Makat Fistülü

Makat Fistülü

Perianal ve anal fistül olarak bilinen makat fistülü genellikle makat yakınlarında oluşmakta olan, cilt ile kalın bağırsağın son bölümü arasındaki iki ucu delik boru şeklindeki bir kanal olarak ifade edilebilir. Bağırsağın son kısmındaki dışkı nedeni ile borunun iç deliği kirlenmekte ve bu delikten sürekli olarak iltihap akmasına neden olmaktadır.

Makat fistülü neden olur?

Makat bölgesinde anüsün nemli olmasını sağlamak amacı ile 4-6 adet tükürük bezi benzeri salgı yapmakta görevli bezler bulunmaktadır. Bunlar dış salgı deliğinin tıkanması sonucunda salgıyı biriktirmekte ve daha sonrasında apseye yani anal apseye yol açmaktadırlar. Oluşan bu apse erken dönemde fark edilip tedavi edilmediği durumda kendiliğinden patlamaktadır. Bu patlama cilde aynı anda bağırsağa ulaşmaktadır. Patlayan apsenin iyileşmesi sonrasında bağırsakta sürekli kirlenmesi nedeni ile kanal şeklinde kalmaktadır. Çok nadir görülen bir diğer tablo ise bölge gelen travmadır. Makat fistüllerinin oluşma nedeninin yüzde 99 oranla bölgedeki apse kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Anal fistül nasıl anlaşılır?

  • Makat kenarında pis kokulu akıntı olması en belirgin özelliğidir. Akıntının olduğu bölgede ciltten hafif kabarık bazı durumlarda kanayan çıkıntı varlığı ve,
  • Sürekli tekrarlama gösteren apse, iltihabın akmadığı anlarda ağrı, kanama ve kaşıntı anal fistül için en net belirtiler diyebiliriz.

Kaç çeşit fistül vardır?

Makat fistülleri kaslar ile olan ilişkilerine göre sınıflandırılmaktadır. Basit (inkomplike) ve karmaşık (komplike) olarak iki sınıfta ele alınmaktadırlar. Fistüller %90 gibi oranlarda basit tipte olmaktadırlar. Bu sınıfta olan fistüllerin tedavi şansı yüzde 99 oranlarındadır. Dışkı tutamama durumu ise yok denecek kadar az görülmektedir. Karmaşık tipin çok çeşitli türü bulunmaktadır. Tekrarlama riski ve iyileşme durumu yüzde 50 oranlarındadır. Karmaşık yani kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun ve kesin bir şekilde tedavi edilmemesi halinde dışkı ve gaz kaçırma gibi durumlara neden olabilmektedir.

Makat fistülü nasıl tedavi edilir?

Fistül tedavisinde boru şeklindeki fistül kanal haline getirilmekte ya da fistül tümü ile çıkarılmaktadır. Çıkarılmış olan bu kısım açık bırakılır. Açık yara 3-4 ay gibi bir sürede kapanmaktadır. Bu süre içerisinde hasta sosyal yaşam faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Karmaşık fistüllerin tedavi yöntemleri ise oldukça zorlu ve çeşitlidir.

Makat fistülün riskleri nelerdir?

Bütün akıntıya sebep olan hastalıklarda olduğu gibi makat fistülünde de akıntı bölgesinde tahriş olmakta ve tahriş olan cilt 15-20 yıl gibi bir süre içerisinde kanserleşme riski taşımaktadırlar. Bu nedenle hastaların tedavilerini en kısa süre içerisinde yapmaları gerekmektedir.

Ücretsiz muayene imkanı

Bir hastalığın tedavisi öncesinde öncelikle o hastalığın tanınması ve kullanılacak olan tedavi yöntemlerinin bilinmesi gerekir. Kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sunmaktayız. Kliniklerimize gelerek hem ücretsiz muayene olma imkanına sahipsiniz hem de tedavinizin maliyetini öğrenme imkanına sahipsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !