Tırnak Batması Bitkisel Tedavi

Tırnak Batması Bitkisel Tedavi

Tırnak batmaları en fazla ayak parmaklarında ve özellikle de ayak başparmağında görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Tırnakların belli sebeplerden dolayı kenarında veya köşelerinde deriye temasıyla baş göstermektedir. En çok göze çarpan belirtilerden ise şişlik, ağrı, kanama, deride hassasiyet, kızarma ve ilerleyen zamanlarda ise iltihap oluşumudur.

Şeker hastalığı veya tırnak mantarı gibi bir hastalıktan kaynaklanmamış olan ve henüz başlangıç aşamasındaysa tedavisi kolay olur. Tırnak batması için evinizde uygulayabileceğiniz bir doğal tedavinin bulunmadığını söylemek isteriz.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının en fazla bilinen nedenleri;

  • Tırnakların düzgün bir şekilde kesilmemesidir.
  • Tırnaklar çok kısa kesildiği zaman veya düz kesilmemesi sonucunda, tırnakların yanlış bir şekilde uzamasına ve tırnak batmasına neden olması ilk başta gelir.
  • Tırnakların kıvrımlı olması.
  • Dar ayakkabı giyilmesinden dolayı ayak parmaklarında sıkışma.
  • Tırnak mantarı hastalığı nedeni ile tırnakta görülen şekildeki bozukluklar.
  • Ayak tırnaklarının zarar görmesine de sebep olan ezilme ve zedelenmeler.

Tırnak Batmasından Kurtulmanın Yolları

Her gün belli aralıklar ile ayaklarınızı sıcak suda tutmalısınız. Böylelikle ayaklarınızdaki şişkinlik azalır ve rahatlarsınız. Ayaklarınızı yıkayıp daha sonrasında batan kısmın altına da pamuk koymalısınız. Bu şekilde tırnaklarınızın seviyesini yükseltirsiniz. Bir süre sonra da tırnağınızın batan kısmı ayrılıp normal bir şekilde uzar.

  • Hava şartlarına bağlık olarak genellikle yazın, ayağınıza sandalet gibi ayaklarınızı açıkta bırakacak olan ayakkabılar tercih edin.
  • Dar olan ve ayağınızı sıkan ayakkabılardan uzak durun.

İngiliz tuzu meşhur olup magnezyum, sülfat gibi maddeler tırnak batmasında çok faydalı olur. Cildinizi yumuşatmaktadır. Tırnağın batık olan kısmı yukarı çekilerek iltihaba iyi gelmektedir. Bunun içinde ılık su ile dolu bir leğenin içerisine 1 çorba kaşığı epsom tuzu eklemeli ve karıştırmalısınız. Ayaklarınızı burada 20 dakika beklettikten sonra güzel bir şekilde kurulamalısınız. Bunu da haftada 3 ila 4 defa uygulayın.

Elma sirkesini de tırnak batmasındaki etkili bitkisel tedavilerden biridir. Bunun içinde elma sirkesini ılık suya katmalı ayağınızı bu karışımın içerisinde yarım saat bekletmeniz gerekir. Böylelikle enfeksiyon önlenir ve tırnak batmasındaki belirtiler de ortadan kalkar.

Zerdeçal tırnak batmalarında oluşan ağrıyı, şişliği ve iltihapları alır götürür. Bunun içinde bir miktar hardal yağıyla karıştırarak maske haline getirmiş olduğunuz zerdeçalı ayağınıza sürmeli ve bez ile sarmalısınız. Günde birkaç kez uygulamalısınız.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !