MİKRO SİNÜSEKTOMİ AMELİYATI

Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte, kıl dönmesi rahatsızlığına dair pek çok teknik geliştirilmesine rağmen, hemen hemen hepsi sağlıklı dokuya vermiş olduğu zararlardan ötürü uygulamadan kaldırılmıştır. Hastalığın tedavisinde ameliyat olmazsa olmaz bir durum teşkil ettiğinden, bu tekniklere alternatif olarak geliştirilen mikro sinüsektomi yöntemi, 5 dakika kadar kısa bir sürede narkozsuz olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle, hastalar açısından uygulanabilecek en iyi yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca hastanede yatma zorunluluğunu ortadan kaldırıp, günlük işlerinden hastaları alıkoymaması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın ilk belirtileri arasında anüsten (makat) gelen akıntı yer alır. Bu akıntı çeşitli bakterilerin etkisiyle iltihap halini alarak, hastayı rahatsız etmeye başlar. Daha sonraki evrelerde anüste belirgin bir şişlikle beraber apse oluşması diğer belirtiler arasındadır. Tedavi ertelenmeye devam ederse, dışkılama esnasında oluşan zorlanmaya bağlı olarak kanama ve ağrı oluşur; hasta rahat oturamaz ve bu durum sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir?

Mikro sinüsektomi ameliyatı, günümüzdeki en gelişmiş ve en modern uygulamalar arasında zirvedeki yerini korumaktadır. Kıl dönmesinin tedavisinde uygulanan bu yöntem hakkında merak ettiğiniz bütün soruları, genel cerrahi uzmanlarımız sizler için yanıtlamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Ayakta tedavi yöntemi (ameliyathaneye gerek duyulmadan) sayesinde, anesteziye gerek duyulmadan sadece 5 dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilebiliyor olması, uygulamayı diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliktir.

Sadece 2-4 cm. Alanda Kesi Yapılır:

Mikro sinüsektomi uygulamasını klasik uygulamalardan ayıran bir diğer özelliği ise, operasyon sırasında açılan kesiğin, sınırlı tutulmasıdır. Klasik yöntemlerle gerçekleştirilen ameliyatlarda kesi oranı 10-25 cm arası tutulurken, mikro sinüsektomi yönteminde 2-4 cm. ile sınırlı kalmaktadır. Çoğu zamanlarda bu değerler 1-2 cm.’e kadar düşürülmektedir. Buna bağlı olarak da kesi oranının yüksek tutulduğu ameliyatlarda olduğu gibi ağrı, kanama ve iltihap riski ortadan kalkmaktadır.

Kıl Yumağı Kapsülü İle Birlikte Çıkartılır:

Lazer yöntemiyle tedavi edilen hastalarda yaranın içinde biriken kıllar, yaklaşık olarak yarım saat içerisinde çıkartılır; ancak biriken kılları saran koruyucu kapsül içeride bırakıldığı için, hastalığın tekrarlanma riski % 50’dir. Mikro sinüsektomi yönteminde ise bu kıllar kapsülü ile birlikte çıkartıldığı için tekrarlanma riski %3-%5 gibi düşük oranlarda kalmaktadır.

Hastanede Yatmak Yok İş Gücü Kaybı Yok!

Mikro sinüsektomi yönteminde tedavi 5 dakika kadar sürdüğü için, hastalar 15-20 dakika kontrol altında tutulduktan sonra sosyal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Diğer operasyonlarda ise hasta bir hafta hastanede kalıp, 3 ay kadar da evde istirahat etmek zorunda kaldığından iş, okul gibi yapmak zorunda olduğu aktivitelerinden uzak kalmaktadır. Bu durum hastanın hayatını olumsuz yönde etkilerken, mikro sinüsektomi yönteminde böyle sorunlar yaşanmamaktadır.

Pansumana Gerek Yok!..

Flap adı verilen yöntemle gerçekleştirilen operasyonlarda, derin kesi uygulandığından, hastalar normal pozisyonda oturamadığı gibi, olası enfeksiyonlara karşı da sürekli pansuman yaptırılması gerekmektedir. Mikro Sinüsektomi yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonlarda bu gibi sorunlarla karşılaşmamakla beraber, günlük aktivitelere aynı şekilde devam edilmektedir.

Tekrarlama Riski Çok Düşük

Kristalize ve gümüş fenol gibi ameliyatsız yöntemlerin hastalar için daha cazip olmasıyla beraber, yara içerisindeki bütün kıllar temizlenmediği ve kılları saran kapsül çıkartılmadığı için, hastalığın tekrarlanma riski oldukça yüksektir. Mikro sinüsektomi yönteminde kıllar ve kapsül beraberinde çıkarıldığı için tekrarlanma oranı çok düşüktür.

Ağrısız Bir Yöntemdir

Oldukça düşük seviyede ağrı hissedilen mikro sinüsektomi tekniğinde, klasik yöntemlere göre daha az doku hasarı yaşanmaktadır. Dolayısıyla diğer yöntemleri tercih eden hastalarda 15 güne kadar varan şiddetli ağrılar, bu yöntemde asla hissedilmemektedir.

Dren Takmaya Gerek Yoktur

Kesi oranının yüksek tutulduğu ameliyatlarda, yara üzerinde biriken kanı çekmesi için dren takılmaktadır. Mikro Sinüsektomi, bu yöntemi tercih eden hastalarda kirli kan birikmesine sebebiyet vermemesi açısından, diğer operasyonlardan bir adım daha öne çıkmaktadır.

Ameliyat ve Dikiş İzi Kalmaz

Dikiş yapılan alanın 2 cm gibi küçük bir boyutla sınırlı kalmasından dolayı Mikro Sinüsektomi yöntemi kendisini, ciddi dikiş izleri bırakan klasik yöntemlerden ayırmaktadır.

Aynı Gün Banyo Yapmaya Başlarsınız

Mikro sinüsektomi yönteminde hastalar 1 gün sonra banyo yapabiliyorken, diğer yöntemlerde 15-20 gün beklemek zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca mikro sinüsektomi operasyonu geçiren hastalar için banyo yapmanın olumlu etkileri üzerinde durulmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

  • Merhabalar, hastane ortamında yapılacak operasyonlarda genel anestezi alabilirsiniz. Saygılarımızla

 • Merhabalar Serhat Bey, ameliyatınızı bizde olsaydınız belki farklı reçete ve ameliyat sonrası destekle daha rahat edebilirdiniz. Telefonla arayarak bizzat genel cerrahımızla konuşup veya Canlı Destek Hattı üzerinden yazarak ilaç adı alabilirsiniz, buradan veremiyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizle

 • Dün Mikro sinüsektomi ameliyatı geçirdim acıdan ölüyorum.Bu gün ikinci gün daha şiddetli ağrıyor.Ağri kesici iğneyle zor duruyorum.Tuvalete oturamıyorum dikişler geriliyo daha bir acıyor.Nasıl aynı gün normal hayatıma devam edicem anlayamadım.Bu arada medicalart da olmadım yanlış anlaşılmasın.

 • Merhabalar, kıl dönmesi ameliyatlarını local anestezi altında yapıyoruz. Genel anestezi isterseniz maliyet artar. İşinize hemen dönmeniz gecikir. Deliklerin sayısı çok önemli değil. Ameliyatta sinusun olduğu yeri tamamen çıkarıyoruz. Selamlar

 • İyi gunler Benim kuruk sokumu kısmında ve birazdaha alt kisimda bir delik daha var Askerde iken oluştu bu olay ve Ankaradaki kliniginizde muayene oldum askerden sonra ameliyat olmamı soylediler fakat ağrı kalmadigi için olmadim su an ağrı yok ama delikler 3 tane oldu ara ara akinti geliyor kanla karışık ameliyattanda korkuyorum ama galiba baska şansımız yok makat deliginin ust kısmından da bir delik oluştu sorum ameliyatta komple bayiltiyormusunuz.

 • Merhabalar Emrah Bey, SGK sistemine bağlı olan rapor yetkimiz peş peşe 10’ar günlük toplam 20 güne kadar olup en yüksek hassasiyet ilk 3 günde olacaktır. Dikişleriniz 12. günde alınacak. İyileşme süresi mevcut hastalığının genişliğine bağlı olarak yapılacak olan kesinin boyutu ile de ilgili olup genellikle ilk birkaç günden sonra normal işlerinizi rahatlıkla dönebilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Merhabalar Ramazan Bey, kese çıkarıldığı için boşluk oluşuyor düşünceniz tamamen yanlıştır. Cerrahide hiçbir zaman boşluk bırakma taraftarı olunamaz. Her türlü boşluk vücut sıvıları ve kanın birikmesi sonucu enfeksiyon odağı olacaktır. Bu nedenle bütün ameliyatlarda kapitonaj adı verdiğimiz yöntemle cilt tabandaki dokulara sıkıca dikilerek yapıştırılır. Bu sayede iyileşme çok daha kolay olur. Eğer vücuta herhangi bir noktada kapatılamayan bir boşluk varsa en önemli cerrahi prensiplerden biri olan diren koyarak içindeki sıvıları oluştukça dışarıya boşalacak bir şekle sokmalıdır. Size boşluk oluşur bilgisini veren kişinin cerrahi konuda yeterli bilgisi olmadığını düşünmekteyim. Yazdığım nedenlerle ameliyat olmaktan korkmanıza gerek yoktur. Sizin yerinize en uygun cerrahi yöntem ve tekniği biz düşünerek uygulamaktayız. Saygılarımızla…

 • Bu yontemde kese cikarildigi icin o alanda bosluk olusuyo buda derinin daha kolay delinmesine ve tekralamasina neden olur ben tavsiye etmiyorum mikrosinusektomi yontemini ama diger yontemlerinede guvenemiyorum napmaliyim

 • Hocam Merhaba bende kıl dönmesi var fakat başlangıç seviyesinde olduğu söylendi devlet hastanesinde. Mikro sinusektomi yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum SGK mensubuyum. 800 1600 arası yazıyor bu fiyatlara mi %50 indirim yapılıyor yoksa 800 indirimli hali midir?

 • Merhabalar, sinüs pilonidal adı verdiğimiz kıl dönmesi için mutlaka ameliyat olunmasını mikro sinüsektomi yöntemi gibi en az travmatik yöntemle sizi ameliyat edip düğüne kadar daha da iltihaplanıp şişip sizi rahatsız edebilecek bu durumu acilen düzeltmek üzere kliniğimize bekleriz. Saygılarımızla…

 • Merhaba,

  2 gün önce kuyruk sokumu hafif sol kısmında ufak bi şişlik ve ağrı vardı şuan şişlik biraz daha büyüdü ancak akıntı filan yok sadece sert şişlik ve ağrı var 20 gün sonra düğünüm var bu konu hakkında bilgi ve yardımınızı rica ederim

 • Merhabalar, bu yöntemde sinüs ağızları mümkün olan en küçük kesiden çıkartılmaktadır. Ameliyat sırasında içeride bir boşluk kalmayacak şekilde yara kapatılmakta ve en hızlı iyileşme sağlanmaktadır. Tedaviniz için kliniğimize müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla…

 • Merhabalar, nüks oluşumu söz konusu ise mikro sinüsektomi yöntemi yine en iyi çözüm olacaktır. Küçük bir kesiden içine boya sıkacağımız tekrarlamış sinüs ve ağızları tam oalrak çıkartılmadan düzelme sağlanamaz. En kısa zamanda kliniğimize müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla..

 • Merhaba benim 7 8 aydır kuyruk sokum da ağrı kasinti ve akıntı oluyo ve sivilceler okuyo geceleri özellikle çok kasiniyo Dr gidemiyorum bayan Dr bulamadım bu ne demek neden oluyo bu illet bi türlü geçmiyor

   • Hocam ben Bakırköy’ deki klinikten randevu aldım. Daha öncede ameliyat oldum hemde baya büyük bir kesikti malum ağrılar sızlar ve bir kaç ay çekilen sıkıntılar bu yüzden bu yöntemi çok duydum. Sizce güvenilir mi ve nuksetmis hastaya uygulanırsa?

 • Ben sorj sormak icin degil ama bir tesekkur iletmek icin yaziyorum. 31mart cuma gunu nisantasi subede dr.metin eski tarafindan mikro sinusektomi operasyonum gerceklestirildi. Yorum yapmak icin erken olsa da bu surecte bir kez bile agri kesici icmeme,hareketlerimi kisitlamama gerek kalmadi.hatta operasyon gecirdigim gun disarida dolasabilecek kadar iyi hissettim kendimi.bu nedenle metin bey e ilgi alakasindan ve bu donemi cok rahat atlamami saglamak adina gosterdigi itinali operasyonundan dolayi sonsuz tesekkurler.

  • Merhaba,

   Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz. Yeniden sağlığınıza kavuşabilmeniz bizi de çok mutlu etti. Bundan sonrasında hastalık için değil çayımızı ikram etmek için davet ediyoruz.

   Geçmiş olsun Dileklerimizle….

  • Merhabalar öncelikle geçmiş olsun bende bu ameliyatı olmak istiyorumma güvenemiyorum tekrar ederndiyorlar sizin kistkucukmuydu benimki büyük bunun ameliyat olamamak gibi bir sorunu var mı sanki uygulanmıyor lar diye duymuştum onerirmisiniz tekrar riski fazla diye duymuştum sizce ?

 • İyi günler hocam ben 2 kere amlyt oldum birincisi düz kesik ikincisi zikzak kesik, ve yine tekrarladı aşırı acı çekiyorum dikişlerim açıldı ve doktoruma gittim inthp değil yağ dedi açlan dikişleri ayak üstü dikti. Şuan inthp çıkacak yer bulamıyor ağrıdan olmak üzereyim . Kendi doktoruma gidip ne dikişlerimi aldırmak ne bska bisi yptrmk istyrum. Simdı bu yöntemle amlyt olbilirmiyim bir çözüm bulabilir iyim. Çok zor bir durumdur.. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Durumunuz epey ilerlemiş görünüyor. Size tavsiyemiz daha fazla beklememeniz. Lütfen en yakın zamanda kliniğimizden randevu alın. Muayene sonrası sizi daha detaylı bilgilendirelim.

   Geçmiş Olsun…

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !