Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi

Sıkça karşılaştığımız can yakan problemlerden biri nasır ya da halk arasında nasır olarak bilinen Keratomadır. Daha çok ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan bu deri sorunu önemsenmemesi halinde kişiyi dayanılmaz can acısına maruz bırakabilir. Bu tarz problemlerde önemli olan nasırın teşhisi değil tedavisi noktasındadır. Tabii ki gelişen teknoloji ile birlikte tedavisi sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

Nasır Nedir?

Tüm canlılarda görülen bir sorun olup, sadece insanlar değil aynı zamanda yük ve binek hayvanlarında sürtünme ya da baskı nedeniyle ciltte oluşan tahriş sonucunda meydana gelir. Bir tür deri hastalığı olması sebebiyle vücuda ciddi rahatsızlık veren bir olgudur. Bu sürtünme önlem alınmadığında hastalığa dönüşmektedir.

El ve Ayaklarda Sık Görülür

Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte ellerde, ayaklarda ya da vücutta tekrarlanan bir sürtünmenin olduğu her yerde meydana gelebilir. İlk başlarda sadece deride sertleşme olarak görülürken ilerleyen süreçte dayanılmaz ağrıların ortaya çıkacağı bir hastalık haline gelmektedir. Nasır oluşum itibari ile ellerde avuç içlerinde, ayaklarda ise ayak üstünde, ayak parmaklarının arasında, ayak parmaklarının üstünde ve ayak tabanında kendini belli eder.

Cildin Sürtünmesine Bağlı Oluşur

Sürtünme veya baskı derken ne kastedilir? Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı,  çorapsız ayakkabı giymek, çok fazla ayakta kalmak nasır oluşumunda hatalı davranışlardır. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan baskı veya sürtünme nasır oluşumunda başlıca faktörlerdir.

Ayakkabı Numarası Çok Önemlidir

En önemli nedenlerinden birisi kişinin ayağına uygun ayakkabı giymemesi ile oluşur. Öyle ki bir numara büyük olan ayakkabı ayaklarınızın sürtünmesine neden olur. Hele bir de uzun süre yürüyen biriyseniz her geçen gün nasırlaşma riskini artırmış olursunuz. Ayakların içinde rahat olduğu, yumuşak, mümkünse spor ayakkabılar idealdir.

Çorapsız Ayakkabı Giymek Riski Artırır

Son yıllarda moda haline gelen çorapsız ayakkabı giyimi maalesef nasır oluşumunu tetiklemektedir. Bu durumda sürtünmenin etkisi daha fazla görülmekte ve uzun yürüyüşler yapan biriyseniz bu sorunla daha kısa sürede yüz yüze gelebilmektesiniz.

Kalem Tutan Ellerde de Sık Görülür

Genellikle el aletleriyle çalışan kişilerde el aletlerinin uzun ve sık kullanılmasıyla  ellerinde nasır oluşur. El aletleri kadar kalem tutmak da nasıra yol açabilir. El ve ayaklar nasıra meyilli olup bu bölgelere ekstra önem vermek işe yarayacaktır. biraz dikkat edilmesi, gerektiğinde önlem alınması ve çok ilerlemeden temizlenmesi hastalık haline gelmeden çözmek için yeterlidir.

Cildin Kalınlaşması (Vücudun Kendini Savunma Mekanizması Sonucu Oluşur)

Yaratılmışların en şereflisi olan insan öylesine üstün özellikleri taşıyor ki öğrendikçe şaşırıyorsunuz. Aslında nasır bir sorun değil, vücudun kendini korumak için kullandığı bir silahtır.  Nasır, aslında bir deri sertleşmesidir. Derinin kendini savunma amaçlı yaptığı deri katmanlarını arttırmasından oluşur. Hastalık sınıfına sokabilmemiz için kalınlaşmanın derinliği ve bu derinliğin en üst noktasında ki nidus ismi verilen 1 mm genişliğinde küçük noktanın olması gerekir.

Ağrı Yapar mı?

Ağrısı ilerleyen hastalarda artık dayanılması güç ağrılar ortaya çıkacaktır. Ayak tabanında olanlar yürümeye zorlanabilir. Çünkü attığınız her adımda nasır kökü dediğimiz nidus baskıyı 100 kat daha fazla hissedecek ve kişiyi sürekli huzursuz edecektir. İlk bakışta geniş bir alana yayıldığı görülen nasır aslında huni benzeri bir yapıda olup, aldığı baskıyı Nidus noktasına iletmektedir.

Nasır Nasıl Geçer?

Ağrılı sürece geldiğinizde artık kendi kendine geçme imkanı neredeyse yok denecek düzeydedir. Yani artık müdahale gerekmektedir. Bunun için bireyler ve kurumlar farklı öneriler ve ürünler çıkarıyor olsa da mutlaka bir doktora müracaat ederek bilimsel yöntemlerle tedavi olmak gerekir. Tedavinin amacı can yanmasına sebep olan nasır kökü dediğimiz nidusun çıkarılması yönünde olmalıdır. Nidus çıkarılmadıkça kalıcı çözüm olmaz. Bir çok yöntem, yüzeysel tedavi imkanı sağlaması nedeniyle maalesef Nidus adı verilen noktaya ulaşma imkanı bulunmamaktadır.

Radyofrekans ile 1 Dakikada Tedavi

Radyofrekans ile nasır tedavisi günümüzde nasır tedavisi için kullanılan en modern tekniktir. Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan Radyofrekans(RF) sadece 1 dakika içinde yapılmaktadır. Climed Kliniklerinde genel cerrahi uzmanlarımız tarafından geliştirilen bu uygulamada nidus dediğimiz ağrıya neden olan nokta ameliyatsız ve ağrısız alınmaktadır. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta olan işlemde nidusun alınmasıyla birlikte rahatsızlığın tekrarlanma riski azalmaktadır.

Bitkisel Tedavi İle Nasır İyileşir mi?

Ponza taşı, ananas ya da mısır nişastasının kullanımı gibi Modern tıbba ancak destek sınırındadır. Vakanın gözlendiği sırada ortaya çıkan sancıları dindiren bu yöntemler evinizde yapabileceğiniz ancak takviye uygulamalar olarak kalabilir. Bu yöntemlere güvenerek hastalığın tamamen iyileşeceği inancına sahip olmanız vakit ve para kaybından başka bir sonuç elde etmenizi sağlamayacaktır. Bunun için vakit kaybetmek yerine uzman klinik ve doktorlardan destek almanız oldukça önemlidir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Türkiye’nin öncü sağlık merkezlerinden biri olan Climed Kliniği, Kalp Damar Cerrahisi ve Genel Cerrahi alanında birçok hastalığın tedavisinde en avantajlı yöntemlerle mümkün oldukça ameliyatsız yapmaktadır. Son olarak geliştirilen Radyofrekansla Nasır Tedavisi bunlardan biri olup,  hasta sağlığı her şeyden üstün tutulduğu için tüm hastalıklarda olduğu gibi nasır sorunu yaşayan hastalardan muayene ücreti almıyor. Kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sağlamaktayız.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !