Mikro Sinüsektomi Nedir, Kıl Dönmesine Nasıl Uygulanır?

Mikro Sinüsektomi Nedir, Kıl Dönmesine Nasıl Uygulanır?

Mikro sinüsektomi; bir mikro cerrahi yöntemidir. Kıl dönmesi için geliştirilmiş bir tedavi olarak ele alınabilir. Kıl dönmesi yaşayan kişilerde son 5 yıl içerisinde en aktif şekilde kullanılmaya başlayan kıl dönmesi tedavisi yöntemi olarak bilinmektedir. Klasik ameliyatının getirileri yeni dünyada insan yaşamı için olumsuz etkiler barındırdığından dolayı artık farklı bir tedavi yönteminin geliştirilmesi gerektiği düşünülerek; mikro sinüsektomi geliştirilmiştir.

Eski kıl dönmesi ameliyatından sonra kişilerin yoğun ağırlar çektiği ve ameliyatlı bölgenin sık sık enfeksiyon kaptığı gözlemlenmiştir. Ameliyatlar sonucunda hastaların 15 gün ve 6 ay arasında yüzüstü yatmak zorunda kalmaları söz konusuydu. Kolay bir şekilde müdahale edilebilecek bir hastalık olmasına rağmen kişilerin bu ameliyat sırasında narkoz ile uyutulduğu görülmekteydi. Yeni geliştirilen yöntem sayesinde artık kişilerin 15 gün ile 6 ay arasında istirahat etmesine gerek kalmamaktadır ve herhangi bir dikiş, kanama operasyondan sonra pansuman yapılması söz konusu değildir. Yeni geliştirilen yöntem mikro sinüsektomi ile kişilerin yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde ayağa kalkmasını sağlamaktadır.

Mikro sinüsektomi nedir?

Mikro sinusektomi; kıl dönmesi sonucunda derinin alt tabakasına yerleşen kılların hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlamaktadır. Kılların hangi bölgede olduğu tespit edildikten sonra bölgede oldukça küçük bir kesik açılır. Kişinin genel bir anestezi ihtiyacı duyulmadan lokal bir şekilde , hiçbir acı çekmeden kıl dönmesi sorunlarına veda etmesi mümkündür. Operasyon 10 dakika kadar sürmektedir; kişinin hastanede yatmasına gerek duyulmadan, bu hastalık tedavi edilebilir.

Eski dönemde yapılan ameliyatlarda hastalara 20 santim kadar kesikler açıldığı bilinmektedir. İşlemden sonra kişilerin dikiş ile kapatıldığı ve bunun sonucunda çoğu zaman enfeksiyon risklerinin ortaya çıktığı ve dikişlerini açılmasının söz konusu olduğu bilinmektedir.Bölgenin enfeksiyon kapması halinde çok daha büyük risklerin oluştuğu da bu ameliyatlar sonucunda gözlemlenmiştir.

Ancak yeni uygulama mikro sinüsektomi sayesinde; kişiler 2 santim kadar küçük bir kesikten faydalanarak tedavi edildiği için artık bu risklerin hiçbiri bulunmamaktadır.

Mikro sinüsektomi tedavisinde kapsül adı verilen ve kılların içerisinde birikmesine yardımcı olan zar yok edilmektedir. Bu durum kıl dönmesinin yeniden meydana gelmesinde engellemektedir. fakat standart bir kıl dönmesi ameliyatında bu kesenin alınmasının mümkün olmadığı için hastalığın yeniden görülme oranı yüzde 50 civarına çıkabilmektedir. Ancak yeni yöntem sayesinde kesenin alınması ile birlikte doktorlar hastalığın maksimum yeniden görülme oranını yüzde 6 olarak belirlemişlerdir.

Mikro sinüsektomi nasıl uygulanır?

Mikro sinüsektomi tedavisi kişilerin olabildiğince az hasar görmesi ve buna bağlı olarak gündelik hayatlarını uzaklaşmaması üzerine geliştirilen bir tedavidir. Tedavinin tek amacı kıl yumağı vücuttan çıkarmak ve kıl yumağı çevreleyen kapsülün ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Şu ana kadar kıl dönmesi tedavisindeki en gelişmiş tedavi mikro sinüsektomidir.

 • Hasta muayene edilir.
 • Muayene işlemi sırasında hastalığın hangi seviyede olduğuna bakılır.
 • Seviyenin tespit edilmesinin ardından bölge net bir şekilde işaretlenir.
 • İşleme başlarken kıl dönmesinin olduğu alan dezenfekte edilir.
 • Kişi lokal olarak belgen aşağı olacak şekilde uyuşturulur.
 • Uyuşmanın ardından bölgeye oldukça küçük bir kesik açılır.
 • Dokuda gerginliğinin olmaması için çabalanır
 • Bölgeden sadece gerekli olduğu kadar dokunun çıkarılması amaçlanır.
 • Sağlıklı dokuya dokunulmaz.
 • Kılın içerisinde bulunduğu kesenin de çıkarılması amaçlanır.
 • Bölgedeki hasarlı doku alındıktan sonra bölge kapatılır.
 • İşlem sırasında herhangi bir kanama söz konusu değildir.
 • İşlemden sonra kişinin tekrardan pansuman görmesine gerek yoktur.
 • 10 dakika kadar kısa bir sürede işlemini halledilmesi mümkündür.

İşlemden sonra kişi yarım saat kadar dinlendikten ve lokal anestezinin etkisinden kurtulur. Sonra hızlı bir şekilde normal hayata geri dönebilir. Hastalık tedaviden sonra yeniden kendisini hissettirmez. Kişinin müdahaleden sonra pansuman ihtiyacı da bulunmamaktadır. Günlük hayata müdahale eden herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Gerekli görülmesi halinde kişinin hastaneye uğradığında dahi gerçekleştirilebilecek kadar pratik bir müdahale olduğu için özel şartları yoktur. Kişilerin sadece ameliyattan sonra kendilerini korumak için tekrardan herhangi bir kıl dönmesinin karşı karşıya kalmamaları için yapmaları gereken bazı hijyen kuralları mevcuttur. Kişinin aile bireylerinin de bu kurallara dikkat etmesi gerekir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !