Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanoğlu çalışkan ve üreten bir canlı olmasına rağmen sağlık sorunlarına duyarsız kalabilmektedir. Birçok önemli hastalık basit belirtilerle ortaya çıkmakta olup, önlem almadığımızda ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Onlardan biri de kadın, erkek, genç, yaşlı herkeste görülebilen makatta kaşıntı problemidir. Kişinin temizliğe karşı tutumu ile ilgili olabileceği gibi aynı zamanda ciddi makat hastalıklarının (Hemoroid (Basur), Kondilom, Anal Fissur) belirtisi olabilmektedir. Öncelikle sorunun üstünden kaşıyarak gelinmeyeceği bilinmeli mutlaka kaşıntı nedeni ortaya çıkarılmalıdır.

Makat kaşıntısı neden olur?

Öncelikle kaşıntıya neden olan durum basit bir şey olabileceği gibi ciddi bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Mutlaka konuyu ciddiye almalı ve genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Anüs bölgesinde kaşıntıya sebep olan en sık karşılaşılan nedenler Makat siğili, dış basur ve anüs bölgesinin nemli kalmasıdır.

Aşırı temizlik takıntısı

İnsan vücudu öylesine donanımlı ve mükemmel yaratılmış ki bu bölgede ortaya çıkan sorunlara direnmek ve karşı koymak için cilt koruyucu salgı salgılamaktadır. Fakat temizlik konusunda hassas olan insanlarımız bazen aşırı hijyen tutkusu nedeniyle cildin salgıladığı salgıyı ortadan kaldırarak makat etrafını daha hassas hale getirir ve bu durum kaşıntıya yol açar. Sabun türü temizlik malzemelerinin kullanımı da kaşıntı açısından bir risk faktörüdür.

Yetersiz temizlik

Alışa gelmiş temizlik tutkusu gibi yetersiz hijyen de makatta kaşıntı yapabilir.  Bu bölge her tuvaletten sonra iyice temizlenmeli ve özenle kurulanmalıdır. Çünkü dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmaması halinde dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilmektedir. Sabun kullanımı yanı sıra kalitesiz tuvalet kağıtları ve aynı şekilde kimyasal içeren ıslak mendiller ile makat bölgesini silmek hatalı bir davranıştır.

Anüs bölgesinin nemli ve ıslak kalması

Ülkemizde taharetlenme (büyük ve küçük abdest sonrası temizlik) oldukça yaygındır. Bu nedenle her tuvalet ihtiyacı sonrası mutlaka yıkamayı ihmal etmeyiz. Ancak bölgeyi çoğu kişi kurulamaz ve kurutulmamış nemli alanlarda şiddetli kaşıntılar yaşanabilir. Bu bölge her tuvaletten sonra iyice temizlenmeli ve özenle kurulanmalıdır. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın etkisi ile insanlarda anal dermatit ve pişik problemi sıkça görülür. İlk etapta kızarıklık ve pişik gibi durumlarda kaşıntıya neden olmaktadır.

Dar kıyafet seçimi

Özellikle son zamanlarda moda haline gelen dar pantolonlar maalesef birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Dar iç çamaşırları, dar kot ve giysiler anüs bölgesinin hava almasını engeller, nemli kalmasına sebep olur ve tahrişe neden olur. Bunun sonucunda ciddi kaşıntı meydana gelir.  Bu nedenle mutlaka pamuklu ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı şekilde iç çamaşırı seçimi de önemli olup, sentetik ürünler soruna neden olmaktadır.

Regl (adet dönemi)

Kadınların özel günlerinden kullandıkları pedlerde genelde anüs kaşıntılarına sebebiyet verir. Kalitesiz ürünler yerine bilindik markaları tercih etmeli ve sık aralıklarla değiştirmelisiniz.

Bazı gıdalar (Özellikle Karabiber)

Günlük hayatta severek tükettiğimiz besinlerin sonrasında anal bölgede kaşıntı hassasiyetini arttığı görülmektedir. Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel rahatsızlıklara neden olabilir. Hangi gıdayı tükettiğinizde kaşıntı oluşuyorsa, o gıdadan uzak durarak kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

Makat kaşıntısı yapan hastalıklar

Yukarıda sunulan basit sebeplerden kaynaklanacağı gibi anal bölgede görülen hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Burada en çok dikkat çekici sorun Anal Dermatit olup, devamında Dış Basur, Anal Fissus ve Apse gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır.

Anal Dermatit (Mayasıl)

Mayasıl denince birçok insan basur hastalığı ile karıştırmaktadır. Fakat herhangi bir alakası yoktur. Anal dermati hastalık değil de daha çok cilt hasarı diyebiliriz.

Dış Hemoroid (Basur)

Halk arasında basur olarak bilinen hastalığın anüs çevresi ve rektum iç kısmında olmak üzere 2 türü bulunmaktadır. Bu nedenle iç ve dış hemoroid olarak bilinmektedir. Dış hemoroid kaşıntı şişlik olarak ortaya çıkarken, İç hemoroid ise dışkılama esnasında kanama ile kendini belli eder. Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmekte olup, kaşıntı kremi vs. geçici çözümler sunacaktır. O nedenle hemoroid kaşıntılarından kurtulmak için ameliyat olmalısınız.

Makat Çatlağı (Anal Fissur)

Bir diğer neden ise halk arasında makat çatlağı olarak bilinen Anal Fissur olup, bu hastalığın en ciddi belirtisi dışkılama esnasında ciddi bir can acısı olup, kişi o acıyı tekrar yaşamamak için bazen son noktaya kadar tuvaletten uzak durmaktadır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus)

Özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde sık görülen kıl dönmesi vücudumuzdaki kıl ve tüylerin kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girmesidir. Cilt altında biriken ve kapsül tarafından sarmalanan kılları yok etmek için vücut asit salgılar. Fakat kılları eritme imkanı bulamayan bu salgı cilt dışına apse şeklinde çıkmaktadır. Bu apseler kişide makat kaşıntısına neden olmaktadır.

Makat kaşıntısı nasıl geçer?

Makat kaşıntısına neden olan hata ve ihmalleri bulduğunuzda problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Fakat sorun anal bölgede görülen hastalıklara bağlı ise hastalık ortadan kalkmadığı sürece devam edecektir.  Bu sebeple geç kalınmadan bir doktora görünmeniz gerekir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde hastalarımıza özel ücretsiz muayene imkanı sağlamaktayız. Makat kaşıntısı dahil anüs hastalıkları için Genel Cerrahi uzmanlarına muayene olmanız gerekir. Bu noktada Cerrahi uzmanlarının Proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisi konusunda uzman olanları tercih edilmelidir.

Sağlıklı günler dileriz.

& yorumlar

 • Merhaba hocam, bir süredir makatımda kaşıntı vardı bende bunu ciddiye almadan sert bir şekilde kaşıyordum. Sonra makatımda çıkıntı,delik vb. şeyler farkettim. Birkaç gün akıntı oldu ama sonra kesildi. Acaba bir makat hastalığım mı var yoksa kaşıdığımdan dolayı oradaki cilde zarar mı verdim bilmiyorum. Kaşıntı ara ara devam ediyor ama akıntı kesildi. Kaşıma ile cilde zarar verme sonrası böyle bir durum oluşmuş olabilir mi ? Teşekkür ederim. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

  • Bahsettiğiniz durum; ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Makat apsesi (kıl dönmesi) gibi. Bu nedenle mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olup net bir teşhis ve tanı konulmalıdır.
   Geçmiş olsun.

 • Slm. Hocam makat içinde 3 yıldır kaşıntı, yanma, ağrım var. Makat çevresinde deride renk değişikliği oluyor. Cildine ve genel cerrahinin ilaçlarını kullandım geçmedi. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler

  • Merhaba Tahir Bey,
   Kliniğimizi ziyaret ederek muayene olmanızı öneririz. Muayenelerimiz tamamiyle ücretsizdir. Akabinde süreçle ilgili sizi bilgilendirebiliriz. Whatsapp destek hattımızdan 0553 665 64 02 ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 • Slm benimki tam olarak hangisi olduğunu anlayamadım.dış bölgede meme gibi bi çıkıntı var son zamanlarda giderek büyüdü ve son bir iki haftadır kasintiyla birlikte islaklikta oluyor yani resmen iç camaşırına temas ettiği yer islakligi belli oluyor bana kıl kurdu gibi geliyor tam olarak emin değilim bu yüzden dr. a gitmeyede çekiniyorum

  • Merhabalar Metin Bey, doktora muayene olmaktan çekinmeyiniz lütfen. Ücretsiz olan muayenemize katılırsanız vakanın teşhisini koyabilir ve en uygun tedavi yöntemine karar verebiliriz. Sağlıklı günler..

 • hocam merhaba iki uç ay oncesinde kuyruk sokumumda terleme kizariklik ve iltihap olustu ve gecti simdi makakta kasinti basladi fakat bu kasinti sadece tuvalet kagidi kullanimi sonrasi daha cok artiyor ne yapmami onerirsiniz saygilar

  • Merhabalar Turgay Bey, makat bölgesinde bir fistül gelişmiş olabilir. Burada oluşan akıntı kaşıntıya yol açabilir. Muayene olmanız gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. Saygılarımızla

 • Merhabalar Kemal Bey, Hemoroid ameliyatından sonra anal kaşıntı görmeyiz. Sizdr yandaş 2. Bir hastalık olabilir. Muayene etmek gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 • İyi günler hocam kolay gelsin ben 9 ay önce hemoraid ameliyatı oldum ama simdi makatımın içi gece gündüz kasınıyor neden olabilir acaba yardımcı olabılır mısınız

 • Merhabalar Osman Bey, anal fissür dediğimiz bu tür çatlaklar için botulinum toksini tedavisini öneriyoruz. Ücretsiz muayene için iletişim numaralarımızdan bizlere her daim ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Merhabalar hocam anüsümde çatlak var fakat bu aralar et ve pirinç çok tükettiğimiz için kabızlık var.kabızlık geçince 2 3 güne iyileşiyor fakat her bayramda oluyor ve ben bu durumdan rahatsızım doktorlarda yapılacak birşey yok diyor sizlerce ne yapmalıyım

 • Merhabalar Osman Bey, allerjik bir durum olabilir. İç çamaşırların iyi yıkanmaması, baharatlı gıda tüketilmesi, kıl kurdu gibi parazitler, makad çatlağı yol açabilir. Muayene olmanızda yarar var. Saygılarımızla..

 • Merhaba hocam benim anüsün üst kısmı yukarıya doğru kızarıklık ve kaşıntı oluyor ilerledikçe çatlıyor..travazol kullanıyorum 2 gün geçiyor sonra tekrar başlıyor neden olabilir? Şimdiden teşekkürler.

 • Merhabalar, alerjik bir duruma benziyor. Cildiye uzmanının acilen görmesini öneririm. Saygılarımızla..

 • Merhabalar Ali Bey, makat kaşıntısının nedenini anlayabilmemiz için muayene olmanız gerekiyor. Hastalığın tanısını koyma ve tedavi sürecine başlamak için iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz. Saygılarımızla..

 • Merhabalar, makat kaşıntısının nedeni birçok hastalığı işaret olabilir. Tam tanı ve teşhisi koyabilmemiz için sizi muayene etmemiz şart. Bu bağlamda sizleri İstanbul’da yer alan kliniğimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla..

 • merhaba soru soruca. cevap verirseniz çok sevinirim böle çok yemekler, karıştırınca dometes gibi salata gibi şeyler yiyince makatım
  sanki kurt varmış gibi hiissediyoe
  rum kaşınıyor bu nasıl geçer sölerseniz sevinirim bu kaşıntı kurt varmış gibi hiisediyorum genellikle geceleri oluypr nednş nedir

 • Hocam yaklaşık 3-4 gündür sadece geceleri makatım çok aşırı rahatsız edici derecede kaşınmaya başladı bunun sebebi ne olabilir ve nasıl geçirebilirim? (Aynı sorun eskiden de oluyo 2 ayda 1 ama 4-5 gün sonra geçiyordu)

 • Merhabalar, siğil tedavisi kliniğimizde radyo frekans tekniği ile yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan bizleri 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Hocam 5 yila yakinakatta kaşıntı var genal ceraha gittim condim siğil dedidiler . lazerle yaktılar daha sonra 4 siğil daha çıktı ve bunu cildiyede gaz sıkarak geçirdiler . kasinti simdi daha şiddetli. makatin içine 1 santim ilerisinde parmağına bir kütle degiyor ne yapmam lazim

 • Merhabalar, çeşitli yiyeceklere alerjiler vücuttaki mevcut yaralar ile hassasiyet ve akıntılara sebep olabilir. Yine de kliniğimize müracaatınız kesin tanı koymak ve bir alerjik hastalık varsa tedavi etmek üzere faydalı olacaktır. Saygılarımızla..

 • Hocam merhaba makat nolfemde ciddi kasinti oluyo fakat domatesi kestigimde bir sorun bi hastalik belirtisi olabilirmi

 • Merhabalar, tromboze hemoroid dediğimiz pıhtı oturmuş basur olma ihtimali çok yüksektir. Kliniğimize müracaatınız ve ameliyatsız lazerle müdahale bir an önce tedavi olmanızı sağlayacaktır. Saygılarımızla…

 • Hocam tam makat deliğinin yanimda biraz şişik mor bi şiseme oldu ve yanma sorunu var nasıl geçer Allah Rızasi Için

 • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Dışkıda parazit ve dışkı mikroskopileri yapılarak kurt tarzı bir şikayet olup olmadığı araştırılmalı, anoskop adlı ışıklı alet ile içeri bakılmalı ve asıl sebebin ne olduğu değerlendirilmelidir. Tüm bu süreçler için kliniğimize müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla…

 • Merhabalar hocam.
  Bende 6 sene önce bi kanama oldu makatımda doktoruma gittim muayene etti iç basur dedi içine krem sürdü,ameliyatlık bi durum yok dedi.
  2 tane krem yazdı bunları kulllan dedi.kullanıyorum kremleri kullanmadığım zaman makatım kaşınıyor çok tatlı bi kaşıntı oluyor genelde gece uykuda ben farketmeden oluyor.koltuğa otururken bile canım yanıyor.
  Sizce nasıl geçer kaşıntı bide iç basur hala varmıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

 • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. MR sonucunuz ile kliniğimize müracaat etmeniz için iletişim numaralarımızdan bizeri aramanız yeterli olacaktır. Saygılarımızla…

 • Slm ben 2 kere anal apse aldırdım sonra seton tedavisi şeklinde ameliyat oldum 2 sene sonra yani geçen pazartesi 1 abse daha aldırdım ama çekilen mr sonuçlarında gelişmiş bir fistül olmadığını söylediler hocam bu fistül sürekli tekrarlayacakmı ne yapmalıyım

 • Mert Bey, makat çatlağı tedavisinde ameliyatsız metotlara başvuruyoruz. botulinum toksini yöntemi ile makat çatlağı sorununuzdan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.Muayene için sizleri kliniğimize bekliyoruz. Saygılarımızla

 • Merhabalar Ahmet Bey, unutmayın ki tüm hastalıkların tedavisinde erken teşhis oldukça önemli. Bu bağlamda sizleri İstanbul’daki kliniğimize muayene olmaya bekliyoruz. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan her daim arayabilirsiniz.

 • Hocam makalenizden çıkardığım sonuçla makat çatlağı var bende. En kolay tedavisi nedir? Acil bir krem falan önerin bana.

 • Hocam benim makat bölgemin hafif yukarısında çatalın başladıgı yer ara ara kaşınıyor. Lvboya gidip yıkadıgım zaman kaşıntının cogu geçiyor. Elime sgil vs herhangi bişey ras gelmedi. Öncelikle hekimemi gitmem gerekir yoksa pruzon kremin yan etkisi yoksa kendimde halledebilirmiyim tşkler.

 • Merhabalar Süleyman Bey, makatınızdaki kaşınma ile ilgili vakit kaybetmeden bir cerraha görünmenizde fayda var. SGK güvenceniz bulunuyor ise kliniğimizde ücretsiz muayene olabilir, tedavi süreci ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İletişim numaralarımıza her daim ulaşabilirsiniz.

 • Hocam makat bölgem öyle kaşınıyo ki tarifi imkansız acı sızı yok fakat çok kaşımaktan tarhiş olmuş hiissi var ayrıca sın günlerde kaşıntı ön tarafta da olmaya başladı gitgide artıyor gibi dahiliye uzmanına mı gitmeliyim lütfen yardım

  • Süleyman bey. Benimde berbat bi makat kasintim var. Sizin sorununuzla aynı. Makattaki kaşıntı penisimin içine kadar ilerlemeye başladı. Sız bu kaşıntıya çare bulabildiniz mi. Bulduysanız banada soylermisiniz.

 • Yalçın Bey makat ile ilgili sağlık sorunlarında cerrahi müdahale şarttır. Kliğinimizde ameliyatsız ve SGK hastalarına %50 indirim fırsatı ile sunulan hizmetten faydalanmak için iletişim numalarımızdan her daim bizleri arayabilirsiniz.

 • Ayşe Hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Hemoroid tedavisinde kullanmış olduğunuz ilaçlar sorunun kesin çözümü için asla yeterli olmayacaktır. Kliniğimizde ameliyatsız modern teknikler ile hemoroid sorunundan kurtulmanız mümkündür. Detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir, ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

 • mrb hocam makat bölgende devamlı kaşıntım var ve geçmiyor 3. 4 yıl oldu basur yok hemorıutte yok pruzonda kullandım fayda göremedim ciddi sıkıntılar yaşatıyor temizde tutuyorum gereksiz zamanlarda aşırı tatlı kaşıntılar bezdiriyor beni yardım ederseniz sevinirim….???

 • Merhaba hocam , benim makat bölgemde şiddetli kaşıntı var , ikinci çocugümun doğumdan sonra oldu , doktora gittim iç hemorait dedi ilaç verdi ilaçları kullandım . İlaçlardan sonra geçti ilaclar bittikten sonra kullanmadığım zaman geme aynı kaşınti var. Daflon hapı 3 ay kullan demişti iki de krem verdi. Kullsndim bıraktigımda geceleri uyuyamıyorum kaşıntidan , ayrica pruzon kremde aldım o da aynı kullandiğım gece rahat uyuyorum kullanmazsam aynı. Teşekkürler yardımcı olduğunuz için..,

 • Merhabalar,

  Ameliyat olana kadar sürekli tekrarlanabilir. Bir an evvel ameliyat olmanızı öneririz.

  Saygılarımızla…

 • Hocam merhaba benim bazen geceleri anus bolgemde kaşıntı oluyor başka hicbir belirti yok yasım 16 sizce nedeni nedir

 • Hocam ben 4 sene önce makattaki yırtılmadan amelyat olmuştum.Şimdi kaşınmaya başladı ve azda olsa kanama oluyor nedeni nedir acaba

  • Merhaba,

   Muayene etmeden ne olduğu konusunda bilgi vermemiz doğru olmaz. bu yüzden en yakın zamanda kliniğimize müracaat ederek randevu almanız gerekmektedir.

   Geçmiş Olsun…

 • hocam makat bölgemde kaşıntı oluyo bosur yok dedi hocalar ama kaşıntı vesigiller cıkıyor ve batıyor agrı sızı yak ama

  • Merhaba,

   Siğil ya da hemoroid hangisi varsa teşhis edilmeli ve sonrasında gerekli tedavi uygulanmalıdır. En yakın zamanda kliniğimize müracaat edin. Muayene sonrasında daha detaylı bilgilendiriyor oluruz.

   Geçmiş Olsun…

 • Apış aram da makatımda kötü kokular ve hafif kaşintılar vardi.doktora muayene oldum hastalık cıkmadı.pruzon kullandım 1 hafta sonra ara verdim kasintilar arttı tüm genital bölgem kaşinmaya basladı özlelikle geceleri cok tatlı kasınıyor.

  • Merhaba,

   Apış aranızda oluşan kaşıntının pek çok sebebi olabilir. Bu kaşıntı klasik makat kaşıntısı, anal dermatit, basur başlangıcı vb. makat hastalıkları olabileceği gibi uyuz vb. başka türden rahatsızlıklar da olabilir. En kısa zamanda randevu alarak kliniğimize müracaat edin. Muayene sonrası sizi daha detaylı bilgilendiriyor oluruz.

   Geçmiş Olsun..

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !