ÖRÜMCEK AĞI İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

Bu yönteme örümcek ağı denmesinin sebebi, çeşitli hormon ve büyüme faktörlerini bünyesinde barındıran sütür ipliklerinin, işleme özel iğneler yardımıyla intradermal (cilt altına) olarak, tıpkı bir örümcek ağına benzer şekilde çaprazlamasına yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan bu işlem sonucunda cilt altına yerleştirilen ipliklerden salgılanan hormonlar, yaşlanmakta olan ciltte kollajen ve elastin proteinlerinin sentezini aktif hale getirmektedir ve buna bağlı olarak da, bu proteinlerin sentezlendiği bölgede, proteinlere has dolgunluk ve gerginlik göze çarpmaktadır.

Canlılarda bulunan savunma sistemi, vücuda giren ve onun tanımadığı yabancı materyallere karşı savunma mekanizmasını harekete geçirmektedir. Bu mekanizmaya bağışıklık sistemi denmektedir. Cilt altına yerleştirilen sütür iplikleri de vücuda yabancı olduğundan, yerleştirildiği bölgede inflamasyona (iltihap) sebep olup bağışıklık sistemini harekete geçirmekte ve o bölgeye yoğun bir şekilde bağışıklık hücreleri sevk edilmesini sağlamaktadır. Bunun sonucunda ise bölgede damar oluşumu, sentezlenme ve kan seviyesindeki artışa bağlı olarak yenilenme gerçekleşmektedir.

Örümcek ağı yönteminde genellikle bölgeye topikal anestezik krem uygulanmakta, isteğe bağlı olarak da lokal anestezi uygulanabilmektedir. Yaklaşık olarak yarım saat süren uygulama sonrasında hastalar günlük hayatına devam edebilmektedir. Bazı durumlarda operasyondan sonra iğnenin uygulandığı noktalardan bölgesel kanamalar gerçekleşip, morarmalar görülebilmektedir, fakat bu durum kalıcı olmamakta ve en fazla üç gün içerisinde düzelmektedir.

Operasyonla ilgili bazı tartışmalara göre, işlem sonrasında sinir hasarı gerçekleştiği bildirilmiş, fakat bu söylem teori olmaktan öteye geçememiştir. Yüz kaslarına etki eden sinirler, kasların üzerinden veya derin kısımlarından geçtiği için böyle bir sonuçla karşılaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Hastaların İşlemden Önce Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:

  • Uygulamadan bir hafta öncesinde aspirin, corasprin ve coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılmasına son vermek gerekmektedir.
  • Kanamayı arttırmaması adına üç gün öncesinden alkol kesilmelidir.
  • Detoks, bitkisel çay ve ödem attırıcı özelliğe sahip ürünlerin de alkol gibi kanamayı arttırıcı özelliği sebebiyle üç gün öncesinden bırakılması gerekmektedir.

Hastaların İşlemden Sonra Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:

  • En az üç gün alkol alınmaması,
  • Uygulamanın gerçekleştiği gün sıcak su ile duş alınmaması,
  • Bir hafta boyunca hiçbir şekilde kendilerini yormamaları gerekmektedir.

Diğer cilt gerdirme yöntemlerine göre daha etkili ve sıkıntısız olan örümcek ağı yöntemi, işlemden iki ay sonra gerçek etkisini göstermeye başlar. Yaklaşık olarak iki yıl kadar etkili olmakla beraber, çok kısa sürede uygulanmaktadır.

Medicine Kliniğine Nasıl Ulaşırım?

Kliniğimize Türkiye geneli ve yurt dışından gelen hastalarımız, bizlere gelmeden önce ön bilgi alıp tedavi sürecini hızlandırmak için WhatsApp uygulamasından rahatsızlıklarıyla ilgili fotoğraf göndermektedir. Ücretlendirme, tedavi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi edinmek adına e-posta ve canlı destek hattı üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !