Makat Çatlağı Kremleri İşe Yarar Mı? Nasıl Kullanılır?

Makat Çatlağı Kremleri İşe Yarar Mı? Nasıl Kullanılır?

Pek çok insan kabızı önemsememekte, bir sorun olarak görmemektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkan hemoroid ile anal fissür benzerindeki hastalıklar nedeniyle aslında ne kadar ciddi olduğu anlaşılıyor. Anal fissür kabız hastalığının doğrudan veyahut dolaylı bir şekilde sebep olduğu hastalık çeşididir; halk tabiriyle genel olarak makat çatlağı veya makat yırtığı şeklinde isimlendirilmektedir.

Makat çatlağı için krem etkili olur mu?

Makat çatlağının 2 farklı evresi bulunmaktadır. Başlangıcından itibaren, 10 gün için erken dönem şeklinde teşhis edilmektedir. Bu süreç geçtikten sonra da kronik duruma geliyor ve  dışkılama sırasında  meydana gelen  ağrılar dışkılamadan sonra 4-5 saat daha sürebiliyor. Sorun ortaya çıktığı ilk 10-15 gün içinde, ilaçlarla tedavi uygulanabilir.  Zira, hastaların yüzde 40’lık gibi bir kısmında bu uygulama başarılı olabilmektedir.

Anal fissür tedavisinde kullanılan kremler

Bu hastalıklarla alakalı yanlışların yapıldığı ve hemoroid ilaçlarıyla karıştırılmakta olduğu görülüyor. Procto-Glyvenol ile birlikte Kortos Fitil veyahut Proctolog Rectal krem benzerindeki ürünler basur hastalığı için kullanımı gerçekleştirilen ilaçlardır, makat çatlağı hastalığıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Anal fissür tedavisi için 2 farklı krem kullanılmakta olarak, bunlar ise Rectoderm krem ve Anestol Pomad şeklindedir. Bunların ayrı olarak birde doktorun uygulamada kullandığı ilaç botulinum toksini yer almaktadır. İlk önce hastanın kendi tarafından uygulanabilen Anestol Pomad ve de Rectoderm kremlerine bir göz atalım.

Anestol Pomad

İlk önce bu ürünün tedavi edici değil, ağrı giderici bir özelliği olduğunu bilmeniz gereklidir. Bölgesel bir uyuşturucu görevi bulunan Anestol Pomad isimli krem; anal fissür hastalarının dışkılama sırasında  oluşan ve hissedilen acıyı hafifletebilmek amacıyla üretilmiştir.

Tromboze hemoroid ağrıları için de kullanılır

Normalde basur hastası olanlarda,  hiçbir şekilde makat ağrısı görülmemektedir. Yalnızca 3’üncü ve 4’üncü evreye gelen iç hemoroid hastalarının; basur memeleri dışkılama sırasında dışarıya çıkarak, içeri giriş yapmaktadır. Girmemesi durumunda ise makat kaslarının arasında sıkışıp boğulma yaşamaktadır. Tromboze hemoroid olarak isimlendirdiğimiz bu durum, günler boyunca devam edecek ağrıya sebep olabilmektedir. Anestol Pomad krem ile birlikte meydana gelen bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Ağrı yaklaşık olarak 1 hafta geçmekte, şişliklerde 4 hafta kadar sürmektedir.

Rectoderm kremi

Rectoderm,  makat çatlağı kremlerinden biri olarak kullanabileceğimiz ürünler arasında bulunmaktadır ve tedavi için asıl  gerekli ürün olduğunu söylesek yanlış olmaz. Lakin bu kremin hastalığın 10 günlük ilk evresinde uygulaması yapılan başarı oranı yüzde 40 civarındadır. İlk önce muayene gereklidir, sonrasında ise bu ürünün size doktorunuz tarafından önerilmesi gereklidir. Makat bölgesindeki kasların kontrolsüz bir şekilde kasılmasını önleyebilen bir etkisi de vardır. Makat bölgesindeki kasların gevşemesine yarayan izosorbid dinitrat içeriğini bulundurmaktadır.

Rectoderm nasıl kullanılır?

Aslında önemli olan şey nasıl değil tam olarak hangi miktarda kullanmanızın gerektiğidir. Doktorlar serçe parmağın son boğumu kadar bir miktarda kullanılması konusunda öneride bulunmaktadır. Zira Rectoderm isimli krem yan etkiye sahip bir ilaç olarak bilinir. Bu durumun bilincinde olarak dikkatli olmalı ve de gereken neyse onun yapılması gereklidir.

Rectoderm krem kullananların en büyük şikayetleri arasında baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yer almaktadır.  Bazı insanlarda da benzer bir şekilde tansiyon düşmesi görüldüğü olmuştur. Kremi daha az kullanarak veyahut kremle beraber ağrı kesici içerek baş ağrısının önüne geçebilirsiniz.

Rectoderm kremi devlet karşılıyor mu?

Bu ilaç pahalı olduğu için sigortalar tarafından karşılanmamaktadır. Hastalar bu ilacın bedelini şahsi ödemektedir.

Makat çatlağı kremleri nasıl kullanılır?

İlk önce 2 kremi de kullanmanız gerekmektedir. Bununla ilgili olarak dışkılamadan önce yaklaşık 3-4 dakika sıcak suyun üstüne oturmanız gerekiyor. Sonrasında kalkarak kurulanıyorsunuz ve öncelikle dışkılama sırasında duyacağınız acının hafiflemesini sağlayacak Anestol Pomad kremi makat bölgesinin iç ile dış bölümüne sürüyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra 3-4 dakika bekledikten sonra dışkılama yapabilirsiniz. Dışkılama bittikten sonra ise yine ılık suya oturup 3-4 dakika  boyunca rahatlamanız gerekmektedir. Tekrar kalkıp, kurulama işleminizi yaptıktan sonra bu defa Rectoderm krem kullanmanız gerekmektedir.

Kremin yetersiz kaldığı durumda ne yapılmalı?

Kremler makat çatlağının kronik bir duruma dönmesi sonucunda yetersiz kalıyor. Yetersiz kalması durumunda modern yöntemlere başvurup  çok küçük bir operasyon yaptırmak gereklidir. Botinum toksini  isimli tekniği estetik yöntemlerle yakından tanımaktayız ancak fissür üstünde de etkili bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Makat bölgesine uygulaması yapılan botinum toksini  isimli teknik kaslarda gevşeme sağlayarak  fissürü iyleştirmiş olduğu yaptığımız operasyonlarla birlikte sabittir.

Botulinum toksini tedavisi önerilmektedir

En başarılı yöntemler arasında yer alan botulinum toksini sadece 1 dakika içerisinde yapıldığı için önerilebilmektedir. Anal Fissur  için uygulaması yapılan botulinum toksini tedavisi  Medicine Arts kliniklerimi içerisinde yüzde 95’lik gibi oldukça yüksek bir başarı oranıyla uygulanmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi aşağıdaki linkte yer almaktadır. Nasıl yapıldığını ise alt kısımda yer alan videodan görebilirsiniz.

Muayene olmadan asla ürün kullanmayın!

Anal bölge içerisinde pek çok değişik hastalık olabilmekte ve şikayetlerle bulguları genel olarak birbirine benzerdir. Ondan dolayı tecrübeli bir doktor teşhis etmeden hiçbir şekilde bitkisel veyahut bilimsel kremlerin kullanılmaması gereklidir. Öncelikle bir genel cerrahi (proktoloji) doktoruna gidip muayene olmak gerekmektedir.

Probleminiz, hemoroid veyahut makat kanseri olarak teşhis edilebilir. Doktora gittiğinizde;  kesinlikle anoskop veyahut bir parmak muayenesi gerçekleştirmesi de gerekli olabilir. Bundan sonra ise; eğer erken süreç içerisindeyse reçeteye krem yazarak, bunu kullanmanız konusunda bilgi verecektir. Veyahut kronik duruma gelmişse, gitmiş olduğunuz sağlık merkezinin tecrübesiyle beraber alt yapısına uygun ameliyat veyahut botulinum toksin yöntemiyle tedavi önerisinde bulunacaktır.

MedicinArts’ta ücretsiz muayene olabilirsiniz

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer alan Medicineart kliniklerimiz içerisinde dışkılama esnasında ağrı, acı, kanama ve yanma gibi şikayetleri bulunan hastalara ücretsiz bir şekilde muayene olanağı sunulmaktadır. Proktoloji uzmanları arasında yer alan doktorlarımıza muayene olup probleminizin ne olduğunu yaklaşık olarak 5 dakika gibi kısa bir zamanda teşhis ettirebiliyorsunuz. Detaylı bir şekilde bilgi ve randevu almak için, lütfen bize ulaşın.

 

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

 • Merhabalar Servet Bey, fissür ilaçları yetersiz kalıyor anlattığınıza göre. Sizi muayene etmek ve bu sorundan tamamen kurtulmanız için kliniğimizde davet ediyoruz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen bizimle irtibata geçin. Saygılarımızla..

 • merhaba… ben de yaklaşık 1 yıldır aralıklı olarak makat ve çevresinde kaşıntı oluyor.farklı iki özel hastanede genel cerrahi uzmanlarına muayane oldum.fakat birşey çıkmadı.günlük abdesti yaparken sıkıntı yok.abdest yaptıktan sonra kaşıntı oluyor.kortizonlu krem ve kaşıntıya karşı merhem verildi.10-15 gün rahatladım.fakat gene kaşıntılar başladı.kortizonlu merhem kısa süreli kullanmam gerektiği söylendi.antihistaminik hap kullanıyorum.fakat zarar verebileceği düşüncesi ile çok sınırlı tutmaya çalışıyorum.bu dertten kurtulmam için ne önerirsiniz.

 • Merhabalar, kanama her zaman bir alarm anlamına gelip araştırma gerektirir. Sebebin ortaya çıkartılması için kliniğimize müracaatınızı bekliyoruz. Saygılarımızla..

 • Merhaba bende iki hafta once hayatimda ilk defa bir kan gelmesi problemi oldu yediklerime dikkat ettim sıcak su yaptım gecti sonra dun kati beslenince gene oldu koryos krem surdum sizce yeterli olur mu?

 • Merhabalar, burada ilaç ismi veremiyoruz. Kliniğimize gelmeniz ve Botinum toksini uygulaması ile beraber çatlağın yüzeyinin kazınarak yara haline getirilmesi en iyi tedavi yolu olacaktır. İlaçlarınızı ayrıca burada reçete edeceğiz. Saygılarımızla…

 • Merhaba ben 5 yıl önce anal fissur ameliyatı oldum ara ara şikayetlerim oldu kabızlık cok fazla yaşadığım icin bu aralar sanki başa döndü cok fazla kanama ve acı duyuyorum sizce hangi kremleri kullanmalıyim

 • Merhabalar Ersin Bey, anestol pomad hastalığı tedavi etmede değil sancının azalması ve rahatlatıcı etki göstermesi amacı ile önerilmiştir. Fakat makat çatlağı tedavisinde kullanılan Botinum toksini tekniği ile sorundan kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Saygılarımızla…

 • iyi gunler hocam!
  makat bolgemdeki bir sislikten dolayi gittigim dr da kolonoskopi sonucu ulserstif kolit teshisi olabilir teshisi kondu ve bu makat bolgesindeki sislik de onla alakalidir dendi, ulserstif kolit icin lavman seklinde uygulanan iki adet ilac verildi gece yatmadan once kullaniyorum fakat bu sislik icin herhangi baska ilac verilmedi, ben de baska bi genel cerrahi dr una basvurdum o da fissur makat carlagi gelismis dedi ve anestol pomad verdi kullanmaya yeni basladim oncesinde ara ara kasinti oluyo ama herhangi bi kanama ya da agri olmuyordu yani uzun sure oturunca agri oluyodu. 2-3 hafta icinde gecmezse lazerle yakarak tedavi ederiz 5 dk lik bir operasyon ama iyilesme sureci 1 ay dedi yan etkilerinden bahsetmedi asil sorum hocam bu anestol kremin bu bahsettigim sislige iyilestirici etkisi olucak mi yoksa baska bir dr a daha mi basvurmam gerekiyo veya bahsedilen botulinum toksini tedavisi yan etkisi olmayan bir cozum yolu mu?

 • Merhabalar, kanamalarınız devam ediyor ise kremler ve aldığınız tedbirler yetersiz kalıyor demektir. Makat çatlağı kliniğimizde ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebiliyor. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizleri iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz. Saygılarımızla.

 • Makatta çatlak var ve bu sorunu yaşamaya başlayalı tam 1 yıl oldu. Doktora gittiğimde anestol pomad ve proctolog vermişti. Düzenli kullanamadım. Buhar banyosu önermişti. Suyu bol içmem, kabız olmamam ve sıvı şeyler tüketmem gerektiğini söylemişti. Geçmezse çözüm ameliyat dedi. Bazı dönemler kanama oluyor. Ne yapmam gerek hocam? Teşekkürler

 • Merhabalar Musa Bey, makat hastalıklarının tam teşhisini koyabilmek için sizleri muayene etmemiz şart. Yaşadığınız sorun için ilaç yeterli olmayabilir. Sizleri İstanbul’da yer alan kliniğimize davet ediyoruz. Saygılarımızla…

 • Hocam saygilar spastik kolon hastadiyim debridatfotte aliyorum gundr1 tane icince etkili olmuyor 2tane olza zarari varmi kabiz olunca kuyruksokumu sol hizasinda avri hisdiyorum se brbi ne olabilir kabizlik icin magbezikalsine toz iciyorum tesekkurler makatta kasilma oluncs kabiz kaliyorum anrdtrl suruyorum iyi geliyot

 • Önder Bey, makat çatlağı sorununuzdan kliniğimizde yer alan uzman hekimler sayesinde kısa sürede kurtulabilirsiniz. Modern metotlar kullanan kliniğimize iletişim numaralarımızdan ulaşabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz. Saygılarımızla..

 • Merhaba hocam bende yaklasik on senedir yirtik var aci yok ama lavaboya ciktigimda cok kanama oluyor ishal gibi oluyorum ondan dolayi cok lavaboya cikiyorum bir kere ameliyat oldum ama nafile hocam ben bu derten nasil kurtulurum

 • Sibel Hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Makat sorunu yaşayan hastalarımız için önerdiğimiz en etkili krem Anestol Pomat’tır. Rectefermi kremi bu süreçte yeterli olmayacaktır. Anestol Pomat’ı sabah akşam içe doğru sürerek kullanabilirsiniz. Fakat makattaki sorununuzun kesin çözümü için botulinum toksini ya da kasın kesilmesi işlemi yapılmalıdır. Detaylı bilgi için iletişim numalarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

 • Rectefermi kullanmaya basladim.doktorum bir sabah bir aksam mercimek kdar sur dedi.ama iceriye de sür demefi.ic kisimlara da surmek gerekli mi.bu arada ilac mucize resmen.aciyi saniyede geciriyo.umarim bende yuzde kırkın icine girebilirim.

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !