Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, derinin içinde oluşan bir baloncuktur. Kılın deri içinde kıvrılarak büyümesinden meydana gelen bu baloncuk, özellikle hava sıcaklığının artması ile daha da fazla etki etmektedir. Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Ancak deri üzerindeki kılın traş edildiği tüm bölgelerde de görülür. Bu nedenden ötürü sakal, kasık ve makat yoğun kıl dönmesi görülen bölgeler arasındadır.

AMELİYATSIZ KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ

Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan klasik ameliyat yöntemlerinde kesi alanının büyük olması nedeni ile hastanın günlük olarak pansuman yaptırması ve bölgeyi steril tutması gerekmektedir. Ancak ameliyatsız uygulanan Mikro Sinüsektomi operasyonlarında hastanın herhangi bir şekilde pansuman yaptırmasına gerek yoktur. Kliniklerimizde genel cerrahi uzmanı hekimlerimiz, ameliyatsız Mikro sinüsektomi yöntemiyle hastalarını tedavi ediyorlar.

Mikro sinüsektomi Yöntemi:

Cilt altında kılların 1-2 cm’lik kesilerle çıkarılmasıdır.

En fazla 2×2 cm çapa ulaşan kesi alanındaki kıllar işlem esnasında kapsülleri ile birlikte çıkarılmaktadır. Cilt altındaki kılların ve kapsülün çıkarılması sonrasında bölge estetik dikiş ile kapatılmaktadır. 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılan bu işlemde klasik ameliyat tekniğinde olduğu gibi herhangi bir iz kalmamaktadır.

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık karşımıza çıkan kıl dönmesi, kadınlarda da görülebilmektedir. Özellikle 15 ila 35 yaş arasında görülme sebebi, kuyruk sokumundaki cilt tabakasının daha yumuşak olmasıdır.

Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

Kuyruk sokumunda şişlik:

Kuyruk sokumunda şişlik oluşması kıl dönmesinin en önemli belirtileri arasındadır. Büyüklüğü bir nohut tanesi büyüklüğünde olduğu için ilerlediği takdirde yumurta büyüklüğüne kadar artmaktadır. Bu şişlikler büyüdüğünde içerisinde apse oluşturmaktadır.  Bu apse boşaltılmadığı takdirde makat akıntısı durumu meydana gelmektedir ve bu durum oldukça sıkıntılı bir durumdur.

  • Ağrı:Makat bölgesinde büyümeye başlayan şişlik beraberinde ciddi ağrıları meydana getirmektedir. Kıl dönmesiyle meydana gelen ağrılarda hastalar genellikle hemoroit ve kabızlık gibi durumların varlığından şüphelenerek, hastalıklarını göz ardı ederler.
  • Apse oluşumu:Kıl dönmesi nohut büyüklüğüne gelmeye başladığı andan itibaren uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Aksi takdirde daha fazla büyür ve ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle kıl dönmesinde yer alan apse büyümeden için boşaltılmalıdır.

Kıl Dönmesinin Tekrarlama Durumu Var Mıdır?Kıl dönmesi, klasik ameliyat yönteminde tedavi edildiğinde tekrarlama riski %20 – %30 oranlarında olan bir hastalıktır. Ancak mikro sinüsektomi tekniğinde bu oran %3 ila %4 oranlarına kadar düşmektedir. Bu nedenle hastalığın tekrarlama riski açısından klasik yöntemler yerine daha modern sağlık metotlarının kullanılması gerekir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimiz, rahatsızlığı olan hastalarımız için ücretsiz muayene hizmeti sunmaktadır. Yani sigortanız olsa da olmasa da hiçbir şekilde gelen hastalardan muayene ücreti alınmamaktadır. Ayrıca erkek doktorlardan çekinen ve utanan bayan hastalarımız için bayan doktorumuz Op. Dr. Serap Akat Bakırköy’deki şubemizde hastalarını kabul etmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !