Perianal Fistül Tedavisi

Perianal Fistül Tedavisi

Kalın bağırsağın vücudun dış yüzeyine açılan kısmı (rektum) ile anüse (makat) yakın mesafede oluşan boru şeklindeki kanala fistül, diğer adıyla da perianal fistül denmektedir. Oluşan bu kanalın iki ucu da deliklidir ve rektumun dışkıyla kirlenmesinden dolayı bu deliklerden gelen akıntı, irinli iltihap şeklindedir.

Fistül (Perianal Fistül) nedenleri

Anüste bulunan ve bu bölgenin sürekli olarak nemli kalmasını sağlayan tükürük bezlerindeki porların (deliklerin) tıkanması sonucu, bu bezlerin içindeki salgılar dışarıya doğru salgılanamayıp içeride birikmelere sebep olmaktadır. Zamanla bu birikmelerin oluşturduğu apse fark edilip tedavi edilmezse, kendiliğinden patlayıp barsak içeriğiyle de kirlenerek kanal şeklinde fistülü oluşturmaktadır. Fistülün birinci sebebini apseler teşkil ederken, nadiren de olsa bölgede oluşan travmalar sonucu fistül ortaya çıkabilmektedir.

Perianal fistül bulguları

Bölgede oluşan apseye bağlı olarak gerçekleşen şiddetli ağrı, anüsten gelen iltihap şeklindeki akıntı, zorlanmaya bağlı olarak kanama gerçekleşmesi, fistülün başlıca sebeplerindendir.

Perianal fistül çeşitleri

Fistül, aynı zamanda anüs çevresinde bulunan kaslardaki rahatsızlığa da bağlı olarak geliştiği için, bu kaslarla yakından ilişkilidir ve bu yönüyle basit ve karmaşık (düz kanal oluşumu yerine kasların arkasından dolaşan) olmak üzere iki kısma ayrılır. Fistül ve benzeri hastalıkların tedavisi sonucunda hastanın gazını ve dışkıyı tutamama riski az da olsa bulunmakla beraber, basit fistülün tedavisinde bu risk yok denecek kadar azdır ve kesin sonuç elde edilmektedir. Karmaşık fistülün tedavisinde ise tekrarlanma riski yarı yarıyadır ve iyi bir operasyon yapılmazsa tedavi sonrasında hastanın gaz kaçırma ve dışkıyı tutamama riski bulunmaktadır.

Fistül tedavisi

Alanında uzman doktorlar tarafından yüzde 99 oranında tedavi edilebilen fistülün, karmaşık olarak adlandırılan sınıfındaki rahatsızlıkların tedavisi oldukça zordur. Uzun süre ertelenen tedavilerde apselerin tekrarlayıp yeni kanalların oluşmasına zemin hazırladığı gibi, yıllarca iltihaplı akıntıya maruz kalan bölgelerde kanser oluşma riski yüksektir.

Perianal fistül tedavi fiyatları

Perianal fistülün tedavisi hastalar açısından maddi külfet oluştururken, hastane politikalarımız gereği hastaların menfaatleri her zaman göz önünde bulundurulup, her bütçeye uygun çözümler sunulmaktadır. Öncelikleri hasta sağlığı olan ve bu değerleri kendilerine ilke edinmiş olan uzman doktorlarımızın gözetiminde, kendinizi huzur ve güven içerisinde hissedeceğiniz kliniğimizin ücretsiz muayene imkanlarından yararlanmak ve aklınıza takılan tüm sorular için, aşağıda yer alan iletişim numaralarından canlı destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !