MAKAT KANSERİ

Vücudumuza aldığımız besinleri sindirmeye yarayan organlarımız ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar ve anüsden (makat) oluşur. Anüs, kalın bağırsağa bağlı olup vücuttaki dışarıya açılan en uç kısmını teşkil eder ve kassal bir yapıya sahiptir.

Hücre, genel olarak canlıların en küçük yapı taşına verilen isimdir ve birleşerek dokuları, dokular birleşerek organları son olarak da organlar birleşerek organizmayı, yani canlıyı oluşturur. Hücreler, bölünerek çoğalırlar ve bu bölünme, DNA’da bulunan kodlamaya göre gerçekleşir. Dış etmenlerin etkisiyle (radyasyon, sigara, stres vb.) DNA’daki kodlamada gerçekleşen bozulma, hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesine ve bulunduğu organ ve dokularda tümör oluşumuna, yani kansere sebep olurlar. Makat kanseri de burada bulunan dokular üzerinde oluşmakla birlikte, iyi ya da kötü huylu özellik gösterir.

Anal Kanser Belirtileri

Anüsde meydana gelen kanama, bölgede oluşan kitle hissi ve buna bağlı olarak oluşan ağrı, aşırı anal kaşıntı, dışkılarken zorlanma hissi ve çapının daralması, anormal dışkılama, kemik ya da kasıklarda meydana gelen şişmiş lenf nodları klinik semptomlar (belirtiler) arasındadır.

Kanser teşhisi konulan pek çok hastada, anal fissür, fistül hemoroit ve siğillere bağlı olarak kanamalar gerçekleşir. Bu gibi belirtiler baş gösterdiğinde, doktora görünmek önem arz eder.

Anal Kanser Türleri

Skuamöz Hücreli Karsinomlar

Teşhis koyulan hastaların pek çoğunda kanser, anüsün büyük bir bölümünü teşkil eden skuamöz (düz) hücreli karsinomlardan meydana gelmiştir. “Makat Kanseri” terimi bu durumu belirtmek için söylenmektedir.

Adenokarsinomlar

Anal bezlerde oluşmaya başlayan bu kanser türü, bağırsak kanseriyle eş değerdedir ve tedavisi bu yönde yapılmaktadır.

Deri Kanseri

Klasik cilt kanserine benzeyen ve perianal kanser olarak da adlandırılan bu tür hastalıklarda tedavi yöntemi, aynı cilt kanserindeki gibidir.

Anal Kanser Teşhisi

Hastalığa, fiziksel muayene ve biyopsi olmak üzere iki çeşit yöntemle teşhis konulur. Fiziksel muayene; doktorun el yordamıyla bölgede herhangi bir şişlik ya da tümör benzeri bir yapılanma olup olmadığına bakması, biyopsi ise proktoskop adı verilen bir cihazı, genel ya da lokal anestezi altındaki hastanın anüs bölgesinden kanala girilerek laboratuarda incelenmek üzere materyal alması şeklinde gerçekleşir.

Anal Kanser Türleri İçin Yapılan Başlıca Testler Şunlardır

Her hastalıkta olduğu gibi kanserinde hangi evrede olduğunun bilinmesi, tedaviden başarılı bir sonuç almak açısından hastalar için büyük önem arz etmektedir.

Makat Kanseri Evreleri

T (Tümör) 0-4:

1’den 4’e kadar olan değerlerle büyüyen, tümörün bağırsak duvarında ve çevresinde hangi seviyede ilerlemiş olduğunu gösteren evredir.

N (Düğümler) 0-1:

Kanserli hücrelerin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını belirten bu değerde; N0 değeri lenf nodüllerinde hastalığın bulunmadığını gösterirken, N1 hastalığın rektumda (kalın bağırsağın vücudun dışına açılan bölgesi) var olduğunun, N2 kanserin pelvik bölgesinde ya da kasık lenf nodüllerinde olduğunun, N3, hem pelvik hem de kasıktaki lenf nodüllerinde kanser olduğunu ifade etmektedir.

M (Metastaz) 0-1:

Hastalığın vücuda yayılması anlamına gelen bu değerde M0 yayılmadığı anlamına gelirken, M1 hastalığın vücuda yayılmış olduğunu gösterir.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !