Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde hafife aldığımız en ufak şikayetler ve gereksiz duyduğumuz bir takım şeyler aslında ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olan bir hastalığın belirtisi veya başlangıcı olabilir. Misal olarak, anal apse hastalığı halk tabiri ile makat apsesi olarak geçmektedir. Dikkat edilmediği takdirde daha zorlu bir süreci olan anal fistül (makatta akıntı) haline bürünebilmektedir.

Makat apsesi nedir?

Hastalığı genel olarak ele aldığımızda, anüs çevresinde ağrılı bir şekilde şişlik oluşumudur. Birden bire ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik bazı zamanlarda da kişide ateşlenmeye sebep olmaktadır. Bu hastalığın nedenlerine baktığınızda ise, insan hayatını kolaylaştırmak ve idame ettirmek için gerekli olan dokuların görevlerini tam anlamı ile icra edememelerinden dolayıdır.

Salgı bezlerinin tıkanması iltihaba neden olur. Anüs bölgesinde hem cildi nemlendirmek hem de dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezi yer almaktadır. Eğer bunlar düzenli çalışmaz ve tıkanırsa, iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Bir anda ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatınızı idame ettirmenizde size çok zorluk çıkarmaktadır. Bu hastalığa yakalanan çoğu kişi, bu süreçte makat üstüne oturamaz. Daha çok erkeklerde rastlanan bu durum, orta ve ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. Çocuk ve ergenlik dönemindekiler de yok denecek kadar az bir vakadır.

Makat apsesi belirtileri nelerdir?

Makat apsesi, bir takım gizli bir şekilde ilerleyen ve daha sonra ortaya çıkan bir hastalık değildir. Apsenin oluşumundaki ilk 2-3 gün içinde meydana gelen ağrı ve şişlik ile hastalığın farkına varırsınız. Farkına vardıktan sonra direk olarak bir doktora başvurmalısınız. Çünkü kısa bir süre zarfında ciddi anlamda sıkıntılara neden olabilmektedir.

Anal apse için hangi doktora gidilir?

Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Makatta ağrıya sebep olan diğer hastalıklar

İlk olarak bilmeniz gereken, anüs bölgesinde meydana gelen bütün ağrılar anal apse ile alakalı değildir. Çünkü makatta ağrıya sebep olabilecek birçok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Anal hematom (makatta pıhtı toplanması), kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar makat hastalıklarından sadece bir kaçıdır. Makatta ağrı olduğunda direk olarak bir hekime başvurmalısınız.

Perianal apse muayenesi nasıl yapılır?

Çoğunlukla 2-3 dakikalık bir işlem olup gözle ve parmak ile muayene yapılmaktadır. Ağrı dışından anüs bölgesinde meydana gelen kızarık, şişlik, apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat apsesi nasıl geçer?

Makat apsesi kendi kendine geçebilen bir hastalıktır. Ama şöyle bir durum vardır ki, apse kendiliğinden patlar ve bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü apsenin kendi kendine patlaması durumunda %100 anal fistül problemine sebebiyet vermektedir.

İlaçla tedavi edilir mi?

Anorektal apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler gibi herhangi bir tedavi yöntemi ile çözüm yolu bulunamaz. Bundan ötürü ilaç vb. türevleri ile sorunu çözmeye çalışmayın. Bu hastalığın tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin acil boşaltılması gerekir

Doktor muayenesi ile problemin kesi olarak apse olduğu belirtildiğinde apsenin kesinlikle boşaltılması gerekir. Çünkü apse ile her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında da doku hasarına neden olmaktadır. Apsenin 3 gün içinde boşaltılması dahilinde anal fistül probleminden uzaklaşılmış olur. Apsenin 4’üncü gün içinde boşaltılmasında fistül riski %40- 50′ çıkarken bu oran 6’ncı gün içinde boşaltılması ile %60-70 civarına yükselmektedir. Boşaltılmaması ya da kendi kendine boşalması dahilinde ise fistül riski %90’a çıkmaktadır.

Anal fistül (makatta akıntı) nedir?

Apsenin boşaltılmaması ya da kendi kendine boşalması halinde anal fistül riski daha fazla artmaktadır. Anal fistül apseden ötürü meydana gelen iltihap doku hasarına neden olmaktadır. Bu doku hasarı öyle bir raddeye gelir ki, kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala sebebiyet vermektedir. Bu kanal düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde de olabilmektedir. Hastalık bağırsağın son kısmında gerçekleştiği için dışkı bu kanala akmakta ve oradan da dışarı çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü makatta akıntı yapan hastalıkların başını çekmektedir. Anal fistül ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu konuya bakabilirsiniz.

Makat apsesi nasıl boşaltılır?

Cilt 2 santim kesilir, cerahat boşaltılır

Bu tedavi yönteminde hastaya genellikle lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılmaktadır. Lokal anestezinin ardından şişlik olan bölge 2 ya da en fazla 2.5 cm olacak şekilde neşter ile kesilir. Kesildikten sonra cilt altında biriken cerehat hızlı bir biçimde dışarı çıkacaktır.

2- Drenaj takılır

Boşaltım işleminin ardından cilt altında yeniden irin birikmemesi için drenaj takılır.

Antibiyotik tedavisine başlanır

Tedavinin ardından doktorunuz doku hasarını düzeltmek amaçlı size antibiyotik yazabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir biçimde kullanmalısınız.

Tedavi ücreti ne kadar?

Kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanları sunuyoruz. Muayeneye gelen hastalarımıza doktorlarımız, muayene sonrası detaylı bilgi ve fiyatlandırma çıkartıyor.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar


İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Doc. Dr. Kasım Çağlayan
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0530 123 33 33
Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50
Pendik
Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Op. Dr. Köksal GÜNEY
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Kaynarca mahallesi Akdeniz caddesi no:6 kat:2 PENDİK / İSTANBUL
Tel: 0(216) 375 75 75
GSM & WhatsApp: 0530 115 55 55

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !