Kılcal Damar Tedavisi

Varis hastalığında, toplardamar genişlemesi ve kılcal damar genişlemesi birbirlerine karıştırılan kavramlardır. Oysa ki, ikisi arasında oldukça bariz farklar bulunmaktadır. Birisi kadınlarda hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir durum iken, diğeri ise toplardamarlardaki kapakçık bozulmaları ile meydana gelen bir durumdur. Kılcal damarlarda oluşan problemler herhangi bir ciddiyete sebebiyet vermezken, genelde estetiksel kaygı ortaya çıkaran toplardamar genişlemesi zaman kaybetmeden mutlaka tedavi edilmelidir.

Varis: Kılcal Damar (Kılcal Varis), Orta varis ve Büyük varis olmak üzere 3’e ayrılır:

Kılcal Varis (Kılcal Damar):

 • Kadınlarda erkeklere göre daha sık bir şekilde ortaya çıkan Kılcal Varislerin oluşumda diğer varis türleri gibi çok fazla ayakta durmak ve kapakçık arızasından söz etmek pek mümkün değildir. Kılcal damar oluşumunda genetik faktörler ilk sırada yer alırken, kadınlardaki hormonal nedenler oluşumun en etkili sebebidir.
 • Östrojen seviyesinde var olan yükselme, kılcal varislerin yükselmesinde önemli bir etkendir. Östrojen, sadece kadınlarda değil belirli dönemlerde erkeklerde de yükselebilir. Özellikle ergenlik döneminde ‘Jinekomasti’ adı verilen meme büyümesi çok sık bir şekilde oluşmaktadır.
 • Kadınlarda ise bu durum genel olarak kılcal damarlarda artışa neden olur. Tabii ki bu durumdan tek sorumlu östrojen hormonu olmayıp, diğer konulara da odaklanmak gerekir.
 • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda pek çok yan etki meydana gelir. Bunlardan en önemlisi de kılcal varislerin sayıca artmasıdır. Topuklu ayakkabı ise, toplum tarafından bilinenin aksine varis oluşumundan sorumlu değildir. Özellikle kılcal damar oluşumunun yoğun şekilde meydana geldiği kişilerin kadınsı özelliklerinin yüksek olduğu bilinen gerçekler arasındadır.
 • Kılcal damarların yaygın olduğu kısımlarda yanma, kaşınma ve sızlama gibi şikayetler oldukça fazla görülür.

Orta Boy Varis (Retiküler Varis):

 • Ciltten hafifçe çıkıntı yapan mavi ve yeşil renkte olan ve 2-4 mm arasında değişen kıvrıntılı çıkıntılardır.
 • Dizin arka kısmı yoğun olmakla beraber bacağın her yerinde görülebilir.
 • Orta boy varis türleri köpük tedavisi ile tedavi edilirken tedavisi en basit varis türüdür.
 • Tedavi sonrasında tekrar etmesi yok denecek kadar azdır.

Büyük Varis:

 • Büyük varis, cillten gözle görülebilecek derece çıkıntı yapan 3mm parmak kalınlığına ulaşabilen varis türleridir.
 • Bu varislere veriköz ven (Damarlaşmış varis) de denir.
 • Hastalık olarak tanımlanabilecek varis türleridir.
 • Büyük boy varislerinizi tedavi ettirmeden önce, Kliniklerimizde ücretsiz Doppler US ultrason yoluyla tespit ettirin.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kılcal damar şikayetlerinin en başında kaşıntı, sızlanma ve yanma görülür. Bu rahatsızlığın tedavisi son derece kolay olup, ameliyatsız yöntemler aracılığıyla sadece 10 dakikanın içinde bu sorun giderilebilmektedir. Aşağıda bu alanda en çok uygulanan ve kişilere önerilen teknikler yer almaktadır:

Skleroterapi

 • 1 mm civarında bulunan kılcal damarların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak bilinir Skleroterapi.
 • Düşük konsantrasyonda ise mutlaka ilaç kullanılmalıdır.
 • Yüksek konsantrasyon veya ilacın deri altına kaçması durumunda cilt yanıkları oluşabilir. Bu nedenle konuya büyük bir özen gösterilmeli ve uygun ilaç seçilmelidir. Uzman bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Lazer

 • Kılcal varisler 1 mm çapın altında olanlarda lazer yöntemi oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Ancak bu konuda hastanın ten rengi son derece önemlidir.
 • Koyu tenli insanlarda lazer yanıklara sebebiyet verebilir. Hastanın bu nedenle mutlaka güneşten korunması tavsiye edilmektedir. Bu uygulama için 4-5 seans gerekebilir.

Radyofrekans yöntemi

 • Her deri renginde ve her mevsimde uygulanan bir yöntemdir.
 • Güvenli bir şekilde yapılacak bu tedavi oldukça etkili sonuçlara sahiptir. Tabii burada asıl iş uygulamayı yapan hekime düşmektedir.
 • 3 mm aralıklarla uygulanması gerekirken, damarın çapı ve derinliğine bağlı olarak uygun ayarda enerji ile çalışma yapılmalıdır. Radyofrekans yöntemi vücudun her kısmında güvenle kullanılabilir.

Kılcal Damarlar Estetik Kaygılara Yol Açıyor!

Kılcal damarlı varisler özellikle kadınlarda estetik kaygıları oluşturuyor. Bacaklarda mavi renkte bulunan bu damarlar, ilk zamanlarda belirgin olmazken ilerleyen zamanlarda fiziksel acılarla kendini gösterebilir. İlerleyen zamanlarda ise, kişiler uzun yürüyüşlerde yorulurken günlük faaliyetlerde bile zorluk yaşayabilmektedir. Bu nedenle; bu sorunun modern tedavilerle birlikte ortadan kaldırılması bir şart haline gelmiştir.

Tek Seans Yeterli Olmaktadır

 • Tedavi süresini merak edenler için sürenin 10 ile 30 dakika arasında değiştiğini belirtmek gerekiyor.
 • Kullanılan yöntemler oldukça etkili yöntem olduklarından dolayı tek seans yeterli olacaktır.
 • Çok nadir olarak ikinci bir seansın yapılması uygun görülebilir. O da varislerin çok yaygın olduğu kişilere özel olarak yapılacaktır.

Kılcal Damar Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Hastalığın yaygınlığı bu konuyu belirleyici olmakla birlikte, ücretsiz muayene sonrasında kliniklerimizdeki Kalp ve Damar Cerrahı doktorlarımız sizlere tedavi ücretini belirtmekte ve buna onay vermeniz halinde tedavi sürecine başlanmaktadır.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde kılcal damar dahil tüm varis tedavileri ameliyatsız halde yapılmaktadır. SGK mensubu olmaya gerek kalmadan kılcal damar tedavilerinde tüm hastalara %50 indirim verilmektedir. Fakat burada hastaların dikkat etmesi gereken konu ise, varislerin bacak bölgesinde yer almasıdır. Yüz bölgesinde yer alanlar estetik kapsamına girdiğinden dolayı, bu alandaki tedavi türleri karşılanmamaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

 • Merhaba benim sol bacagimda diz kapağının arkasında varis vardı 2 seans köpük tedavisi ve 1 de lazer tedavisi uygulandı ve venoruton kullanıyorum ama hala geçmedi varis corabi giyiyorum tam geçmedi ne kadar sürede geçer teşekkürler

 • Merhaba benim sol bacagimda diz kapağının arkasında varis vardı 2 seans köpük tedavisi ve 1 de lazer tedavisi uygulandı ve venoruton kullanıyorum ama hala geçmedi varis corabi giyiyorum tam geçmedi ne kadar sürede geçer

 • Merhaba,
  Bacaklarımın bazı bölgelerinde kılcal varisler oluştu bi kaç aydır dikkatimi cekti. İki çeşit varis var demişsiniz acaba ayrımı nasıl yapıyoruz? İlerlemesi durumunda tehlikeli varise dönüşme olasılığı var mi ? Tedavi tek seans ile tamamlanıyor mu? Süre nedir acaba?

  Teşekkürler şimdiden..

 • Merhabalar, vakayı görmeden ücret verebilmemiz mümkün değil. 0533 031 22 99 nolu telefonumuza WhatsaApp üzerinden resminizi gönderirseniz ücretlendirme ve randevu hakkında arkadaşlarım yardımcı olacaktır. Saygılarımızla…

 • Merhaba Hocam, Ben Almanyada yasiyorum ,yüzümde rosaze var .46 yasindayim ,yüzümdeki kilcal damar catlamalari cokca artis gösterdi.4-5 kez laser -ipl- tedavisi oldum ama etkili olmadi.kizariklik yüzümün genelinde var.kilcal damar catlamalari cok belirgin.Sinem hanim ben istanbula gelip radyofrekans yönteminizle tedavi olmak istiyorum.yalniz yüzümde ateslenme devam ediyor ,yüzümde basinc var,beni cok rahatsiz ediyor. yaklsik 10 yildir bu cilt sorunumla mücadele ediyoru ,40 kutu zoratanin kullandim.hala degisik dermatolajik kiremler kullanmaktayim.ama fayda göremiyorum .Sinem hanim ,bana ne önerebilirsiniz.radyofrekans ücretlerini ögrenebilirmiyim.psikolojik olarakta hassas oldugumdan cok rahatsizlik cekiyorum.bana ne önerebilirsiniz ,saygilarimla….

 • Merhabalar, bacaklarımızdaki kılcal damar varisi dediğimiz telenjiektazi ve retiküler venler; östrojen progesteron (kadınlık hormonları), genetik yatkınlık ve yaşam tarzı sonucu oluşmaktadır. Lazer, radyofrekans, skleroterapi gibi yöntemler bu damarları yok eder ancak bu saydığımız nedenlerden dolayı kılcal damar oluşumu tekrar eder. Kılcal damar oluşumunu yavaşlatmak adına çok sıcak ortamlardan (kaynar suyla yıkanmak, sauna, kaplıca) uzak durmanızı öneririm. Saygılarımızla…

 • Merhaba hocam ben çok kez scleroterapi yaptırdım sonrasında lazerle yakildi 2 yıl oldu ama yine daha çok tekrarladı bunlar sürekli devam eden suruyen bir hastalıkmi sonlandirma gibi seçenek yokmu çok moralim bozuluyor ayak billeklerim ozellikle çok kötü durumda.ultason sonuclarimda herşey normal çıkıyor çok şaşırıyorum bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  Saygilarimla..

 • Merhabalar, kılcal damar tedavisi ile ilgili net bir rakam verebilmemiz için vakayı yakından görmemiz gerekiyor. Yurtdışında olduğunuz için 0533 031 22 99 nolu telefonumuza bacaklarınızdaki kılcal damarların resmini çekip atarak fiyat bilgisi alabilir, aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz. Saygılarımızla..

 • Merhaba! Bacaklarimadaki kilcal damarlari tedavi ettirmek istiyorum. Fakat yurt disinda yasadigim icin türkiyede sigortam yok. Bu sekilde tedavi ücreti ne kadar olur?

 • Merhabalar Ebru Hanım, kılcal damar tedavisi steril klinik ortamında alanında uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Kaç seansın gerekli olduğunu ancak muayene ettikten sonra kararlaştırabiliriz. Bu bağlamda iletişim numaralarımızdan 7 gün 24 saat bizlere ulaşabilir randevu oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla..

 • merhabalar, benim bacaklarımda kılca damarlar çok fazla belirginleşmeye başladı kötü bir görünüm oluştu, yüzümde çok az var, ilk kez lazerle böyle bir tedavi düşünüyorum. ilk seansta da yok olabiliyor mu ?bayramdan önce yaptırmak istiyorum açıkcası.yoğunluğunuz nedir bilmiyorum ama bu konu da yardımcı olabilir misiniz ?

 • Merhabalar Nevin Hanım, muayenelerimiz ücretsizdir. Sizleri kliniğimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla…

 • Benim yüzümde kılcal damar başlangıcı var catlamiş görüntüsü veriyor Yen’i farkettim ve buna bağlı guneslı sıcak ortamda kaşınıyor kızarıp yanma oluyor hiç bir şey kullanamıyorum tedavı olmak ıstıyorum fakat lazer cıddı ve tehlikeli bu yüzden guvenılır olmasını ısterım muayene ucretsız mi ve herhangi zamanda gelip muayene olabılır mıyım yardımcı olur musunuz

 • Merhabalar Demet Hanım kılcal damar tedavisi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara iletişim numaramızı arayarak yanıt alabilirsiniz. Saygılarımızla..

 • Merhabalar, elbette tedavinin yazın yapılmasında hiçbir sakınca yok. Müdahaleyi yapan doktorlarımız alanında 30 yıllık deneyime sahiptir. Bu konuda herhangi bir endişeniz olmasın. Saygılarımızla..

 • Merhabalar, elbette yapıyoruz. Kliniğimizde modern teknikler ile kılcal damar tedavisi yapılmaktadır. Ücretin belirlenmesi içinse vakayı yakından görmemiz gerekiyor. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizleri 7/24 arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !