MAKAT SİĞİLİ (KONDİLOM) TEDAVİSİ

Kondilom (Makat Siğili) Nedir?

İsmini vücutta görüldüğü bölgeden alan ve Human Papillomavirüsü’nün (HPV) sebep olduğu hastalık, her ne kadar insanlar tarafından önemsenmese de, aslında ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. İnsanların genelde ellerinde gördüğü ve siğil olarak adlandırdığı, ancak makat ve genital bölgede de görülebilen, aynı zamanda da bulaşıcı olan kondilom hastalığında, kişinin tedavisini kesinlikle ertelememesi gereklidir.

Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Hastalık diğer insanlarla temas, veya mikrobun bulunduğu bir yerle (kendi elimizdeki siğillerin bölgeyle teması, tuvaletler vs.) anüse (makat) teması şeklinde bulaşmaktadır. Bu duruma ortak kullanım alanı olan alafranga tuvaletler örnek olarak gösterilebilir. Bünyesinde mikrobu barındıran bir kişinin kullandığı tuvalete giren bir başka kişi, dikkat etmediği takdirde hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle halka açık yerlerde bulunan tuvaletleri kullanırken, temiz bile görünse de kullanmadan önce gereken önlemler (oturma yerine kağıt havlu serilmesi ya da ıslak mendille silinmesi gibi) alınmalı, muslukları dirsekle açıp kapamaya özen gösterilmelidir. Cinsel yollarla da bulaşan hastalık, özellikle kişinin ters ilişkiyi tercih etmesiyle %95 gibi yüksek bir oranla hastalığa yakalanmasına sebep olmaktadır. Kuluçka dönemi aylarca süren virüs, vücuda ilk girdiği andan itibaren yayılma sürecine başlar.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Kuluçka evresini tamamlayan virüsün klinik belirtiler göstermeye başlamasıyla anüste şiddetli kaşıntıların hissedilmesiyle başlamaktadır. Her kaşıntının kondilom belirtisi olmayacağı gibi, hemoroid rahatsızlığının da kaşıntıyla ortaya çıkacağını unutmamak gerekir. Bu durumun ciddiye alınıp, kaşıntıyı takiben anüs bölgesinde ortaya çıkan siğillerin görülmesini beklemeden bir an önce Genel Cerrahi Hekimlerine görünmeniz gereklidir.

Sadece Makatta mı Olur?

Hastalarda birçok bölgede siğillere rastlamakla beraber, genellikle anüs, el ve ayaklarda, erkek ve kadınlarda genital bölgelerde sıkça görülüp, yüksek oranlarda cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Bu nedenle ilişki esnasında dikkatli olunup, gerekirse korunmaya özen gösterilmelidir.

Makat Siğili Bulaşır mı?

Hastalığın en önemli özelliğinin bulaşıcı olduğunu unutmamak gerekir. Cinsel ilişki sırasında bulaşma oranının yüksek olmasıyla birlikte, ortak kullanım alanlarında da bulaşma riski oldukça fazladır. Bu nedenle tuvaletlerde hijyene önem göstermek gerekmektedir. Ellerdeki siğillerden de bulaşma eğilimi gösteren virüsten korunmak için, virüsle kontamine (bulaşık) olmuş bir kişiyle tokalaştıktan ve toplu taşıma araçlarında seyahat ederken tutunma eyleminden sonra mutlaka ellerin dezenfeksiyonuna özen gösterilmelidir.

Kuluçka süresinin oldukça uzun olduğu bilinen virüsün, hastalık belirtileri kronik (uzun vadede) olup, bulaştığı anda hemen fark edilememektedir. Uzmanlar tarafından, virüs bulaştıktan yıllar sonra bile siğillerin bir araya gelip, karnabahar şeklini aldığı vakaların görüldüğü bildirilmiştir.

Elektrokoter İle Ameliyatsız Tedavi

Climed genel cerrahi uzmanları tarafından önerilen bu tedavi yönteminde, siğiller en alttaki temiz cilde kadar yok edilmektedir. İşlemin birkaç dakika kadar kısa sürmesi ve ameliyat gerektirmemesi sebebiyle hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Tedaviden sonra 6 ay süreyle takibe alınan hastalarda, siğil görülmezse tedavi süreci tamamlanmış olmaktadır. Aksi takdirde aynı işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

İlaçla Siğil Tedavi Edilir mi?

Bu tedavi işlemi kontrolsüz yanıklara neden olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir. Değişik immunoterapi sınıfı ilaçların etkisi de sınırlı olduğundan ve dış bölgedeki siğiller tedavi edilse bile bağırsakta bulunanların yeniden büyümeye devam etmesi, farklı sıkıntılara neden olabilmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Alanında uzman doktorlarımız eşliğinde kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sağlamaktayız.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !