Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Geçer ve Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Geçer ve Belirtileri Nelerdir?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar genellikle erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de pilonidal sinüs’ tür. Halk tabiriyle “kıl dönmesidir“. Genellikle 15- 35 yaş aralığında olan erkekler de görülür. Ancak kadınlarda da görülmektedir.

Kıl dönmesi, kılların cildin altına girmesidir

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde görülmekle beraber bu bölgedeki kıllar cildin altına girer. Cildin altına giren kıllar genellikle vücut kılı ve saçtan oluşmaktadır.

Saçımızdaki kıllar nasıl dökülür ?

Sağlıklı bir insan kafasında yaklaşık 140- 200.000 arası saç teli bulunmaktadır. Bu tellerin her biri 2 ya da 10 yıl arasında yaşamaktadır ve yenilenmek için dökülmektedir. Bu dökülme günlük 60 -70 civarındadır. Dökülen bu kıllar kişinin hatasıyla kuyruk sokumuna kadar kayabilmektedir. Burada biriken kıllar cildin altına girebilmektedir. Buna en iyi çözüm, dik oturmak ve sık banyo yapmaktır.

Kıllar cildin altında bir kapsül oluşturur ve ortaya çıkan delik yeni tüylerin ve kılların içeri girmesine neden olur. Vücudumuz, cildin altına giren tüy ve kılları yabancı cisim olarak algılar ve onları zarla kaplayıp etrafa zarar vermesine engel olur. Kıl dönmesi tedavi edilmezse ciddi doku hasarları meydana gelir.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır ?

Hastaların çoğu ileri evrede muayeneye gelmektedir. Apse problemi ortaya çıkana kadar hastalar bunun farkına varamıyor. Ya da utandıkları için doktora gitmeye çekiniyorlar. Kıl dönmesi dikkatli davranıldığı zaman kolayca anlaşılabilen bir hastalıktır. Kıl dönmesi ortaya çıktığında ilk başta çok ciddi şikayetleri yoktur. Kıl dönmesi problemini anlamanızı kolaylaştıracak belirtiler:

Giriş deliği sorunu

Sorunda ilk dikkat edilmesi gereken yer kuyruk sokumu bölgesinde delik olup olmadığıdır. Baş, sırt ve ensemizden dökülen kıllar kuyruk sokumunda giriş deliği meydana getirmektedir. Kıl dönmesinin ilk belirtisi kuyruk sokumunda delik olup olmadığıdır. Eğer delik varsa dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman bu delik ve içerisinde bulunan kıllar görülebilir. Eğer evliyseniz yatağa makat muayenesi pozisyonunda dizinizin üstüne oturarak eşinizin kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Kuyruk sokumunda şişlik

Kıl dönmesinin bir diğer belirtisi ise şişliktir. Büyüklüğü bir nohut tanesi olabileceği gibi yumurta büyüklüğünde de olabilir. Kıl dönmesinin ileri evresi olan makat apsesi bu şişliğin nedenidir. Bu apsenin kesinlikle boşaltılması gerekir.

Boşaltılmazsa kendiliğinden patlarsa daha büyük bir sorun olan Anal Fistül (Makat Akıntısı) ortaya çıkar. Ağrılı olduğu için farkettiğiniz anda direk doktora gidip apsenin boşaltılması gerekir.

Makat apsesi nedir ?

Vücut, cildin altında biriken kıllar arttıkça bunları yok etmek için salgı üretir. Bu salgı kılları imha edemez. Kıllar, ter bezlerini ve giriş deliklerinden yardım olarak vücudun dışına çıkmaya çalışır. Eğer cilt dışına çıkacağı zaman kullandığı yollar tıkanırsa büyük bir sivilce gibi bir şişliğe neden olur. Bu şişliğin büyüklüğü bir portakal tanesi kadar olabilmektedir. Ağrısı giderek artmaktadır.

Ağrı

Kıl dönmesinin ilk başta ciddi bir belirtisi yoktur. Ancak apseye neden olduğu zaman makatta dayınılmaz bir ağrı oluşacaktır. Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) kabızlık problemi çeken hastalarda daha çok ortaya çıkar ve en ağrılı makat hastalıklarından birisidir. Bu nedenle doktor muayesi ve teşhisi son derece önemlidir. Kılları saran kapsül kişinin sert oturması neticesinde patlayabilir ve hastada ağrı ile ateşlenmeye sebep olur.

Kıl dönmesinin zararları

Hastalık tedavisinden ölen kimse olmamıştır. Ancak hastalığın ilerlemesiyle mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak imkansız hale gelecektir. Hastalık ilerledikçe apse problemi çıkacak ve makat bölgenizde oluşan şişlik oturmanızı bile zor hale getirecektir. Apsenin patlaması da daha kötü bir sonuş olan Anal Fistül Problemine sebep olur. Kötü kokular ve akıntı bezdirici hale gelir. Bu şekilde yaşamanız zordur 10 dakika gibi kısa bir süre ayırarak tedavi olabilirsiniz.

Kıl dönmesi nasıl geçer ?

Bu sorunla karşılaştığınız zaman utanma problemini unutmanız gerekir. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Utanma problemini aşabilmeniz için hemcinsiniz olan bir hekim seçebilirsiniz. Kendi kendine geçemeyen bir hastalık olan kıl dönmesine cerrahi müdahale mutlaka gerekir. Pilonidal Sinüs sorunu ile karşılaşan kişi için tek çözüm tedavidir. Hangi evrede olursa olsun tedavisi geç kalınmadan yapılması gerekir. Müdahale de cildin altında biriken kıllar ve onları saran kapsül çıkartılır. Eğer o kapsül çıkartılmazsa yeni kıllar girmeye devam edecektir. Hatta giriş ve çıkış delikleri tespit edilip onların da yok edilmesi gerekir.

Kesin çözüm için kıl dönmesi ameliyatı önerilir

Kıl dönmesinin en mantıklı çözüm yöntemi ameliyattır. Günümüzde bu kapsamda 50 adet birbirinden farklı kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiştir. Tüm bu yöntemlerde tek bir amaç vardır o da cildin altında biriken kılların onları saran zar ile birlikte çıkartılması gerekir. Günümüze kadar gelişen bir çok yöntem sağlam dokuyu kestiği için uygulaması sonlandırılmıştır. Mikro Sinüsektomi yöntemi günümüzde en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir. 2 cm alanda yapılan kesi işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Diğer yöntemlere göre daha üstündür.

Mikro sinüsektomi ameliyatı nedir, nasıl yapılır ?

Medicine Arts olarak kıl dönmesi hastalığında en çok önerdiğimiz ve uyguladığımız bir ameliyattır. Bascom ameliyatının daha gelişmiş halidir. Diğer klasik yöntemlere göre daha çok avantajı vardır.

Yapılışı: 2 santim’lik mucizevi bir alanda yapılan kesi işlemi ile yapılmaktadır. Diğer klasik yöntemlerde ise kesi oranı 30 santime kadar ulaşmaktadır. 2′ lik bir alanda yapılan kesi işlemi ile cildin altında olan kıllar ve onları saran kapsül çıkarılmaktadır. Bu aşamadan sonra estetik dikiş ile dikilerek işlem çok kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Mikro sinüsektomi yönteminde belirgin bir iz kalmadığı için ameliyat olunduğu pek belli olmaz.

Narkoz ve hastanede yatmak gerekmez

Mikro Sinüsektomi yönteminin en güzel yanı çok kısa sürüp ameliyata gerek olunmamasıdır. Genel anestezi de gerekmediği için hastaneye yatmaya da gerek yoktur. Tedaviden sonra hasta 10-15 dakika dinlenip işine, evine dönebilir. Refakatçıya gerek yoktur. Klasik ameliyatlarda ise hiç böyle bir durum yoktur. 2 ile 5 gün arasında hastanede yatmak ve 20-45 gün arasında da evde dinlenmek gerekir.

Pansuman gerekmez

Kesi oranı klasik ameliyatlarda büyük olduğu için hastanın günlük pansuman yaptırması gerekir. Ancak Mikro Sinüsektomi uygulamasında hastanın pansuman yaptırmasına gerek yoktur.

Tekrarlama ihtimali yok denecek kadar az

Klasik ameliyatlardan sonra kıl dönmesinin tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Ancak Mikro Sinüsektomi operasyonundan sonra tekrarlama riski çok azdır. Operasyondan sonra hasta doktorun tavsiyelerine dikkat etmeli Pilonidal Sinüse neden olan ihmal ve hatalardan kaçınmalıdır.

Medicine Arts’ ta ücretsiz Muayene Fırsatı

Mikro Sinüsektomi uygulayan hastanelerden birisidde Medicine Arts’ tır. İstanbul Bakırköy’ de hastalara ücretsiz muayene imkanı tanımaktadır. Ücretsiz muayene ile sorunun teşhisini ve tedavi yöntemini anında öğrenebilirsiniz.

Tedavi ücretlerinde yüzde 50 indirim

Özel sağlık merkezleri, tek fiyat politikası ile hizmet veren yerler arasındadır. Özel sağlık merkezleri, Türkiye’ de bir ilk olarak tedavi ücretlerini yayınlamaktadırlar. Tedavi yöntemlerini ve ücret bilgisine aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Kıl dönmesi tedavisi için randevu

Randevu almak, kıl dönmesi tedavisi için çok kolaydır. Kliniğimizde bir çok iletişim kanalı vardır ve telefon numaraları 7/24 hizmet vermektedir. Yorum bölümünde doktorlarımıza vakanız ile ilgili kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Hekimlerimiz gün içerisinde soruları yanıtlamaktadır. Canlı destek hattından doktorlarımızla birebir iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgiler ve randevu için zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !