PRP Yöntemiyle Varis Ülseri Tedavisi

PRP Yöntemiyle Varis Ülseri Tedavisi

Bacak yarası olarak bilinen bir hastalık olan Varis Ülseri’nin nedeni damar çatlamasıdır. Varis ülseri tedavisi ameliyatsız yöntemle mümkündür sadece hastanın tedavi süresinde sabırlı olması gereklidir. Çünkü tedavi süresi hastanın yaralarının durumuna bağlı olarak uzamaktadır. Kalp ve Damar Cerrahisi doktorlarının ilgilendiği hastalıkta kliniklerimizde yara tedavisinde çok yeni ve etkili olan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemini uygulayarak kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

PRP Yöntemi ile Tedavi

‘Platelet Rich Plasma’ yöntemi genellikle estetik amaçlı yüz bölgesine uygulanan bir yöntem olup venöz ülser tedavisinde çok yeni bir uygulamadır. Hastadan alınan 1 ya da 2 tüp kan santrifüj edilerek plasma kısmı ve kan hücreleri ayrıştırılıyor ve Platelet yeni trembositten zengin kısmı enjektöre çekilerek ülser içine enjekte ediliyor. Enjeksiyon sonrasında cilt altında vegf (vasküler endotelyal growth faktör) adı verilen büyüme hormonu uyarılmakta ve yeni damar oluşumu tetiklenmektedir. Bu seviyede yara daha sağlam kollajen dokusu ile yenilenmekte ve yeni bir cilt ile kapanmaktadır. PRP yöntemi 10 gün ara ile tekrarlanmakta ve sonrasında elastik bandaj uygulanmaktadır. PRP yöntemi venöz ülser tedavisinde iyileşmeyi hızlandıran çok pratik ve etkili bir yöntem olup sonuçlarımız oldukça başarılıdır. Oluşan yaranın tedavisinde PRP tedavisi yapilmali ayrıca bununla birlikte ülsere neden olan varisli damarların tedavisiyle ilgili de ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin uygulanması gereklidir. Yani sorunun kökten çözümü için yarayı besleyen varisli damarların köpük vb. gibi yöntemlerle tedaviside PRP tedavisiyle birarada yürütülmelidir.varis ülserinde prp yöntemi

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde tüm hastalarına ücretsiz muayene hizmeti sunmaktadır. Yani sigortanız olsa da olmasa da hiçbir şekilde gelen hastalardan muayene ücreti alınmamaktadır.

 

Varis Ülser’i Neden Kaynaklanır?

Varis ülseri tedavisi olmamaktan kaynaklanır. Varis hastalarının bu sorunu yeteri kadar ciddiye almaması nedeniyle tedavileri sürekli ikinci planda kalmaktadır. Öyle ki hastalar, bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı sorunlarına bile aldırış etmeden bir ya da bir kaç yıl yaşayabilmektedirler. Fakat tek sorun ağrı, kramp değildir. Bacaklarda renk değişimi süreci de başlamaktadır. Hastalar bu noktadan sonra bacaklarda kanama ve iyileşmesi güç yaralar yani Varis Ülseri ile karşı karşıya kalacaktır.

Varis Ülseri (Varis Yaraları) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis ülseri düzenli takip ve tedavi edilmezse iyileşmesi çok güç hatta bazı durumlarda imkansız gelebilir. Tedavi edilmeyen yaralar çeşitli enfeksiyonların gelişmesine neden olur. Enfeksiyon yumuşak dokulardan kemik dokuya kadar ilerleyebilir. Bu durumda da istenmeyen pek çok komplikasyon ortaya çıkar. Hatta sonucunda hasta ayağını bile kaybedebilir. Ayrıca oluşan bu yaralar, ciddi ağrılara, hareket kısıtlığına neden olur.

varis ülserinde prp yöntemi

Varis Ülseri Hastalığı Olan Kişilerin Yapması Gerekenler

  • Hastanın sigarayı bırakmısı gereklidir,
  • Hasta, günde 3-4 kez 30 dakika olacak şekilde yatarak bacakları yukarıya doğru kaldırmalıdır,
  • Yara çevresindeki derinin bakımına dikkat etmelidir,
  • Fazla kilolar verilmelidir ve kilo almamaya özen gösterilmelidir,
  • Bacak adelelerini güçlendirici egzersizler yapılmalıdır,
  • Ayakta durmak yerine yürüyüş yapılmalı, oturmak yerine de bacaklar yukarı doğru kaldırılmalıdır.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !