Lazerle Hemoroid Tedavisi, Basurdan Lazer Atışı İle Kurtulun

Lazerle Hemoroid Tedavisi, Basurdan Lazer Atışı İle Kurtulun

Dilerseniz konuya geçmeden önce hemoroid hastalığından kısaca bahsedelim. Halk arasında basur olarak da bilinen bu hastalık en rahatsız makat hastalıkları arasında yer almaktadır. İnsanların utanmaları nedeni ile geciktirilen tedavi istenilen bir durum değildir. Çünkü hastalığın ilk evresinde kolayca tedavi edilebilecekken hastalık ilerledikçe tedaviside zorlaşmaktadır. İç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılan hemoroid genelde makat kanaması ile karşımıza çıkmaktadır. Dışkılama sırasında ağrısız bir kanama farkettiginizde iç basur sebebi ile  mutlaka genel cerrahi (proctoloji) uzmanına muayene olmalısınız . Anoskop muayenesi sonucu %90 hemoroid olacaktır.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

İç hemoroid olarak makat iç kısmında ortaya çıkan vakanın 4 farklı derecesi bulunmaktadır. İlk derece sadece kanama belirtisi ile anlaşılır ve tedavisi en kolay olanıdır. Böylelikle erken süreçte ilaçla bile tedavi edilebilir. İlaç tedavisinin sonuçsuz kalması halinde lazerle hemoroid tedavisi ile 10 dakika gibi kısa bir sürede sizleri sağlığınıza kavuşturur. Erken süreçte tedavi edilemeyen basurlar ise memeleşme sürecine girecek ve tedavisi için geriye iki seçenek kalacak : RBL( lastikle boğma ) ve THD. Asıl konumuz olan hemoroid tedavisi konumuza devam edelim.

Lazerle Hemoroid Tedavisi ?

Lazerle hemoroid tedavisi, hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan en küçük tedavi birimidir. Ameliyata gerek kalmadan uygulanan bu tedavi özelikle  birinci ve kısmen ikinci derece hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Üçüncü ve dördüncü derece vakalarda tedavinin etki etmesi kesinlikle imkansızdır.

Lazerle hemoroid tedavisi nasıl uygulanır  ?

Lazer cihazı ışık ile ısı enerjisi iletmektediR. 80 ve 140 derece ısıya ulaşabilen başlığı hemoroidin oluştuğu bölgeye 1 veya 3 saniye boyunca dokundurarak o bölgenin tahrip edilmesini sağlar. Kanamalı hemoroid tedavilerinde özellikle etkili olan bu tedavi, cihaz dokunduğu anda kanamayı durdurmaktadır.

Ağrı yapar mı ?

Tedavinin uygulandığı bölgede çok fazla sinir olmaması nedeni ile çok fazla bir ağrıya neden olmaz. Ama tabiki de hiç ağrı yapmaz demek yanlış olur. Ayakta yapılan bir tedavi olması nedeni ile hasta tedaviden sonra günlük hayatına dönebilir.

Narkoz ya da uyuşturmaya gerek yok !

Erken teşhis ve tedavinin önemi burda da karşımıza çıkmaktadır. Erken teşhis ile tedavi edildiğinde lazerle hemoroid tedavisi son derece başarılı ve kolay sonuçlar almamızı sağlar. Bu yüzden hastaya narkoz ya da uyuşturma bile gerekmeden kolayca halledilir. Sadece çok hafif bir ağrı ile tedavi sonlandırılır. Tedavi sürecinin sadece 3-5 dakika süren bir periyot olduğunu göreceksiniz.

Lazer ile hemoroid tedavisi ileri derece ve dış basurlarda uygulanmaz. Güzel yönleri oldugu kadar, negatif yönleri de olan tedavi, özellikle dış hemoroid dediğimiz makat dış kısmında ortaya çıkan vakalarda malesef uygulanamıyor. Aynı şekilde üçüncü ve dördüncü derece hemoroid rahatsızlığı gibi artık ilerlemiş vakalarda da uygulanma imkanı yoktur. Bu vakalarda diğer gelişmiş tedavi yöntemleri tercih edilmesi gerekecektir.

Lazerle Hemoroid tedavisi fiyatları ne kadar ?

Medicine Art kliniklerinde hemoroid tedavisi için lazer dahil tüm tedavi yöntemleri uygulanmakta olup tedavi ücretleri uygulanan tedavi yöntemine göre değişmektedir.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan lazer, genel cerrahi alanına giren hastalıklardan hemoroid tedavisi içinde kullanılmaktadır. İki farklı yöntemle uygulanan lazer ameliyatsız ya da lazerle hemoroid ameliyatı şeklinde uygulanmaktadır. Dilerseniz konuyu daha iyi anlayabilmeniz adına her iki yönteminde detaylarını inceleyip avantaj ve dezavantajlarına bir bakalım.

Lazerle Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Bu yöntemde kesme, dikme gibime cerrahi işlemler yapılmamaktadır. Lazer ışınının kendisiyle tedavi yapılır. Yüksek ısı taşıyan ışık hemoroid memesine odaklanır ve memeye büyüklüğüne göre 1 veya 3 saniye uygulanır. Uygulama süresine göre 2 veya 4 mm derinliğe kadar doku ısısı 90-120 derecelere çıkmaktadır. Isınan meme bir anlamda da haşlanarak pişmiş olur ve daha sonra yerine sağlıklı doku gelişir.

Ağrıyı hissetmeyi sağlayan sinirlerinin bittiği alanda yapıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hisseder. Hemoroid memesindeki bu yanma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş damarları da yaktığından hacmi küçülecektir. Bu kontrollü yanık  bu alanda yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlar. Aynı zamanda İRC tedavisi olarak da bilinir. Kanama hemoroid probleminde uygulandığında cihazın ucu değdiği an kanama durmaktadır.

Avantajları;

 • Ağrı minimal düzeyde olduğu için hasta sosyal yaşamına devam edebilir.
 • Narkoz ya da iğne ile uyuşturmaya gerek duyulmaz.
 • Kanama çok nadir olmak ile beraber genelde kanama olmaz.
 • Neşter kullanılmadığı için kaslar hasar görmez ve dışkı kaçağı asla olmaz. Makatta defermasyon gerçekleşmez, bütünlük korunmuş olur.
 • Neşter kullanılmadığı için iltihap kapma ihtimali yok denilecek kadar azdır.
 • Doku çıkarılması olmadığından ötürü makat darlığı oluşmaz.
 • İstirahat gerekmediği için iş gücü kaybı yaşanmaz.
 • Her yaşta uygulanabilir.
 • Tedavi 3-5 dakikada bitmektedir.
 • Ameliyathane gerekmez polikinlerde yapılabilir.
 • Lazerle hemoroid tedavisinin olumsuzlukları
 • Dış basurda uygulanamaz.
 • İleri derece hemoroidlerde etkisi yetersiz kalabilir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı;

Cerrahi işlem sırasında, dokuyu kesmek yerine yüksek ısı veren ışık kullanımı kullanılır. Lazer tedavisine göre, dokuyu kesrek yapılan hemoroid ameliyatlarının tek üstünlüğü işlem sırasında kanamanın az olmasıdır. Ancak buna rağmen negatif yönleri vardır. Lazer tedavisi klasik ameliyatlar gibi ileri derece hemoroidlerin tedavisinde de uygulanabilir.

Kesme işlemi lazer ile yapıldığı için sonraki günlerde şişlikler daha fazla olur.

Yanıklar nedeni ile makat darlığı riski neşterden daha yüksektir.

Lazer tedavisinde kontrol neştere göre daha zor olduğu için kas kesilmesi daha yüksektir.

Hemoroid ağrısına ne iyi gelir ?

Hemoroid ağrıları bazı metotlar uygulanarak dindirilebilir. Fakat daha deminde söylediğimiz gibi bu metotlar sadece ağrılarınızı dindirmede yardımcı olur, yani hastalığın kesin tedavisi için asla yeterli değildir. Sıcak su banyosu, bazı bitki çayları, lifli gıdalar ağrının dindirilmesinde kullanılabilecek bazı metotlardandır.

Kliniğimizde Hemoroid Tedavisi

Medicine Art olarak hastalarımıza öncelikle ücretsiz muayene imkanı sağlayarak teşhis yapılmaktadır. Hemoroidin iç veya dış hemoroid olup olmadığı ve hemoroidin derecesi tespit edildikten sonra 3 farklı tedavi yöntemi uyguluyoruz. Bunlar; Lazer, Lastikle boğma RBL ve THD HAL yöntemleridir. Alanında uzman genel cerrahi ekibimizle 3 farklı klinikte hizmet vermekteyiz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

  • Merhabalar makat çatlağı tedavisi botox tekniği ile yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. Saygılarımızla

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !