Makat Çatlağında Bitkisel Çözüm

Makat Çatlağında Bitkisel Çözüm

Makat çatlağı olarak nitelendirdiğimiz kronik anal fissür, toplumun tamamında görülebilmektedir. Hastaların utanma duygusu bu konuda yaşanılan en büyük problemlerin başında gelmektedir. Sorunun, kronik bir hal alması hastaların sergilediği bu tutuma bağlı bir şekilde gelişmektedir. Hastalar, bu dönem içerisinde bitkisel ilaçlara kulaktan dolma bilgiler ile ulaşmaktadır. Makat çatlağı, kış aylarında sıkça karşılaşılmakta ve tuvalete gitmek adeta bir işkence halini almaktadır.

İshal ve kabızlığın neden olduğu makat çatlağında; hasta dışkısını yaptığı esnada adeta bir cam kesiğini hissediyor gibi olur. Hastalar; tuvalet ihtiyacı gidermeyi istemediğinden dolayı gün içerisinde yalnızca sıvı besin tüketimi yapar ve bu durum ise vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alamamasını sağlamaktadır. Anal fissür sorunu yaşadığınızda, tedaviye başlamanız size internetten edindiğiniz bilgilerden daha fazla yarar sağlayacaktır. Günümüz teknolojisinde artık fissür tedavisi de 2 – 3 dakikalık operasyonlarla yapılabilmektedir.

Makat çatlağı kimlerde görülür?

Bu konuda hastalığa yakalanan bireylerin gruplara ayrılması doğru değildir. Çünkü, makat çatlağı hastalığı bebeklerde bile görülebilmektedir. Bebeklerin sürekli ishal olmaları ve  dışkılama sırasında makata temas eden parçaların sürtünmesiyle deri tahriş olarak makat çatlağı oluşmaktadır. Kabızlığa dikkat etmenin yanı sıra, ishal olmamaya dikkat edilmesi de makat çatlağı hastalığı için çok önemlidir. Sürekli ishal ile kabız olan insanların, makat çatlağına biraz daha yaklaşmış olduklarını söylesek yanlış olmaz. Bireylerin cinsel tercihlerini ters ilişkiden yöne kullanmaları da bu riskli grupta yer almalarını sağlamaktadır.

Makat çatlağı olduğu zaman gerçekleşen ağrı, vücudun öteki kısımdakilere oranla çok daha fazladır. Zira, anüs ile çevresinde yer alan sinir yapısı vücudun diğer yerlerine oranla daha değişiktir. Anüste yer alan bölgesinin, kendini tahriş etmesiyle ortaya çıkan makat çatlağı tedavi edilmez ise kronik bir hal alarak ağrıların şiddeti daha çok artar. Vücuttan dışkılama sırasında atılmakta olan bakterilerin yara ile temas etmesi durumunda enfeksiyon oluşma riski de bulunmaktadır. Kronik makat çatlağına sebebiyet veren kabızlık ile ishalin yanında; crohn isimli hastalık, hamilelik dönemi, müsil kullanılması ve lösemi bunlara dahil edilebilmektedir.

Makat çatlağından korunma yöntemleri

Kabız ve ishal olmazsanız, makat çatlağı olma riskiniz yoktur. Yani bu durumda, beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıvı gıdaların yanı sıra lif içeriğine sahip gıdaların tüketilmesi ve en önemli olanı ise, günde en azından 3 litrelik su içmeyi aksatmamak makat çatlağından korunabilmek amacıyla yapacağınız en iyi işlemdir.

Bebeklerin ise; alt bezinin sık bir şekilde değiştirilecek olması, makat çatlağı konusundaki riski azaltmada önemlidir. Makat çatlağında tedaviye erken başlamak alınabilecek en önemli önlem olarak öne çıkmaktadır. Botinum toksini yöntemi ile birlikte fissür tedavisi uygulamasını yapan kliniğimiz bu zorlu süreç içerisinde  sürekli olarak yanınızdadır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !