Komşunuzun veya Arkadaşınızın İlacını Kullanmayın

Pek çok insan kendi rahatsızlığıyla alakalı olarak arkadaşına, komşularına veya akrabalarına derdin, anlatabilir ve bu rahatsızlığı ile alakalı olarak fikir alışverişinde bulunabilir. Bu kısım normal kabul edilebilmekle beraber, buradaki tek tavsiyenin ‘’doktora muayene ol’’ olması gereklidir Bunun haricinde kişiye herhangi bir teşhis konulmamalı, ‘’ben kullandım şu ilacı sende kullan’’ tarzındaki tamamen yanlış yönlendirmeler yanlış olmasının yanında kötü bazı sonuçlara da sebep olabilmektedir. Bu konudaki en büyük örnekler makat hastalığı yaşayanlarda görülmektedir. İnsanlar doktora gitmeye utanıyor ve çevresinden duyarak öğrenmiş olduklarını uygulamaya koyuluyorlar.

Hastanın makat bölgesindeki rahatsızlıkla alakalı kendi duyduğu ilacı kullanması en net tespit ettiklerimiz arasında yer almaktadır  Bu konu en fazla makat bölgesiyle alakalı 2 ilacın birbirleri ile karıştırılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır ‘’anal fissür = makat çatlağı’’ bu hastalıkların ilki ve’’hemoroid = mayasıl’’ ikincisi olarak bilinmektedir. Perianal fistül ismi verilen makat etrafı tüneli hastalığı ise üçüncü hastalıktır. Bu hastalıkları kısaca özetleyerek niçin ters etki yapabildiklerini de görebiliriz.

Anal fissür isimli hastalıkta patoloji yani  bir diğer adıyla bozukluk makatta yer alan kasın çok sıkmasına ve bunun sonucunda  kabızlığa bağlı  bir şekilde pembe renge sahip kadife gibi kaplayabilen bir yüzey dokusu bulunan mukozanın bütünlüğünün bozulmaya uğraması yani yırtılması biçimindedir. Bölge fazlasıyla hassas olmasından ötürü çok ağrılı geçer ve dışkıyla temas durumunda olmasından enfeksiyon kapma konusunda bir riski bulunmaktadır.

Burda arası açılmış ve karşılıklı bir şekilde birleşmesi gereken iki nokta bulunmaktadır ve farklı sayfalar içerisinde anlatım yaptığımız kronikleşmiş fissür açıklamasına bakıldığında bir sentinel pili yani bekçi kıvrım biçimine benzeyen horoz ibiği benzerindeki sert  yapıdaki şişlik eşlik edecek olabilir. Botox uygulamasını bu hastalığın iyileştirilmesi amacıyla uygulamakta  tekrar başka sayfalarımızda bilgi verdiğimiz anal fissürü oluşturan kısır döngüyü  kırabilmeye yönelik olarak özel tedavi reçetesini önermekteyiz.

İlk olarak hastanın tuvalete gitmesini engelleyip, kabızlığı çoğaltan çatlak acısını kesmek gereklidir. İkinci aşamaya geçildiğinde bağırsak yumuşatıcıların eklenmesi gerekli, üçüncü aşamaya gelindiğinde makat kasının gevşetilmesi gerekli, dördüncü aşamaya gelindiğinde ise enfeksiyonun önlenmesi gereklidir. Buradaki en önemli konu anal fissür reçetemiz içerisinde akut hemoroid tedavisinde de kullanılan şişlikle reaksiyonu önleyen kortizon ya da steroid şeklinde isimlendirdiğimiz ilaçları  kesinlikle eklemememizdir.

YANLIŞLIKLA VEYA BAŞKASININ VERDİĞİ KORTİZONLU İLAÇLAR NEDENİYLE ANAL FİSSÜR NİÇİN İYİLEŞMEZ?

Etkisi bilinmeyen ve ne tür bir sonuç doğuracağı belli olmayan ilaçların kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kanser ilaçları yani dokunun yenilenmesini önleyen ilaçlar bunların ilk sırasında gelir. Steroid veya kortizon olarak isimlendirilen ilaçlarda bu grup içerisinde yer almaktadır ve dokunun üretilmesini durduracak veyahut yavaşlatabilecek bir şekilde etkisi bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra otoimmün hastalıklar olarak nitelendirdiğimiz vücudun kendi kendisine karşı savunma hücrelerini oluşturabildiği bazı hastalıklarda ise  vücudun savunma sistemlerini de yavaşlatma maksadıyla kullanmaktadırlar. Savunma reaksiyonunu durdurduğu esnada vücudun bütün mikroplara karşı savunma yanıtını da baskı altına alarak bakteri ile birlikte virüs ve de mantarlara karşı bizleri çok zayıf duruma getirmeleri işin en kötü kısmıdır. Bizler bu türdeki ilaçları hemoroid tedavisinde o bölgede yer alan reaksiyonu yani  daha açık konuşmak gerekirse hassasiyet ile şişliği azaltabilmek maksadıyla kullanıyoruz. Anal fissür hastalığı geçiren bir hastada bu etkilerin nasıl etki gerçekleştireceğine bir göz atalım;

HEMOROİD İLAÇLARI ANAL FİSSÜRE İYİ GELİR Mİ?

Mukoza bütünlüğü bozulan anal fissürlü bir hastada açık yara şekline sahip bir yırtık bulunmaktadır. Steroid veyahut kortizon tümörün büyümesini engeller gibi bu yaranın kolay bir şekilde iyileşmesi anlamına sahip olan doku üremesini tamamen ortadan kaldırmış olacak veyahut yavaşlatmaya yardımcı olarak, karşılıklı  bir şekilde kavuşmayı engelleyebilecek, yaranın tamiri de durmuş olacaktır. İkincil bir şekilde vücudun mikroplara karşı  olan savunmasını da baskı altına alacak ve bir enfeksiyon gerçekleşmesine neden olabilecektir. Hem  buradaki iyileşmenin durmuş olması hem ek enfeksiyon meydana gelmesi yaraya zarar vermektedir, bu sebepten dolayı anal fissür için steroid verildiği zaman iyileşmenin tam aksine çatlak derinleşmeye başlar.

Birde dışkının anal fissür sebebiyle gerçekleşen açık yarayla sürekli temas durumunda bulunduğu göz önüne alındığı zaman bir savunma zaafiyeti yle karşı karşıya kalındığı zaman hemen enfeksiyon  meydana gelmektedir ilaç kullanımı konusunda yanlış tercih yapan hastaların kortizonlu pomad sürenlerinde yara içerisinde ödem ile birlikte kızarıklıklar, anal absenin gelişmesi, titremeyle birlikte yüksek ateş gelişmesi gibi komplikasyonların meydana gelme oranı çok yüksektir. Öte yandan hemoroid hastalığında kullanılmakta olan damar duvarına etkisi bulunan bazı ilaçlar ise mukozada yer alan yırtık biçiminde ortaya çıktığı bilinen anal fissür rahatsızlığına adeta bir kortizona benzer şekilde ters ve çok kötü etki yapmasa bile hiçbir biçimde iyi gelmeyecek ve düzelmesi çok zor olacaktır.

ANAL FİSSÜR İLAÇLARI NİÇİN HEMOROİDE İYİ GELMEZ?

Kısmen hemoroid hastalığında da yararlı olabilen kabızlık önleyici ve makat kasını gevşeten anal fissür ilaçları, antibiyotiğe sahip kremler sebebiyle yalnızca enfeksiyonu durdurmasından dolayı enfeksiyon bulunmayan akut hemoroidlerde asla yarar sağlamamaktadır. Lokal anestezik etkiye sahip olan ilaçlar ise yalnıza semptomatik etkiyle beraber acıyı kesmiş olacak ve hemoroid hastalığının tedavisinda asla etkili bir yere sahip olmayacaktır. Burda bahsedilen ilaçlar damar duvarlarına da hemoroid hastalığında kullanımı gerçekleştiren ilaçlar gibi  hiç bir şekilde etki etmeyecektir, tamamen etkisiz bir durumda kalmış olacaktır.

BİR DİĞER ANAL KANAL HASTALIĞI OLAN PERİANAL FİSTÜLE HEMOROİD VEYA ANAL FİSSÜR İLAÇLARI FAYDA EDER Mİ?

Anal kanalın yanında ciltten başlamakta olan ve rektum olarak ifade edilen bağırsağın daha iç ve geniş bölümüne doğru uzanmakta olan bir tüneline perianal fistül denilir ve yanı çok sert bir tamir dokusuyla çevrili bir haldedir. Epitel içini döşediğinden dolayı akıntıya neden olarak  iltihaplanabilmektedir . Bu bahsi geçen tünel bir bölümünde genişleme gösterebilir ve bu defada bu bölüm perianal fistül sinüsü ismi ile anılır. Perianal fistül rahatsızlığın tedavisi konusunda anal fissürün veyahut hemoroidin nerdeyse hiç bir tane ilacı yararlı olmaz tedavi sadece cerrahi yöntemlerle  ve ağızdan kullanımı gerçekleştirilecek antibiyotiklerin verilmesi gereklidir.

Bu kısımda anal kanala ait 3  tane farklı hastalığın da ilaç ile yapılan tedavilerinin birbirlerine hiçbir şekilde yararlı olmadıklarını ve hatta hemoroid hastalığı ile ilgili kullanılan ilaçlardan bazılarının anal fissüre ne kadar çok zarar vermekte bulunduğunu anlatmaya çalıştık. En son söyleyeceğimiz sözümüz ise bırakın komşunuz kendisine verilen ilaçlarını kullanmaya devam etsin, siz  ise kendi doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanın.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !