Makat Hastalıklarında Beslenme

Makat Hastalıklarında Beslenme

Herkes lezzetli yemek ve gıda tüketmek ister. Ama bu tüktetim insan sağlığına faydalı olduğu gibi zarar da verebilmektedir. Özellikle makat türü hastalıklarda beslenme faktörü çok büyük etkenlere sahiptir. Hemoroid, Anal Fissur gibi makat temelli hastalıkların ana nedeni direkt kabızlık ile akalıdır. Kabzılığın nedeni ise büyük bir ölçekte beslenme faktörü ile alakalıdır. Birkaç makat hastalığı ve onlara sebebiyet veren nedenler;

  • Sert bir dışkılamanın ardından makatta (fissür) ortaya çıkabilir.
  • Uzun vadeli ıkınmaların ardından makat damarlarında meydana gelen basınç sebebiyle hemoroid oluşabilir.
  • Uzun süreli ıkınmalardan ötürü bağırsağın son kısımı anüsten dışarı çıkabilir (mukoza prolapsusu, rektum prolapsusu yani makat sarkması).
  • Kabızlıktan dolayı meydana gelen gaz ve dışkı kaçağından dolayı makatta kaşıntı meydana gelebilir.

Kabızlığı engelleyerek ve gerekli önlemleri alarak makat hastalıklarının oluşmasını engellemiş olursunuz. Bu hastalıkların varlığında ise yine kabızlığı engelleyerek hastalığın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olursunuz. Bu makalemizde size bu konu hakkında gerekli tüm bilgileri vereceğiz.

Hangi gıdalar kabızlığa iyi gelir?

Besinlerin suyu bağırsak içinde tutabilmeleri için lif açısından zengin olması gereklidir.

Her türlü sebze; ıspanak, pırasa, kabak, patlıcan, lahana, taze fasulye, bezelye, havuç, brokoli, enginar, biber,kereviz…

Her türlü salata malzemesi;  marul,kıvırcık, mor lahana,turp,yeşil ve kuru soğan, maydanoz, dereotu, tere ve benzeri otlar…

Lifli meyveler; elma,armut,kayısı,erik,incir,hurma,kivi,ananas.Bu meyvelerin mevsimine göre tazesi,kurusu,kompostosu…

Lifli tahıl ürünleri; kepekli,çavdarlı veya tam buğdaylı ekmekler,kepekli makarna,kepekli pirinç gibi yiyecekler.

Kuru bakliyatlar özellikle yeşil mercimek lif açısından oldukça zengindir ve sizin bağırsaklarınızın tüketim dahilinde daha sağlıklı çalışmasına sebep olacaktır.

Bu noktada hastaların yanlış analdığı bir nokta var, o da; yukarıda önerdiğimiz besinler ile birlikte hastaların artık et, tavuk, yumurta ve diğer türevleri besinleri yasak sanmalarıdır. Aslına bakılırsa böyle bir şey yoktur ve sağlıklı bir yaşam için bu besinlerinde yenmesi gereklidir.

Not:

Akşamları yiyeceğiniz bir tatlı yerine kuru kayısı, kuru incir ve hurma yemekte kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bol Bol Su İçin

Kabızlığı gidermek için lifli gıdaların yanı sıra günde en az 2 litre yani ortalama 8-10 bardak su içilmesi, bu oranın yaz aylarında daha da artırılması gereklidir. Hastalara böyle bir söylemde bulunulduğunda genellikle bunu dikkate almazlar ve içemediklerini söylerler. Ama unutmamak gerekirki makataan ağrı çekmek, kanama görmek veya ameliyat, su içmekten daha kolay değildir.

Ek Besin Takviyesi

Bazı bitkisel ilaçlar vardır ki bu ilaçlar bağırsak hareketlerini artırır ve bağırsakta lif etkisiyle kütle oluşturup bağırsağa su çeker. Yeni üretilen u-lough, yulaf özü besinlere karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra sinameki otu da yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu ot uzun süre kullanılırsa alışkanlık yapabilir. Diğer bir yan etkiside sinameki otunun yüksek dozda fazla kullanılması bağırsakta ülser’e neden olabilir.

Kabızlığın Giderilmesinde Ek Yardımcı Önlemler

Egzersiz Yapın

Yaşam tarzınızdaki homotonluktan kurtularak biraz fiziksel hareketlerinizi artırınız. Karın adelesini güçlendiren hareketler ve yürüyüşler bağırsak hareketlerini artırmaktadır. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmanız kabızlığın giderilmesinde epey faydalı olacaktır.

Makat Hastalıklarından Korunmada Tuvalet Alışkanlığının Önemi

Tuvalet Terbiyesi

Özellikle sabah saatlerinde dışkılamak için oturmak ve en afazla 3 dakika olacak şekilde beklemek bir süre sonra tuvalet terbiyesi kazandıracaktır. Vakit kısıtlı değilse kahvaltıdan sonra dışkılamanız önerilir. Kahvaltı yapmak için vakit yoksa tuvaletten önce su içmek ve egzersiz yapmakta size yardımcı olan etkenlerden olacaktır. Dışkıyı ağrı olacak diye bekletmek veya ertelemek çok yanlış bir durumdur. Ttizlikten ötürü dışkı bekletme yapılır ama sebep ne olursa olsun dışkı bekletilmemelidir. Çünkü bekleme ile beraber dışkının suyu çekilir ve daha sert bir hal alır ve sert dışkı dışarı çıkarken daha fazla ağrı yapar ve hastalığın geçmesi yerine daha da artmasına sebebiyet verir. Misal olarak; sert dışkı fissür’ü derinleştirir.

Tuvalette Fazla Kalmayın

Tuvalette uzun süre kalmak, ıkınmak, makat bölgesindeki damar basıncını artıracağından ötürü hemoroid oluşumuna neden olur. Ikınma, anal hematonumunda ana sebebidir. Tuvalette 3 dakikadan fazla kalınmamalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !