Makat Çatlağında (Anal Fissür) Tedavisi

Makat Çatlağında (Anal Fissür) Tedavisi

Anal fissür (makat çatlağı) nedir?

Makat çatlağı olarak tabir edilen bu hastalık; makat yırtığı şeklinde de isimlendirilen bir çeşit bölge hastalığı olarak, 10-15 gün içinde muayene gerçekleştirilip teşhis konması gereken ve geç kalınmadan  hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Anüsün iç kısmında meydana gelen ince bir çizik olarak nitelendirilebilmektedir. Bir şey doğradığınız esnada elinizi bıçakla hafif bir şekilde kesmeye benzemektedir.

Makat çatlağı neden olur?

Genel olarak dışkılama sırasında, dışkının çok sert bir durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Makat kasları, kabız olan insanların dışkılarının çok sert olmasından dolayı dışkılama sırasında zorlanmaktadır. Pek çok zaman dışkı çıktığı esnada bir çizik yaratarak geçmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Vücudumuzda yer alan sinirlerden ötürü, en ufak bir rahatsızlıktan bile hemen haberimiz olmaktadır. Dışarda bir tane karıncanın ısırmasıyla beraber, duyduğumuz acı bile canımızı yakarken  bu tarif edilemeyen ağrıya dayanmak ciddi anlamda çok zordur. Anal fissür bulguları arasında, ilk önce can yanması unsurunu ele alacağız.

Dışkılama yapılacağı her anda hissedilecek acı, insanları tuvalete gitmeye korkak bir duruma da getirmektedir. Dışkı oluşan o çiziğe sürtünerek geçmesinden dolayı şiddetli ağrı oluşmaktadır. Örneğin; elimizdeki kesik bölgeye limon değmesi canımızı çok fazla yakar. Yeni başladığında; dışkılamadan 3-4 dakika gibi kısa bir sürede geçen bu tarif edilemeyen ağrı, ilerleyen aşamalarda 3-4 saat boyunca da devam edebilmektedir. Doktorlar ise; genel olarak hastalığın kronik veyahut yeni dönem olduğunu hasta şikayetlerine bakarak kesinleştirebilmektedir. Başka bir belirti ise dışkılamadan sonra 2-3 damla taze kan akmasıdır.

Makat çatlağı ağrısı nasıl geçer?

Bu hastalık tedavi edilmediğinde, çok şiddetli ağrılara maruz kalırsınız. Bu hastalığın ve yahut ağrısının kendi kendine geçme gibi bir ihtimali olmadığı için, kesinlikle bir doktora başvuruda bulunup olmak gereklidir. Bununla ilgili olarak; Medicine Art kliniklerimizde yer alan Anal Fissür tedavi merkezlerinde ücretsiz bir şekilde muayene imkanlarından faydalanabilirsiniz.

En çok tercih edilen 2 tedavi yöntemi

Ameliyatsız tedavi yöntemi arasında yer alan,  botulinum toksini; ameliyat ile kesilip gevşetilmesi sağlanan kasın ilaç ile gevşetilmesi işlemidir. Bu uygulama; 1 dakika içinde, 100 IU Ünite botulinum toksini uygulanarak yapılmaktadır . Uygulamadan sonra, işinize hemen dönebilmekte ve herhangi bir ağrı çekmemektesiniz. Başarının şansı bu doz ile yüzde 99 oranındadır.

Kapalı yöntemle ameliyat yapılabilmektedir. 1-2 santim bölgeyi uyuşturup 7 – 8 dakika içerisinde yapılmaktadır. Tedaviden sonra kalkarak gidebilmektesiniz. Uyuşturucunun etkisi geçtiği zaman, 2-3 gün  boyunca orta düzeyde  bir ağrı hissiniz olabilir.  Ameliyatın, yüzde 95 civarında bir başarı oranı bulunmaktadır.

Tedavi sonrası tekrarlar mı?

Anal Fissür, aslında birden bire ortaya çıkmaz. Genel olarak ihmal etmemizden kaynaklı olarak görülmektedir. Kabızlık sorunundan kurtulamazsak, hemoroidin yanı sıra anal fissür görülme riski bulunmaktadır. Daha sonrasında tedavi olduğunuz yerden değil, yan kısmında olabilir.  Kısacası, kabızlık sorunundan kesinlikle kurtulmak gerekmektedir.

İnsanların yüzde 50’lik kısmı  günlük yaşamlarında kabızlık problemi yaşamaktadır. Tercih edilen gıdalarla beraber, yetecek kadar sıvı alımı gerçekleştirmemek ve hareketsiz bir şekilde yaşamak, konstipasyon gibi bir riskle sizi baş başa bırakmaktadır. Bu problem; ilk başta ciddiye alınmaz fakat ilerleyen dönemlerde pek çok makat hastalığını ortaya çıkartabilir. Mesela; basur veyahut bu sayfa üzerinde detaylarını  inceleyebileceğiniz Anal Fissür (Makat Çatlağı) genel olarak kabızlıktan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Kendiliğinden geçer mi?

Fissür makat yırtığı şeklinde de isimlendirilebilir ancak normal bir yara gibi değerlendirilmemesi gereklidir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde gerçekleşen yaralar kendi kendine iyileşebilme özelliğine sahiptir. Lakin fissür ise tedavi yöntemleri uygulanmadan kendiliğinden iyileşebilmesi olanaklı bir durumda olmayan sorundur. Fissür  genel cerrahi bölümü tarafından ilgilenilen bir hastalıktır ve eğer kronik hale gelmediyse türlü kremlerin kullanılması tedavi konusunda yeterli olabilmektedir. Lakin 15 günlük  yeni dönem süreci geçmiş ve de kronik durumunu aldıysa botulinum toksini isimli tekniğin uygulanması gereklidir.

Erken dönem Anal Fissür krem ile tedavi edilir

Yazının giriş bölümünde 10-15 gün içerisinde tedavi edilmesi konusunda bilgilere yer verdi. Zira 115 günlük olan bu süreç yeni dönem  şeklinde nitelendirilerek Rectoderm benzerindeki nitro gliserin özelliğine sahip kremler kullanılarak bir tedavi yöntemi deneniyor. Pek çok zaman başarıyla sonuçlanan bu tedavi yöntemi sonucunda cerrahi müdahaleye hiç bir şekilde gerek duymadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Lakin 15 günlük süreci geçmesi durumunda hastalık kronik bir hal alacağından dolayı kremle tedavi edilmesi olanaklı olmayacaktır. Böyle bir duruma gelindiğinde cerrahi müdahale yapılması gereklidir.

Kronik makat çatlağı için, Botulinum Toksini tedavisi önerilir

Kremle tedavi edilme konusunda olanağı bulunmayalar için; sadece botulinum toksini veyahut ameliyat yöntemleri önerilmektedir. Medicine Art kliniğine görevli olan doktorlar olarak hastalarımıza en iyi olanakları sağlamak için uğraşıyoruz. Bütün  kronik  hala gelen anal fissür hastalarında yalnızca  1 dakika gibi çok kısa zamanda uygulaması gerçekleştirilen botulinum toksini isimli enjeksiyon uygulamasını önermekteyiz. Asla yanlış  bir şey okumadınız yanızca 1 dakika içerisinde tekrar eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kapalı anal fissür ameliyatı

Botulinum toksini enjeksiyonu uygulamasını, her yerde bulabilme gibi bir olanağınız bulunmamaktadır. Ondan dolayı makat çatlağı tedavisi için uygulanmakta olan bir başka yöntemde ameliyat olarak öne çıkmakla beraber, pek çok tekniğin geliştirilmesi de yapılmıştır. Büyük bir kısmı başarısız olması ve yinelemesinden dolayı artık yapılmamaktadır.

Şu anda en başarılı ameliyat yöntemleri arasında yer alan, L.I.S (Lateral internal sphincterotomy) uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamayla, maksat hastalığın iyileşmesine sebep olan kası kesmektir. Doktor tecrübesinin gerekli olduğu bir yöntem olduğunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor. Hata yaparak;  sağlıklı kasların kesilecek olması durumunda, hasta bireyde gaz ile dışkı kaçırma gibi problemler görülebilmektedir. Çatlağın iyileşmesi konusunda engelleme yapan kası kesebilmek amacıyla; öncelikle 1-1,5 santim genişliğine sahip bir delik açılması gerekmektedir. O delikten içeriye girilip elektrokoter yardımıyla beraber kesim işlemi yapılır. Kesi çok küçük olduğundan dolayı, dikiş atmaya hiç bir şekilde gerek yoktur. Hasta böylelikle 2 gün içerisinde eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Makat çatlağı kansere dönüşür mü?

Tedavisi yapılmayan sağlık problemlerinin nerdeyse hepsi, insanları dönülmesi zor durumlara getirebilmektedir. Anal Fissür olarak isimlendirilen bu rahatızlık, tedavi edilmezse makat kanseri olabileceği şeklinde bir inanış mevcuttur. Bu şekilde Anal Fistül sorunu da bu duruma dahildir.

Makat çatlağı için hangi doktora gidilir?

Dışkılama sırasında bir kanama veyahut, can yanması durumunda kesinlikle bir doktora giderek muayene olunması gerektiğini artık bilmektesiniz. Bu sorunlarla ilgili olarak; Genel Cerrahi bölümüne gitmeniz gerekli ve doktor seçimi yapmanız gerekirse makat hastalıklarının teşhis ile tedavisi konusunda tecrübeye sahip bulunan Proktoloji uzmanlarını seçmeniz gereklidir.

Medicine Art’ın ücretsiz muayene imkanlarından yararlanın

Yalnızca ücretsiz muayene değil, aynı zamanda tedavilerin ücretlerinde de yüzde 50’ye varan indirimler yapılmaktadır. Alanında çok büyük bir tecrübeye sahip olan proktoloji uzmanlarının hizmet vermeye devam ettiği kurum, İstanbul ilinde hizmetlerini sürdürmektedir.

Doktora danışın

Makat çatlağı konusunda; bizler şu anlık bu kadar bilgi veriyoruz, sizin sormayı istediğiniz sorular için doktorlarımız gün içerisinde yanıtlar vermektedir. Bununla ilgili olarak alt kısımda bulunan Whatsapp iletişim butonu sayesinde bize bütün sorularınızı hemen gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !