Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak batması genellikle ayakta baş parmakta meydana gelmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada tırnak batması çok sık görülebilen şikayetlerden birisidir. Onikokriptoz olarak tıp dilinde geçer. Tırnağın normal seyrinden çıkıp farklı bir şekilde uzaması sonucunda meydana gelecek olan vakıada, tırnak cildin iç kısmına doğru uzar. Nadir bir şekilde el tırnaklarında görülse de ayak parmaklarının hepsinde görülmesi daha mümkündür.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasına neden olan birçok etken bulunuyor. Tırnak batmasına sebep olan faktörleri başlıklar altına yerleştirmek gerekirse;

  • İlk olarak yanlış tırnak kesimini görmekteyiz. Tırnaklar eğer çok derinden ve orantısız bir şekilde kesilirse batmalara neden olur.
  • Yanlış ayakkabı tercihini de tırnak batmasına davetiye çıkarır. Örneğin de dar ve sivri burun ayakkabılarının giyilmesi tırnak batmasındaki vakıalarda rastlanılan en önemli tetikleyicilerden biridir.
  • Diyabet, gut hastalığı ve şişmanlık olan kişilerde tırnak batmasıyla karşılaşma ihtimalleri de daha fazladır.

Son olarak da travmaya bağlı şekilde tırnağın altında hematomların toplanmasıyla ve çeşitli mantarların enfeksiyonları neden olabilecek faktörlerin arasındadır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasının belirtilerinin arasında gözlenmiş olan en önemi reaksiyon ise tırnak kenarında ise meydana gelebilecek olan şişme ve kızarıklık olmakta. Ağrıya sebep olan enfeksiyon tedavi edilmez ise eğer hastanın yürümesi bile zorlaşmaktadır. Deri altında toplanmış olan iltihap tırnak batmasının ayakta ağrı ve yanmaya enden olurken sarı iltihap şeklinde akıntı yaşanabilmektedir.

Tırnak Batması Kimlerde Görülür?

Tırnak batması toplumda yaşanılan tüm yaştaki kişilerde görülebilmektedir. Erkeklerin bayanlara oran ile tırnak batması vakıasıyla karşılaşmaları daha fazladır. 20 ila 30 yaşlarında ortaya çıkan tırnak batmasını önlemeniz için alabileceğiniz tedbirler mevcuttur. Yukarıda belirtilen gibi yanlış ayakkabının tercih edilmesi ve tırnakların yanlış kesilmesi bunun önüne geçilebilir. Bazı tırnak batmalarındaysa ne kadar önlem alınırsa alınsın bir türlü engel koyulamaz. Genetik unsurlarda bu durumda baş gösterir.

Tırnak Batması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Ilık su banyosu tırnak batmalarına çok iyi gelir. Ilık su banyosu esnasında batığın görülmüş olduğu parmağa masaj yapılmasıyla, enfeksiyon azalır. Ilık suyun etkisiyle yumuşamış olan tırnak yatağı, bir aletle kaldırılıp içine küçük bir pamuk parçası koyulmaktadır. Bu durumda da içe doğru uzamış olan tırnak doğru yöne uzar. Pamuk ise gün içinde sürekli değiştirilmelidir. Batık tamamen iyileşene kadar bu işlem sürer. Bu uygulamalar denendiğinde tırnak batmasında iyileşme görmezseniz bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Muayenemize gelerek, başarılı cerrahlarımız tarafından tırnak batmasını önleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !