına neden olan faktörleri ele alarak doğal yollardan korunma yöntemlerini ele alacağız.

Aşırı Temizlik Tutkusu / Sabun Kullanımı

Kadın sağlığını  tehdit eden vajinal hastalıklardan korunmak için temizlik şart. Ancak yanlış yapılan temizlik birçok sorunu da beraberinde getirir.  Vajina hijyenini sağlamak için sabun kullanılmamalıdır.  Kimi insanlar aşırı temizlik düşkünlüğü sebebiyle  vajina içerisini bile, sabun vb ürünlerle temizlemeyi yeğlemektedir. Oysaki genital bölgede kendi kendini temizleme sistemi mevcuttur.

Tuvalet Sonrası Temizlikte Yapılan Hatalar

Küçük abdest yada dışkılama sonrası tüm insanlar makat ve genital bölgeyi yıkarlar. İşte burada dikkat edilmesi gereken bir husus el hareketleri olup, mutlaka önden arkaya yani vajinadan makata doğru olmalıdır. Tersi durumda makat çevresinde olabilecek  mikroplar vajinaya doğru taşınabilir ve vajinaya bulaşabilir. O nedenle temizlenme her zaman  önden arkaya doğru olmalıdır.

Cildimizi Kuru Tutmalı, Kıyafetlere Dikkat Etmeliyiz

Kaşıntıya yol açan  durumlardan biri de hiç kuşkusuz  cildin nemli ve ıslak kalması ile ilgilidir. Cildin nemli kalması bakterilerin kolaylıkla  üremesine zemin hazırlar. Genital bölge kuru ve temiz tutulmalıdır. Buna özen göstermek  dışında aynı zamanda vücudun hava almasını önleyen  dar kıyafet ve iç çamaşırlardan uzak durmalısınız. Aynı şekilde pamuklu iç çamaşır ve kıyafetler kullanmaya dikkat edin.

İdrarı Ertelemeyin

Toplumda çocuk yada yetişkin en sık yapılan hatalardan biri idrarı ertelemek ve  dayanabildiğimiz  kadar bekletmektir.  Bu durum böbreklere zarar verdiği gibi kadınlarda vajinal mantara neden olabilmektedir. Çünkü idrar ertelediğinizde bakteriler çoğalma fırsatı bulurlar ve ilhitaba zemin hazırlarlar.  İdrarın bakterilerin vücuttan atılmasını sağladığını unutmayın. O nedenle kendinizi  sıkarak rahatsız  olmak yerine en ufak idrar yapma ihtiyacı duyarsanız bile  tuvalete gidiniz.

Adet Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışma hayatında olan kadınlar adet dönemlerinde pedlerini  gerektiği zamanda değiştirme fırsatı bulamayabiliyor. Bu durum vajina içerisinde zararlı bakterilen çoğalmasını beraberinde getirir . O nedenle hijyenik pedler gün içerisinde sık aralıklarla değiştirilmelidir.

Antibiyotik Kullanımı

Vajinal mantara neden olan faktörlerin bir diğeri ise geniş spektrumlu antibiyotik kullanımıdır. Bu antibiyotikler vajina içinde bulunan yararlı bakterileri öldürüp mantar enfeksiyonuna yol açar. O nedenle gereksiz  antibiyotik kullanımını olabildiğince  azaltmalıyız. Yapılan araştırmalarda ülkemizin antibiyotik kullanımı konusunda dünyada ilk sırada olduğu görülmektedir. Bu hatalı alışkanlıktan uzak durmalıyız.

Doğum Kontrol Hapları

Vajina içerisindeki PH değerini bozan ilaçlardan biri de doğum kontrol hapları olup,  bu tür ilaçları alan kadınlarda vajinal mantar riskini artırmaktadır. Bu hapları  doktor kontrolü  ile kullanmak gerekir.

Vajinal Mantar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uzun süreli kaşıntı problemi kesinlikle olağan bir durum olmayıp vajinal mantarın en sık gözlenen belirtisidir. Bu durumda kesinlikle utanma duygusunu bir kenara bırakarak  mutlaka bir Jinekoloji (Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanına) muayene olmak gerekir.  Vajinal mantar ya da yazının giriş bölümünde söz ettiğimiz  gibi vajinal varis bu durumda koyulabilecek  teşhislerdendir.

Doktora Sor

Bu konuda bizim sunacaklarımız bu kadar olmakla birlikte sizlerin aklınızdaki tüm soruları  sorabileceğiniz ve cevap bulabileceğiniz, doğru teşhis ve etkili tedavi için genel cerrahi uzmanlarımız 7/24 hizmetinizdedir.

Neden Medicine Art Kliniği?

Medicine Art Kliniği kurulduğu günden bu yana modern teknikler ile hastalıkların tedavisine yönelik yöntemlerde bulunan ender kuruluşlardan biridir. Herkes için Sağlık ilkesi ile belirlemiş olduğu tedavi ücretleri tüm kesimlerin tazmin edebileceği  meblağlardan oluşur. Hastaları ile tedavi öncesinde olduğu kadar tedavi sonrasında da iletişim halinde kalan Medicine Art kliniği uzman hekimleri, başarılı çalışanları ve kesintisiz hizmet anlayışı ile bir telefon kadar yakınınızdadır.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

  • iyi gunler bende 4 seneden beri ayda 2 hafta boyunca vajinal kasinti oluyo kasintidan sonra yanma catlaklik ve deride dokulme meydana geliyo buda beni asiri rahaysiz ediyo ne yapmam gerekiyo bilgi verirmisiniz.

    • Merhabalar, vajinal kaşıntı çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Tam tanı ve teşhis için muayenemize gelebilirsiniz. Saygılarımızla

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !