Makat Çatlağına Hangi Bölüm / Doktor Bakar

Makat Çatlağına Hangi Bölüm / Doktor Bakar

Anal Fissür, makat hastalıkları arasında 3’üncü sırada yer almaktadır. “Makat Çatlağı” ismiyle halk arasında bilinmektedir. 10–15 günlük süre içerisinde tedaviye başlanması ciddi anlamda çok önemlidir. Rectoderm benzerindeki kremler kullanılarak kronik bir hale gelmeden, erken teşhis sayesinde tedavi edilebilmektedir. 15 günden sonra tedaviye başlanıldığı zaman kronikleşeceğinden ötürü kesinlikle cerrahi müdahale gerekli olacaktır.

Genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir

Genelde pek çok hastalıkta, bireyler iç hastalıklarıyla ilgili olarak dahiliye bölümlerinden randevu almaktadırlar. Ancak anüs bölgesi içerisindeki hastalıklarda, dahiliye değil genel cerrahi bölümünden randevu alarak muayene olmanız gereklidir.

Proktoloji uzmanı tercih edin

Fazlasıyla geniş bir ilgi alanı bulunan genel cerrah seçiminde, Proktoloji yani halk arasındaki tabiriyle (makat hastalıkları) uzmanını tercih etmeniz gereklidir. Böylelikl,e anal bölgesinin hastalıkları alanında çok daha tecrübeye sahip bir uzman doktordan faydalanmış olabilirsiniz. Medicine Arts  kliniğimizde yer alan Proktoloji uzmanları ise sizlere ücretsiz  bir şekilde muayene desteği sunmaktadır.

Hangi durumda doktora gitmek gerekir?

Öteki anüs bölgesinde gerçekleşen hastalıklardan olduğu gibi makat çatlağı hastalığından da insanların haberlerinin olmaması olanaksız bir durumdur. Zira ortaya çıkmış olduğu ilk an itibariyle; o kadar şiddetli bir ağrı yaşatır ki bunun normal bir durum olduğunu hiç bir insan düşünemez. Böyle bir problem yaşayan insanlar, bunu adeta bir cam kesiği oluyormuş gibi anlatmaktadır. Her dışkılama yapma esnasında ise bu durum yaşanmaktadır. Erken  süreçteki dışkılamayla beraber son bulabilir.

Kronik olması halinde ağrı saatlerce sürer

Makat çatlağı 10-15 günlük erken süre içerisinde tedavi edilmez ise, kronik bir hal alacak ve dışkılama bittikten sonra bile 3-4 saat boyunca şiddetli ağrılar devam edecektir. Böyle bir problemi olan insanlar, tuvalete gitmekten çok fazla korkmaktadır.

Muayenesi nasıl yapılır?

Anoskop cihazı ile bakılarak yalnızca 2 dakikada teşhis edilebilen bu hastalığın tedavisine, insanların büyük bir kısmının utanma probleminden dolayı ilerleyip kronikleşme gerçekleştikten sonra başlanabilmektedir. Muayeneden sonra sizin vereceğiniz bilgilere bakarak, yeni veyahut kronik bir hal aldığı tespit edilebilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Bu konudaki teşhisin kesinlikle bir doktor tarafından konulması gereklidir. Zira, anal bölge içerisinde gerçekleşen ağrı yalnızca makat yırtığı değil, anüs kanseri de dahil daha pek çok makat hastalığından biri olarak karşınıza çıkabilmektedir. Bundan dolayı ilk önce kesinlikle bir teşhis konulması gerekmektedir. Teşhis sırasında yeni olduğu kanısına varılırsa, muhtemel olarak doktorunuz sizden Rectoderm veyahut benzeyen kremlerden bir tanesini kullanmanız konusunda istekte bulunacaktır.

Botulinum toksini tedavisi önerilebilir

Botulinum toksini isimli yöntem; 1 dakika gibi kısa bir zamanda yapılabildiği için öneriler arasında yer alabilir. Kronik hale gelen anal fissür hastalığı içerisinde de, etkili bir durumda bulunan Botulinum toksini isimli yöntem çok ince yapıya sahip  bir iğne sayesinde yapılıyor. Aşağıdaki video içerisinde genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu uygulamanın detaylarıyla ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Anal fissür tedavisi izle (sadece 1 dakika)

Kliniğimizde görevlerine devam eden doktorlarımız tarafından yapılmış makat çatlağıyla alakalı tedavi görüntüleri yalnızca 1 dakika  kadar sürmektedir. Ameliyata bakarak üstünlükleri  çok daha fazla olarak, tedaviden sonra dışkı kaçırma vb. sorunlar hiçbir şekilde yaşanmamaktadır.

Bu hastalığın utanılacak ve korkulacak herhangi bir yönü bulunmamaktadır. Saatlerce ağrı çekmek yerine yalnızca 1 dakika gibi kısa bir zamanda sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Sağlığınız sanatımız

Medicine Art kliniğimiz bünyesinde Kalp Damar Cerrahi ile birlikte Genel Cerrahi alanlarında gerçekleştirilen tüm operasyonlarda başarı oranımız fazlasıyla yüksek bir seviyededir. Steril  bir durumdaki cerrahisi, alanında tamamen uzman  hale gelen doktorları ve güler yüz gösteren ekibi sayesinde  Türkiye’nin 4 bir tarafından gelen hastalara hizmet sunmayı sürdüren Medicine Art kliniğimize 24 saat boyunca ulaşabilmeniz olanaklıdır. Tedaviden önce aklınıza takılmış olan bütün soruları sorarak yanıt alabileceğiniz kliniğimiz doktorlarına tedaviden sonra bile erişebilmeniz olanaklıdır. Unutmamalısınız ki; ‘’Sağlığınız sanatımız’’dır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !