PELVİK TABAN HASTALIKLARI

İnsanlarda, karın bölgesinin alt tarafında kalan boşluğa anatomik olarak pelvis bölgesi adı verilmektedir. Erkek ve kadınlarda bulunan pelvis bölgesini kadınlarda, uterus (rahim), vajina, mesane (idrar torbası), ve rektum (kalın bağırsağın vücudun dışına açılan uç kısmı) kasları, sinirler ve bağ dokular oluşturmaktadır. Bütün bu organların işlevliğini ve düzenli bir şekilde sorunsuz olarak çalışmasını sağlayan bu dokulara genel anlamda pelvik taban adı verilmektedir. Erkeklerde ise mesane ve rektum kasları ile sinir ve bağ dokuları pelvik tabanı oluşturmaktadır.

İnsanlarda bulunan ve vücudun dışarıya açılan doğal deliklerden olan, erkeklerde anüs (makat) ve üretra (penisin uç kısmında bulunan ve idrarın dışarıya atılmasını sağlayan delik) kadınlarda anüs, üretra ve vajina gibi bölgeler pelvik taban kaslarınca çevrelenmiş olup, bu kasların kasılmasıyla açılıp kapanma özelliği göstermektedirler.

Pelvik Taban Rahatsızlıkları Nedir?

Pelvik taban kasları ve dokularında hasar meydana gelmesi durumunda, bağırsak, mesane ve kadınlarda rahim gibi organlar bu sisteme bağlı olarak çalıştığından, bu organlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlar, idrar kaçırma, gazını tutamama, prolapsus vajina (vajina iç kısmının dış yüzeye doğru dönmesi), rektal prolapsus (rektumun anüsten dışarıya doğru çıkıntı oluşturması) ve kabızlık olarak sıralanabilmektedir.

Birçok insan için pelvik taban sistemi düzenli olarak çalışmadığı gibi, kadınların büyük bir kısmında bu sisteme bağlı olarak gelişen hastalıklar bulunmaktadır.

Pelvik Taban Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Perisaltatik bağırsak hareketlerindeki düzensizliğe bağlı olarak gelişen kabızlık, rektumda ağrı hissi veya şişlik, sisteme bağlı olarak çalışan kaslarda oluşan spazmlar pelvik taban rahatsızlıklarının belirtileri arasındadır.

Pelvik Taban Rahatsızlıklarının Nedeni Nedir?

Rahatsızlığın en önemli sebepleri arasında gerçekleşen güç doğumlar, aşırı kilolar ve bilinçsiz yük kaldırma gösterilmektedir.

Tedavisi:

Her gün gelişmekte olan modern tıbbın sayesinde, pelvik taban rahatsızlıkları rahatlıkla ve özellikle ameliyatsız olarak gerçekleşmesine rağmen, birçok hasta utandığından dolayı muayene olmaktan kaçınmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu tip rahatsızlıklar önüne geçilmediği takdirde, ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Sizlerde kliniğimize başvurarak, alanında uzman doktorlarımız kontrolünde tedavi olup, eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !