Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

MAKAT ÇATLAĞI’NDA (ANAL FİSSÜR) TERCİH EDİLEN YÖNTEMLER

Botulinum toksini yöntemi:

Makat çatlağı tedavisinde uygulanan ameliyatsız bir yöntemdir. Kliniğimizde genel cerrahi hekimlerimiz tarafından uygulanan bu yöntemde, ameliyatla kesilerek gevşetilecek olan büzücü kas, ilaç uygulanarak gevşetilmektedir. Bu işlem bir dakika gibi çok kısa sürede, 100 IU ünite Botulinum toksini uygulanması ile tamamlanmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlem yapılmadığı için, hastanın ağrısız bir şekilde günlük yaşantısına devam etmesi mümkündür. Bu dozda yapılan uygulamada başarı şansı ise yüzde 99’dur. Ayrıca, Makat çatlağı tedavisini Genel Cerrahi doktorları arasında da makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanı olan ‘Proktoloji Uzmanları’ tercih edilmelidir.

Ameliyatla Makat Çatlağı Tedavisi:

Makat çatlağı ameliyatı kapalı yöntemle yapılmaktadır. 1-2 santim çapında bölge uyuşturularak 7-8 dakika gibi çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Bölgeye uygulanan anestezinin etkisinin geçmesi sonucunda ortalama 2-3 gün içerisinde hastanın orta düzeyde ağrı hissetmesi söz konusu olabilir.

Kapalı Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatı:

Makat çatlağı (fissür) tedavisinde botulinum toksini enjeksiyonu kadar yaygın kullanılabilen ve başarılı bir yöntem değildir. Bu nedenle enjeksiyon uygulaması yapılamadığında bir diğer yöntem olan ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Pek çok teknik geliştirilmiş olan bu fissür tedavisinde kullanılan yöntemlerin birçoğunun başarısız sonuçlandığını ve çatlağın tekrarlama riskinin yüksek olması sebebi ile de uygulanışının sonlandırıldığını belirtmekte fayda vardır. Fissür tedavisi yönteminde en başarılı olan ve günümüzde kullanılmakta olan teknik L.I.S yani Lateral İnternal Sphincterotomy’dir. Bu yöntem kasın kesilmesi ile gerçekleştirilir ve doktor tecrübesi gerektirmektedir. Fissür tedavisi esnasında sağlıklı kasın kesilmesi halinde hastada dışkı ve gaz kaçırma görülebilmektedir. Çatlağın iyileşmesini önleyen kasın kesilmesi aşamasında da ilk olarak 1-1,5 santim çapında bir delik açılmaktadır. Açılan bu delik aracılığı ile elektrokoter kullanılarak kesi işlemi yapılır. Atılan kesinin küçük olması nedeni ile herhangi bir dikişe gerek duyulmadan hasta 2 gün gibi çok kısa sürede tekrar sağlığına kavuşmaktadır.

Makat çatlağı neden olur?

Beslenme alışkanlığı kötü olan özellikle katı gıdalarla beslenen ve lifli gıda tüketimi az olan her insanın kabızlık sorunu yaşadığını söylenebilir. Bu durum dışkılama esnasında ıkınmayı beraberinde getirdiği gibi kasları da zorlamakta ve makat çatlağı kendini göstermektedir.

Makat Çağlağı’nın Belirtileri:

  • Makattan kanama
  • Makat çevresinden akıntı

Kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanı

Kliniklerimizde tüm hastalarımıza ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Yani sigortanız olsa da olmasa da hiçbir şekilde gelen hastalardan muayene ücreti alınmamaktadır. Ayrıca kliniklerimizde hem bayan hem de erkek Genel Cerrahi uzmanı doktorlarımız hizmet vermektedirler.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !