Pişik Tedavisi ve Ameliyatsız Yöntemler

Pişik Tedavisi ve Ameliyatsız Yöntemler

Diaper dermati ismiyle de anılan pişik popo kısmında çok yoğun bir şekilde görülebilen ve bayanlarda vajinaya doğru uzayabilirken, erkeklerde ise testislerde görülmesi muhtemeldir. Çok nadir de olsa bebeğin koltuk altı ile boyun bölgesi içerisinde yer alabilen bir çeşit deri hastalığıdır.

Pişiğin Belirtileri

– Deri üzerinde kızarıklık olur,

– Islaklık gibi bir hissiyat verir

Burada belirtilenlerin dışında bebekler tarafından ebeveynlerine tarif edilemeyen fakat varlığından ötürü sürekli ağlayarak huzursuz olmaya başladığı şu belirtiler olabilir;

– Kaşıntı başlaması

– Yanma hissi

– Acı duyma

Nedenleri

– Bezin çok seyrek bir şekilde değiştirilmesi.

– Temizliğin yetersiz kalması

– Altını ıslattığı bezle uzun süre kalması

– Bezin kalitesiz olması

– Kullanılan ıslak mendilde kimyasal içerikler olması

– Bir takım besinler

– Allerji olması

– İshal olma durumu

– Banyo içerisinde sabun kullanılması

– Dar bir kıyafetin giydirilmesi.

– Mantarlar (pişiklerin büyük bir kısmında görülebilir)

– Çok sıcak  durumdaki hava

– Gün içerisinde hiç bir şekilde havalandırmamak

Pişikten Korunma Önlemleri

İlk önce koruma önlemlerinin alınması gerekmektedir. Eğer ishal ise mutlaka tedavi edilmesi gereklidir, kimyasal maddeler içeriğine sahip olabileceği için ıslak mendil kullanımı yapmanın yerine duru suyla beraber yıkanması gereklidir. Bebeğin bezinin  sık bir şekilde değiştirilmesi ve altının asla ıslak tutulmaması gereklidir. Eğer ki bez  rahatsız ediyorsa farklı bir markaya geçiş yapmalı, pişiği azdırabilecek gıda mevcutsa asla yedirilmemesi gereklidir. Gün içerisinde de sık bir şekilde altını açık bırakarak havalandırılmasının yanı sıra, banyo yaptırırken sabun kullanımını azaltmak gerekli, dar kıyafetlerin kullandırılması tercih edilmemeli ve çok zor bir şekilde iyileşerek çabuk yineliyorsa mutlaka mantar araştırmasının yapılması gereklidir.

Pişik Tedavisi

Bu problem önlemlere karşın devam etmekteyse ilaç kullanımı yapılması gereklidir. Kortizon içeriğine sahip merhemler akıllara ilk gelen çözümler olsa bile, yan etkileri sebebiyle sorunlar yaratabilmektedir. Beklazon ile birlikte Eumovate ve Kortimisin vb. kullanılması sonucunda bebeğin steroid metabolizması bozulmaya başlayarak cushing sendromunun ortaya çıkması muhtemeldir. Cushing isimli sendrom ise çok ciddi bir yan etki olarak bilinir.

Anal dermatit ise erişkin bireylerde görülen pişiğe verilen isimdir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiler için alt kısımdaki telefon numaralarından bizleri arayabilirsiniz. Anal dermatit ile ilgili tedaviler Medicine Arts kliniğimiz içerisinde yer alan Genel Cerrahi bölümü doktorları tarafından uzun senelerden beri yapılıyor. Doktorlarımızın uygulamakta olduğu tedavi yöntemleriyle beraber anal dermatitin vücut içerisinde oluşturmuş bulunduğu estetik bozulmaların giderilmesi sağlanırken şikayetler ise biter. Anal Dermatit hastalığıyla mücadele edebilmek ve  kullanımı gerçekleştirilen tekniklerle alakalı detaylı bilgi alabilmek amacıyla zaman kaybetmeden bizi arayabilirsiniz. Kliniğimizin alt kısımda bulunan  iletişim numaraları 7 gün ve 24 boyunca hizmetinizdedir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar


İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50
Pendik
Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Op. Dr. Köksal GÜNEY
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Kaynarca mahallesi Akdeniz caddesi no:6 kat:2 PENDİK / İSTANBUL
Tel: 0(216) 375 75 75
GSM & WhatsApp: 0530 115 55 55

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !