Makat Sarkması (Rektal Prolapsus)

Makat Sarkması (Rektal Prolapsus)

Makat sarkması anal adale ve bütünsel taşıyıcı dokularda gerçekleşen gevşemeyle sonuç veren önemli ama hayati önem arz etmeyen hastalık çeşididir. Makat bölgesinde sarkma sürekli iç hemoroidle karıştırılsa da asıl olan tüm hemeroid hastasının çok veya az makat sarkıntısı da bulunmasıdır fakat hemeroid bulunmadan da makat sarkıntısı gerçekleşir. Açıklamada anal proapsus, prolapsus rekti, prolapsus ani gibi adlandırmaları kullanılmaktadır.

Anal Prolapsusta Klinik Bulgular

Hastalığı bulunan kişi tuvalete oturmasıyla anüs ve bağırsağın son kısmı dışarı çıkmaktadır. Çıkmakta olan bağırsak gereğinden fazla değilse tekrar eski konumuna geri döner ancak çıkmakta olan bağırsağın boyutu çok fazla ise hastalanmış kişi eli ile iç bölgeye yönlendirmek mecburiyetindedir yoksa bağırsağın dışarıda kalması yüksek ölçüde ağrılara sebebiyet verir. Hemoroidde görülen sonuç mor veya kırmızıya yakın renklerdedir yalnız çıkan kısım bağırsak bölgesiyse pembeye yakın bir renk görünümündedir. Makat sarkması ile karıştırılan diğer hastalık ise barsak sarkması dediğimiz hastalıktır. Barsak sarkması hastalığında çıkartılan parça hemen hemen bir insan kolu ölçüsüyle eşdeğerdir.

Makatta Sarkma Tedavisi

Erkenden fark edilmiş hastalar iç hemoroidde benzer lastik ile boğma işlemi ile kısa bir sürede ayak bölgesinden tedavi edilebilmektedir. Hasta gündelik hayatına devam edecek şekilde tedavi görmüş olur, önemli ölçüde baş ağrısında sebebiyet vermez. Orta seviyeye ulaşmış vakalar tekrar lastik ile boğma işlemi ile tedavi edilebilmektedir fakat bu süreç 2 veya 3 seans neticesinde gerçekleşebilir.

Neden Medicin Kliniği

Medicin Kliniği’ni sektörde hizmet eden diğer kuruluşlardan ayrı kılan en gözde özelliği Kalp Damar Cerrahi ve Genel Cerrahi hekimlerimizin modernize yöntemler ile hastalarını tedavi etmelidir. Ameliyat gerektirmeyen yöntemler olarak onay gören bu yöntemler hastalarımızın rutin yaşamsal işleyişlerine engel olmadan sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında ortaya çıkabilen tüm risklerin önüne geçmektedir. Narkoz uygulanmadığı için himaye altında bulunulması gerekmeyen makul yöntemlerimizden faydalanabilmek için daha fazla zaman kaybetmeden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 0530 478 91 52 watsapp hattımızdan uzman doktorlarımıza hastalığınızla ilgili soruları sorabilirsiniz. Ayrıca tüm hastalarımız kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanına sahipler. Arayıp randevu almanız yeterli.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

 • Merhaba benim 3 yaşında olan oğlumda makat sarkması oldu 13 Temmuz da ve sık sık tekrarladı bunun içi çocuk gastro doktoruyla tedavi ye başladık magnezi kalsine diye bir şurup la çocuk un kabızlığını engellemeye çalıştık fakat 50 gün boyunca makat sarkması olmadı dün tekrar oldu bu durumda ne yapılabilir sizin tedavi yönteminiz nedir

  • Merhabalar, tedavi yöntemleri elbette var. Çocuğunuzu ücretsiz muayenemize getirdiğinizde tedavi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İletişim numaralarımız 7/24 hizmetinizdedir. Saygılarımızla

 • tşk ederim cevapladığınız için şu anda yarım saatte yada 1 saatte bir işeme oluyor bende okuduklarıma göre mesaneye rektümden tümor bulaşı olmuşsa olabilirmiş bu
  buda bir belirtimidir acaba?

 • Merhabalar Savaş Bey, geçmiş olsun dileklerimizle rahatsızlığınızın oldukça ciddi göründüğünü üzülerek ifade etmek istiyorum. Normal insanlarda dışkılama bir tuvaletin sifonunun çekilmesi gibi otomotik bir düzende gerçekleşir. Bunun için hem anatomik hem fonksiyonel olarak etraf dokuların bütünlüğünün tam olması gerekir. Dışkının takılması parmakla çıkarmak zorunda kalmak, parmak içeri girdiğinde ele sertliklerin gelmesi tamamen normal dışı bulgular olup kesinlikle bir inceleme yapılmayı gerektirir. Özellikle içeride bir tümör ihtimalini atlamamak için kanama ve ele gelen sertlik şeklindeki şikayetlerin ne olduğunun gözle görülerek net olarak değerlendirilmesi ancak bir rektoskopi veya daha iyisi daha yukarı mesafeleri de görme şansı olan bir kolonoskopiyledir. Bu tetkiki kolayca ve geciktirmeden yaptırmanız hayati öneme sahiptir. Muhtemel bir tümörün büyümeden ve çevre dokulara yayılmadan kolayca çıkartılabilmesi ancak erken teşhisle mümkündür. Kliniğimizde anopskop ve rektoskop ile tetkik mümkün olup kolonoskopi yapılmamaktadır. Saygılarımızla

 • hocam meraba umarım mesajımı alır ve okursunuz piskolojik olarak zor durumdayım çok korkuyorum

  30 yaşında bir erkeğim. 5 yıldır basur sorunum var ama özellikle son 2 yılda basrum 4. seviyeye geldi galiba.son 2 yıldır dışkılama yaparken sürekli parmakla destekliyorum.ilk dışkıyı yaptıktan sonra parmağı makata sokup içerde kalan dışkıyı çıkartıyorum.iç hemoroitlerim galiba dışkıyı tam boşaltmasını engelliyor fazla büyüdükleri için.dışkılamak benim kabusum oldu ve biliyorum bunu benim hatalarım yüzünden olay bu hale geldi başta doktora gitmeye utanmak. ama şu anda utanmaktan ziyade korkuyorum çünkü

  bundan 2 ay önce gece vakti rahatsızlandım soğuk terleme ile tuvalete gittim tuvalette sert bir dışkılama oldu önden katı dışkı arkasından sıvı dışkı geldi. ishalin etkisiyle sert bir dışkılama oldu temizlenmek için parmağımı soktuğumda içerden kan geldi bu kan beni çok korkuttu. ondan sonraki günlerde dışkılamada değişiklikler oldu tam sindirilmemiş yiyecekler görmeye başladım mesela domates kabuğu,pulbiber, gibi. iştahten kesildim. iki defa daha dışkıdan sonra parmağı içeri soktuğumda hafif kanama oldu şu anda artık kanama yok ama rektumda şişlikler hissediyorum bi tanesi saat 5 yönünde dışkılama sonrası parmağı soktuğumda bu şişlikler rektumun doğal yapısımı açılıp kapanan kasın yapısı mı acaba? yoksa tümör mü yada parmak yüzünden ülser gibi şeylermi oluştu bilimiyorum.bu şişlikler daha önceden varmıydı bilemiyorum yada sert dışkılamayı yaptığım geceden sonramı oluştu anlıyamıyorum hatırlıyamıyorum. tuvalette çok fazla duruyorum 40 dakika falan oluyor temizlenene kadar bunun da bi etkisi olabilir mi rekrumun hafif sarkması gibi?

  galiba bu parmakla çıkarma işlemleri sırasında rektuma zarar verdim bu kesin

  hocam sizler parmakla muhayene yaptığınızda rektumda bişeylerin ters gittiğini nasıl anlıyorsunuz nasıl bir kitle hissetmeniz gerekiyorki hastayi kolonoskopiye yönlendiriyorsunuz?. benim kendim yaptğım olayda hissettiğim şişlikler rektumun doğal yapısımı acaba? İNŞALLAH doğal yapısıdır

  Birde hocam insan benim yaptığım şekilde sürekli parmakla dışkılamayı yapıyorsa tek başına bu kanser sebebi olur mu?ben kendi kendimi bu şekilde kanser hastası edebilirmiyim?
  beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  şimdiden çok teşekkür ederim İNŞALLAH bu korkularımı yenmemde yardımcı olursunuz
  Yanıtla Tümünü Yanıtla İlet Diğer

 • Merhabalar Mustafa Bey, local anestezi altında yaklaşık 5-10 dakikalık bir cerrahi işlemle ondan kurtulabilirsiniz. Anal estetik denilen bu işlem kliniğimizde yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen bizimle irtibata geçin. Saygılarımızla..

 • Makatımın dış çevresinde sünnet derisi gibi deri sarkması oluştu.ağrı sızı yok ama beni huzursuz ediyor.yaşım 60.tşkr ederim.

 • Merhabalar Mustafa Bey, infiraret lazer ile hemoroidleriniz içeriden itibaren söndürülerek birkaç seansta şişlik ve kanama şikayetlerinizin kontrol altına alınabileceğini düşünüyorum. Bunlar lokal anestezi altında uygulanabilir. Gerekirse özel hastanede genel anestezi altında longo ameliyatı yaparak stapler ile yüzük şeklinde bir rektum parçası içeriden çıkartılarak hem makat içeri çekilmiş hem hemoroidlerinizin dolgunluğu durdurulmuş olur. Hangi seviyede olduğunu ve neler yapılması gerektiğini belirlemek için müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla…

 • merhaba kendim tıp doktoruyum yaşım 53..21 yaşından beri becker tipi kas hastalığım var.30 yıldır hemorid ve kabızlık şikayetim var 4 derece sanırım hemoridler.tuvalette uzun kalıyorum ağrı kanama şikeyetlerim var.1 hafta öncede genel cerrah arkadaşa gittim.rektal prolapsus teşhisi koydu.kas hastalığım sebebi ile pelvik taban ve sifinterlerde gevşeme olması normal. tedavi için başarı oranı yüzde kaçlardadır.genel aneztezi alamayabilirim kas hastalığı ve diğer rahatsızlıklarım dolayıısı ile.lokal aneztezi ile makattan girişim yapılabilirmi. bu konuda görüşlerinizi yazarsanız çok sevinirim hocam saygılar..

 • Merhabalar Ahmet Bey, tam tersine gittikçe kötüleşir. bunun için kliniğimize mutlaka gelin, mevcut durumunuzu değerlendirerek tedavinizi ameliyatsız olarak lazer ile yapalım. Saygılarımızla..

 • Kliniğimize gelip ücretsiz muayene olduktan sonra daha net bir sonuca ulaşabiliriz, ancak anlattığınız kadarıyla ameliyat gerektiriyor.

 • mrb hocam. Ben küçüklüğümden beri tuvalette hep çok kalırım. özellikle üniversite yıllarında daha fazla kalıyorum ve bu sebeple makatta sarkma olmuş herhalde. dışkı bittikten sonra makatımı içeri itiyorum bazen itemiyorum. bu olay 2 yıldır böyle daha belirgin. Bunun bi tedavisi varmı acaba ?

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !