Mayasıl ( Anal Dermatit) Tedavisi

Mayasıl ( Anal Dermatit) Tedavisi

İnsanlarda oldukça sık rastlanan makat bölgesindeki kaşıntı problemleri; basit bir rahatsızlık olmakla beraber, kıl dönmesi, anal fissür ve dış hemoroid (basur) gibi ciddi rahatsızlıkların da göstergesi olabilmektedir. Ancak, bu hastalıklardan daha da önemli olmak üzere; bu belirtilere neden olabilecek hastalıkların başında, anal dermatit gelmektedir. Diğer adı ‘Mayasıl’ olarak da bilinen ve genellikle halk arasında hemoroidle karıştırılan anal dermatit, anüste (makat) görülen kaşıntı sebeplerinin, en başında gelmektedir.

Neden olur?

Yaz aylarında daha çok rastlanan mayasıl hastalığına, en başta insanların yaptığı hata ve ihmaller sebep olup. Hijyen ve beslenmedeki dikkatsizlikler önde gelen nedenlerdendir. Bununla beraber, hastalıktan kurtulmak da bir o kadar kolaydır. Hastalığa neden olabilecek bazı hatalar şunlardır:

Aşırı titizlik

Tuvalet başta olmak üzere, her alanda hijyene dikkat etmek gerektiği aşikardır; fakat bazı insanlar, defekasyon (dışkılama) sonrası anüs bölgesini sabunla yıkamak gibi hijyen konusunda aşırıya kaçmaktadırlar. Sabunlarda bulunan kimyasal maddeler, bu bölgede cildi koruyan tabakanın deforme olmasına ve takiben bundan kaynaklı kaşıntıya neden olmaktadır.

Beslenme alışkanlığındaki dengesizlik

Gıdalarla beraber tüketilen baharatlar, anal dermatiti tetikleyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu baharatlar fazla tüketildiğinde, makattaki kaşınmayla başlayan mayasıl hastalığına zemin hazırlamaktadır. Domates, patlıcan ve çikolata ile beraber; bu besinlerin tüketimine ara verilmesi, kaşıntının ortadan kalkmasına bağlı olarak kişiler tarafından kendi kendilerine ön teşhis koymalarına yardımcı olur.

Cildin yeterince kurulanmaması

Tuvalete girdikten sonra, makatın temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesi ve taharetlendikten sonra bölgenin kurulanmaması, anal dermatit etkenleri arasındadır. Ayrıca, kimyasal maddeler içeren ıslak mendillerin, taharetlenmede kullanılması, kesinlikle uzak durulması gereken bir yöntemdir.

Vücuda uygun olmayan kıyafetler giyilmesi

Vücudu sıkarak hava almasını engelleyen dar pantolonlar, hastalığın bir başka sebebidir. Bu tarz kıyafetlerin giyilmesinden kaçınmak gerekmektedir.

Aşırı kilolar

Gereğinden fazla kilolu insanlarda, vücuttaki sarkmaya paralel olarak, dar giyilen kıyafetlerde de olduğu gibi anüs ve çevresinin hava alması engellenmiş olmaktadır. Bu tarz insanların şort gibi, bölgenin daha fazla hava almasını sağlayacak kıyafetler tercih etmeleri gerekmektedir.

Anal dermatit belirtileri

Kaşıntı

Hastalığın en önemli belirtileri arasında, kaşıntı ön plana çıkmakta olup, sebebinin sadece mayasıldan kaynaklanmadığını da belirtmek gerekir. Bu durumda, doktor muayenesi önemlidir.

Ciltte sertleşme

Bölgede sertleşme ve kalınlaşma da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Buna bağlı olarak, kişinin sürekli bölgeyi kaşımasıyla beraber kanama gerçekleşebilir.

Akıntı / kötü koku

Makattan akıntı gelmesi sebebiyle oluşan kötü koku, belirtilere örnek olarak gösterilebilir, ancak bu durum sadece mayasıldan kaynaklanmayıp, kıl dönmesine bağlı olan apseden dolayı da gerçekleşmiş olabilir.

Kesin teşhis için muayene gerekir!

Bütün hastalıklarda olduğu gibi, mayasıl hastalığının da teşhisinde, doktor muayenesi birinci sırada gelmekle birlikte, bu doktorun genel cerrahi ya da proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak, MedicinArt kliniklerimizde sizlere ücretsiz muayene olma imkanı sunmaktayız. Hastanın yakınmaları genelde teşhis koymaya yeterli olup, kıl kurdu gibi şüpheleri gidermek adına tahlil istenmektedir.

Mayasıl tedavisinde modern teknikler kullanıyoruz

Günümüz şartlarında gelişmekte olan modern tıbbın imkanları dahilinde, mayasıl gibi birçok hastalığın tedavisi ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Sizler de bizimle iletişime geçip, kliniğimizin sunduğu ücretsiz muayene imkanından yararlanın ve ameliyatsız olarak tedavinizi gerçekleştirin.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !