PELVİK KONJESYON SENDROMU

Pelvik konjesyon sendromu, pek çok kadının ortak şikayeti olan ağrılı adet dönemi, karın bölgesinde dolgunluk hissi ve ilişki sırasında ağrı gibi belirtilerle baş gösteren bir rahatsızlıktır.

Hasta yakınmalarının farklı şekillerde değerlendirilmesi nedeniyle, genelde yanlış tanı koyulup üzerinde durulmayan sendromun teşhis edilmesinde, bacakların iç yüzeyleriyle genital bölgelerde oluşan varisler dikkate alınması gerekmektedir. Karın bölgesinde yüzeye yakın yerde bulunan toplardamarlardaki genişlemeyle beraber, hastalar pelvik konjesyon sendromu yönünden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Pelvik konjesyona yol açabilecek birden fazla sebep bulunmaktadır. Bunlardan, karın bölgesindeki damarların çeşitli sebeplerle tıkanmasından oluşan ven trombozu veya kalıtsal olarak anormal bir şekilde gelişmesi, dışarıdan başka bir damar tarafından baskılanması (May-Thurner Sendromu ve Nut-Cracke Sendromu) ve bu damarlara tümör, kitle gibi oluşumların baskı yapması en sık rastlanan nedenler arasında sayılmaktadır.

Sendroma yakalanan hastalar arasında en belirgin özellikler, şiddetli ağrıya sebep olan adet dönemleri ve kasık bölgesiyle karnın alt kısımlarında hissedilen ağrıdır. Bununla beraber ilişki sırasında ağrı oluşması, idrarda kan görülmesi ve bacakların iç kısmında ve kalçada görülen varisler bu hastalığın belirtilerinden olup, mutlaka kalp ve damar cerrahi uzmanlarının pelvik konjesyon sendromu şüphesiyle kontrol etmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !