Kırmızı Ben Tedavisi

Kırmızı Ben Tedavisi

Damar yoğunluğundan dolayı ortaya çıkan kırmızı benler, damar beni olarak adlandırılmaktadır. Ancak yaygınlık, kabarıklık ve rengine bağlı olarak değişik sınıflandırmaların içinde sayılabilmektedir. Temel sorun ise, kılcal damarların çok fazla sayıda olması ve genişlemesidir.

Hemanjiom (Damar Beni):

Bu durum vücudun her yerinde görülebilir. Doğuştan gelen bir hastalıktır. Kan dolaşımının yoğun olduğu bölgelerden biri olan dudak bölgesinde görülür. Mercimek boyutunda olabildiği gibi, yüzün yarısını kaplayacak şekilde de büyüklüğü olabilir.

Şarap Lekesi (port vien stein):

Cilt seviyesinde veya hafif kabarıktır. Bunun yanında yüzün yarısını kaplayacak ölçülerde geniş olabilir. Vücudun her bölgesinde rastlanabilir. Doğumsal olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Gül Lekesi (Spider anjioma):

Örümcek ağı görünümünde dar alanda çıkan kılcal damar yumağıdır. Damar çatlaması adı da verilmektedir.

Chery:

Daha çok orta yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Ciltte 2-3 mm’lik kırmızı noktalar şeklinde ortaya çıkar. Tüm bunlar damarsal yapıdan kaynaklanan aslında iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu olanlara ise ‘Hemenjio sarkom’ adı verilir. Yaygınlığına, büyüklüğüne, kabarıklığına bağlı olarak birkaç çeşit yöntemle tedavi edilebilirler.

Lazer: Daha çok el yüzeyinde kullanılan tedavi yöntemidir.

Radyofrekans: Bu alandaki en etkili çözümdür. Pek çok vakaya uygundur.

Skleroterapi: Dolaşımın yüksek seviyede olduğu ağız içi civarında kullanılabilir.

Köpük Tedavisi: Skleroterapi tedavisinin gelişmiş halidir.

Ameliyat: Ameliyatla kırmızı ben tedavisi, tedavi edilen alanda ciddi sorunlar meydana getirebileceğinden dolayı, tercih edilmemektedir.

Kırmızı Ben Kanaması

Hangi tipte bulunursa bulunsun, kırmızı ben derisi normal deriye nazaran daha incedir ve daha çabuk yaralanabilir. Yaralandığında ise, diğer benlerden farklı olmak üzere damardan daha zengin olduğundan dolayı fazla kanar. Büyükse kanama daha abartılı bir halde devam edebilir ve kolay bir şekilde durdurulamaz. Kanama meydana geldiğinde ise, mutlaka profesyonel bir destek alınmalıdır. Profesyonellerden bir destek alıncaya kadar ise, alan üzerine direk baskı uygulanmalıdır. Tabii ki en doğru olan şey ise, bu tarz sorunları yaşamadan önce uygun şartlarda tedaviye başlanmasıdır.

Kliniklerimizde Ücretsiz Muayene

Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi teknikleri uygulanmakta olup, ücretsiz muayene imkanı da bulunmaktadır.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !