Sıcak Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

Sıcak Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

İnsanların sağlıklarını etkisi altına alan yüzlerce sayıda sağlık problemi bulunmaktadır. Bu sağlık problemleri yalnızca sağlığımızı etkilemiyor ve pek çok ağrılı şikayeti çekmemizi sağlamaktadır. En dayanılmaz bulguların arasında ağrı olarak, insanı  tamamen etkisiz bir duruma getirebiliyor. Genel olarak çözüm için ağrı kesen antibiyotikler kullanılıyor. Aslında doğal yöntemler kullanılarak pek çok hastalığın şikayeti giderilebilmektedir. Makat hastalıklarından kaynaklı şikayetlerde kimyasalları kullanmaya başlamadan önce suyun mucize gibi faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama nasıl ve hangi hastalıklara yapılıyor? Avantajlarının yanı sıra dezavantajları nelerdir? Hızlıca bu detaylara bir göz gezdirelim.

Makatta Pıhtı Toplanması (Anal Hematom)

Anal Hematom anal bölge hastalıklarının arasında en çok ağrı duyulanıdır. Halk arasında ise Makatta Pıhtı Toplanması adıyla anılıyor. Kabızlık  sorunu ve bunun sonrasında insanlar tarafından gerçekleştirilen en büyük hatalar arasındaki ıkınma sonrasında anal bölgede yer alan ince damarların patlayıp cilt alt bölgesine kanaması ve gelecek süreç içerisinde bu kanamanın pıhtılaşmaya başlaması sonucunda ağrıyla beraber şişlik görülebiliyor. Anal hematom hastalığının ameliyatında 1 santimetrelik alanda gerçekleştirilen kesiyle cilt altında birikmiş olan pıhtının boşaltılması amaçlanıyor. Aslında kişi tedavi olmak istemese de yaklaşık olarak 1 ay gibi zaman içinde kendi kendine yok oluyor. Aslında bu çok ağrılı bir süreç olacaktır, bu ağrıları hafifletebilmek amacıyla tekrar sıcak oturma banyosu önerisi yapılıyor.

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal Fissür hastalığı da anal bölgesindeki en ağrılı hastalıklardandır. Kronil ve erken dönem olmak üzere 2 ayrı dala ayrılmaktadır. Erken dönem içerisinde ağrı çok daha azdır, dışkılamadan sonra kendi kendine geçebiliyor. Tedavi edilmezse 15 günden sonra kronik duruma geliyor ve ağrılar  çok daha şiddetli olmasının yanında uzun bir zaman hissedilmektedir. Örneklememiz gerekir ise dışkılama sırasında başlamış olan ağrı 3 ila 4 saat boyunca sürmektedir. Birey bu süreç içerisinde yeniden dışkılama gerçekleştirirse ağrının süreci bir 3 ila 4 saat kadar daha sürecektir. Bundan dolayı hastalar tuvalete gitmekten korkar bir duruma gelebilmektedir. En iyi çözümü tedaviyle olanaklıdır ancak şikayetleri azaltmak amacıyla tekrar sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.

Basur Ağrısı (Tromboze Hemoroid)

İlk önce hangi şikayetlerde kullanacağımıza bir göz atalım. Erkeklerde ve kadınlarda en fazla görülen Hemoroid ile başlangıç yapabiliriz. Normal koşullarda an ağrısız  geçen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinmesine rağmen iç basur sorununun ilerleyen seviyelerinden olan 3. ile 4. Evreye gelmesiyle  beraber  basur memesinin makat kaslarının tarafından sıkıştırılmaya başlaması sonrasında Tromboze Hemoroid veyahıt basur boğulması sorunu meydana geliyor.

Normal olarak en ağrısız hastalıklardan bir tanesi olmasına rağmen  Tromboze Hemoroid haline dönmesi durumunda 1 haftası  çok şiddetli  bir şekilde olmak üzere en az 1 ay devam edecek bir ağrı süreci sizleri bekliyor olacaktır. Bu süreç içerisinde fazla cerrahi müdahale olanağı yoktur, ağrıyı hafifletebilmek amacıyla uygulayabilecek olduğunuz yöntemlerden bir tanesi de sıcak oturma banyosu olarak açıklanabilir. Alt kısımda nasıl ve de ne kadar yapmanızın gerekli olduğu bilgileri bulunmaktadır.

Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

Üst kısımdaki bilgilerde en fazla hangi hastalıklarda uygulanabileceğine değinildi. Şimdi ise bu uygulama tam olarak nasıl yapılır ona bir göz atalım. Banyo denildiğinde bunu sakın normal  bir banyo şeklinde algılamayın. Burada suyun daha çok leğen içinde olmasına bir önem vermeniz gereklidir. Normalde her evde bulunma imkanı olan leğene normalden daha sıcak seviyedeki 38 ile 39 derecelik sıcaklığa sahip suyu doldurun.

5 ila 6 Dakika boyunca bu suyun içinde oturun.  Bazı kaynaklara bakıldığında sıcak oturma banyosunun zaman açısından 15 ila 20 dakika boyunca olmasının gerektiği yazılırken bunun fazla da mantıklı bir yazı olmadı kanısındayız. Böyle uzun bir zaman kalmanın yerine 5 ila 6 dakika kalıp günlük  olarak daha çok uygulama yapmanız gereklidir. Yani gün içerisinde 5 ila 6 kez deneme yapabilirsiniz. Uygulamış olduğunuz anda ağrı şikayetleri hafiflemeye başlayacak veyahut komple geçebilecek olup, şikayet yeniden ortaya çıkmasıyla beraber tekrardan 5 ila 6 dakika daha uygulama yapabilirsiniz. Böyle çok daha mantıklı  bir durumda olacaktır.

Suyun içine Papatya Çayı da ekleyebilirsiniz. Hastalarımız genel olarak suyun içerisine herhangi bir şey eklenip, eklenmeyeceğini soruyorlar. Pek çok kaynağa bakıldığında ilaç ile birlikte alkol, soda ve tuz önerilse bile bunlar fazla mantıklı gelmemektedir. Bu hususta size  olan önerimiz papatya çayını  eklemek olacaktır. Aktardan alacak olduğunuz papatyayı kaynatıp 5 litrelik suya bir su bardağı  kadar papatya çayı ilave edebilirsiniz. Papatya çayı içinde yer alan bileşenlerle beraber makat kaslarının gevşemesine sebep oluyor.

Sakın Soğuk Su Kullanmayın

Makat ağrısı  konusunda sorun yaşayan insanların soğuk sudan mutlaka uzak durmaları gerekir. Zira soğuk su  kullanılması makat kaslarında spazma sebep oluyor.

Sık Yapılan Hataya Düşmeyin

Sıcak suyu leğene koymanın gerekli olduğunuz ilettik, leğenin ise yerde değil, bir oturma seviyesinde bulunması gereklidir. Örnek  olarak bir tane sandalye üstüne koyup oturmayı deneyebilirsiniz. Veyahut üst kısımda bulunan görselde gösterilmekte olduğu gibi klozet içine koyarak öyle oturabilirsiniz. Yani  buradaki amaç rahat bir oturma şeklinde olmasının sağlanmasıdır.

Bol Bol Denize Girin (Sıcak Olsun)

Anüste ağrı yaşayanlar ilk sırada olmak üzere makat bölgesi içerisinde herhangi bir sebepten dolayı ameliyat olan bireylerin yaz aylarında sıcak denize girmeleri fazlasıyla yararlı olacaktır. Ağrıların azaltılabilmesi ve yaraların iyileşmesi konusunda çok büyük bir katkı sağlıyor. Yine belirtmek gerekir ise kullanacak olduğunuz su devamlı olarak sıcak olmalıdır. Soğuk su kullanımından mutlaka uzak durmak gerekmektedir.

Sıcak Oturma Banyosu Tedavi Edici Değildir

Anlatılmış olan bilgiler bireylerin rahatlamasının yanı sıra ağrılarının hafiflemesine yönelik bilgiler olarak, hiç bir şekilde hastalık tedavi eden bir yönü bulunmamaktadır. Misal olarak basur ağrısının hafiflemesi veyahut olmaması hastalığın iyileşmiş olduğu anlamına gelmemektedir. Bundan dolayı kesinlikle bilimsel yöntemler ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple kesinlikle bir proktoloji (makat hastalıkları) uzman doktoruna muayene ile tedavi olmanız gerekiyor.

Makat Ağrısı Hangi Hastalıklara İşaret?

Makat bölgesindeki ağrı birden fazla makat hastalığının da habercisi olabilmektedir. Makat bölgesinde gerçekleşen ağrı ve daha sonra yaşanmakta olan belirtiler ile karşılaşılmış vakıalar genel olarak; hemoroid ile birlikte kıl dönmesi ve de makat çatlağı olarak öne çıkıyor. Makat bölgesinde ağrı şikayetiyle kliniğimize ulaşmış olan hastalarımızı muayenesi yapıldıktan sonra proktoloji Uzmanları tanıyla beraber tedavi amacıyla hasta ve de  yakınlarına gerekli  tüm bilgileri iletmektedir. Sağlığınıza  ise tamamen ameliyatsız metotlarla ulaşmak amacıyla iletişim numaralarımızı kullanarak bize ulaşabilir, ekibimizden bu konuda destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !