Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar her zaman bayanların ve erkeklerin baş belası olmuştur. Cildin üzerinde okside olan melaninin cepleri sayılırlar. Siyah noktaların hepsi komedon türüne bağlıdır. Komedanlar ise cildinizdeki gözenekleri, ölü cilt hücrelerini ve sebum yağı olarak bilinen koruyucu maddenin tıkanması ile ortaya çıkmaktadır.

Normal zamanda kıllar, kıl köklerinden yetişmektedir. Sebum üretmiş olan sebase bezlerin altına uzanırlar. Bu gözeneklerin tıkanması ile beraber açık olan gözenekteki ölü cilt hücreleri ise havadaki oksijen ile reaksiyona girip, siyah nokta oluşur. Bu sıkışmalar kirle karıştırılabilir. Fakat siyah noktanın gelişimi ise cildin temizliği ile alakalı bir durumu yoktur.

Akne lezyonları genel olarak kapalı olur. Siyah noktalarda tıkanan gözenek, çevresindeki cildi açar ve havada toplanmış olan sebum yağı ya da ölü cilt hücrelerinin oksitlenmesiyle ve siyah ya da sarımsı bir görünümün oluşmasına yol açmaktadır. Boyun, sırt, yüz, kollar, göğüs ve omuzlarda çok sık görülmektedir. Bu kısımlar daha çok kıl folikülü vardır.

Nedenleri

Faktörlerin bazıları siyah nokta gelişme riskini arttırır.

Yaş ve hormonal değişikliklerin siyah noktada önemli bir etkisi vardır. Diğer sivilceler gibi siyah nokta ise ergenlik zamanın, hormon düzeyinin değişmesiyle beraber sebumun üretiminde artışa neden olduğu zamanlarda yaygın olur. Bununla beraber de her yaşta ortaya çıkabilmektedirler.

Erkeklerde cinsiyet hormonu Androjen maddesi, sebumun daha fazla salgılanmasına etki eder. Hem erkek hem de bayanlarda ergenlik zamanda anrojen düzeyleri yüksek seviyeye çıkar.

Ergenlik bittikten sonra adet dönemi, gebelik ve doğum kontrol haplarının kullanılmasıyla beraber hormonal değişikler olur ve bundan dolayı siyah nokta artışı görünür.

Vücut tarafından da cilt hücrelerinin aşırı üretilmesiyle siyah noktalar çıkar.

Diğer faktörler şunlardır;

  • Gözeneklerin kozmetik ve giyim eşyaları ile kapatılması
  • Aşırı terlemenin olması
  • Tıraş yapılırken kıl köklerinin açılması
  • Stres, polikistik över sendromu ve regl öncesi sendromu gibi sağlık sorunları
  • Kortikosteroidler bazı streoid ilaçların kullanılması

Popüler olan inanca göre hijyenden kaynaklı siyah noktalar oluştuğu düşünülse de bu mümkün değildir.

Belirtileri Nelerdir?

Siyah noktalar iltihap yapmazlar. Sivilcelerde olduğu gibi ağrı ve rahatsızlık durumu olmaz.

Siyah noktaların dokuları artar. Fakat sivilceye göre yumuşak olur.

Siyah noktalar sebep olduğu görünümün değişimden dolayı bazı hastalara utanç, sosyal ya da psikolojik sorunlar yaşatabilmektedir.

Tedavisi Nasıldır?

Bazı kişiler siyah noktalarını doktora göstermek zorunda olmadan, kendi başlarına evde tedavi etmeye çalışmaktadırlar. Fakat bazı yapılan yanlışlar siyah noktaları daha fazla kötüleştirebilir ya da şiddetli bir akne türüne dönüştürebilir.

Kullanılacak olan krem cildi aşırı bir şekilde kurutmadığı sürece de cildi hafif bir şekilde temizlemek siyah noktaların yok olmasın yardımcı olur.

Makyaj ve kozmetik ürünler, gözenekleri tıkamayan türden olmalı, komedojenik olmayan ürünlerin kullanılması gerekir. Gözeneklerinizi her zaman açık tutmayı sağlayın ve ölü cildin oluşmasını da azaltın.

Azelaik asit, benzoil peroksit ve salisilik asit iltihapsız akneler için kullanılır. Bunları doğrudan deriye uygulanmak ise topikal tedavidir.

Fakat çoğu kişi bu siyah noktaların sivilceye dönmesi ya da şiddetli bir hal almadığı sürece tedavi yoluna girmiyor. Fakat fazla gecikmeden dermatoloji uzmanına görünmek siyah noktalar için sağlıklı olacaktır.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !