Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl dönmesi, kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen mutlaka cerrahi müdahale gerektiren oldukça ciddi bir hastalıktır. Cerrahi operasyon sayesinde bölgede kesik açılarak rahatsızlığı meydana getiren kıl yumağı bölgeden çıkartılabilir.

İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için, yapması gereken şey toplumda çok sık bir şekilde görülen hastalıklara karşı bilgi sahibi olmaktır. Hastalığa karşı önlem almak için nedenlerini, hastalığın teşhisini sağlayabilmek açısından belirtileri, çözüm yollarını mutlaka dikkate alarak buna göre bu yönde hareket etmek gerekir. Özellikle bu üç alanda bilgi birikimi elde etmek oldukça önemli hamleler arasında olacaktır.

Pilonidal sinüs hastalığının halk arasındaki ismi kıl dönmesidir. Makat hastalıkları içinde en sık görülenlerden biri olan bu hastalık, daha çok erkeklerde 15-30 yaş arasındaki bireyleri etkilemektedir. Özellikle bu yaş aralığında bulunan kişilerde pilonidal sinüs nedenleri, belirtileri ve çözüm yollarının bilinmesi sorunu baştan engellemenin yollarından biri olacaktır.

Kıl dönmesi neden olur, belirtileri nelerdir?

Konuyu daha net bir halde anlayabilmek için, ilk olarak yukarıda var olan tanıma bakmanızı öneririz. Özellikle aşağıdaki bağlantı üzerinden de bu konuda geniş kapsamlı olarak yeni bilgiler bulabilirsiniz.

Kıl dönmesi  vücudun hangi bölgelerde görülür?

Kıl dönmesi veya tıbbi adıyla pilonidal sinüs yüzde 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Erkek veya kadın fark etmeden büyük çoğunluğu kuyruk sokumunda var olan kıl dönmelerinin yüzde 5’lik kısmı ise, göbek deliği ve nadir olarak parmaklarda görülebilmektedir. Vücudun çeşitli kısımlarında olan kıl batmasının ise, kesinlikle kıl dönmesi ile herhangi bir ilgisi yoktur. Ve bu konuda uygulanan tedavi yöntemleri ise farklıdır.

Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi) nasıl geçer?

Kıl dönmesi sorununun bitmesi için, bilimsel olarak bazı konulara önem verilmesi gerekir. Özellikle aşağıdaki yöntemler üzerinden, kıl dönmesi sorununun geçirilmesi mümkün olacaktır.

Kıl dönmesinin kendi kendine geçmesi imkansızdır!

Cilt altında toplanan kılların kendi kendine düzelmesi ve dışarı çıkması imkansızdır. Cilt altında meydana gelen bu durumun tedavi edilmeden, ömür boyunca geçebilmesi mümkün olmayacaktır. Yani bu konuda mutlaka bir doktora ihtiyacınız vardır. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken konu ise, hangi doktora veya bölüme gitmeniz gerektiğidir. Özellikle hangi ameliyat türünün daha avantajlı olduğu gibi pek çok konuyu detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir. Sitemizde, pilonidal sinüs yani kıl dönmesi hakkında baştan sona aradığınız tüm bilgileri bulabilir ve aradığınız bilgiye ulaşamadığınız takdirde doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Kıl dönmesi için hangi  doktora gidilir?

Kuyruk sokumu bölgesinde delik, kirli koku, akıntı, ağrı gibi sorunlar genel olarak pilondal sinüs belirtisi olurken, başka makat hastalıklarına da işaret edebilir. Tüm makat hastalıklarının teşhis ve tedavisi için en çok gidilen alan olan dahiliye (iç hastalıkları) yerine bu alanda genel cerrahi (proktoloji) makat hastalıkları konusunda uzmanlara danışmak doğru bir seçim olacaktır.

Makat bölgesinde meydana gelen anormal bir durum hissetmeniz halinde, mutlaka zaman kaybetmeden bir Proctoloji uzmanına görünmeniz gerekir.  Bu size yakında bulunan bir hastane olabileceği gibi, Türkiye’nin en gelişmiş üç ili olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de 5 klinikle birlikte hizmet veren Medicine Arts’ta olabilir. Erkek ve kadın genel cerrahi uzmanlarının görev aldığı klinikte, hastalardan kesinlikle muayene ücreti alınmayacak olup, aynı zamanda tüm tedavi ücretlerinde yüzde 50 indirim uygulanmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için hakkımızda kısmına göz atabilirsiniz.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Doktora geldikten sonra 2 dakikalık muayenenin içinde bu sorun yüzde 100 olarak teşhis edilmektedir. Muayene sırasında bunu yanında hangi tedavi yönteminin uygulanacağı da tespit edilmiş olur. Krem, ilaç gibi yöntemlerin tedaviye bir etkisi yoktur. Geriye sadece cerrahi müdahale kalır. Cerrahi müdahale içinde ise, en geçerli yöntem ameliyattır. Ancak bu durumda korku ve endişeye sebep olacak herhangi bir sorun yoktur. Gelişen teknolojinin yardımıyla pilonidal sinüs ameliyatları sadece 5 dakika gibi kısa bir süre içinde yapılabilir hale gelmiştir.

Kıl dönmesi ameliyatsız tedavi edilmez mi?

Bu hastalığın ameliyatsız şekilde tedavi edilmesi tam anlamıyla başarıyı getirmeyecektir. Çünkü bu yöntemle birlikte sadece cilt altında biriken kılları almak yerine, cilt ile kılların arasında bariyer vazifesi gören kapsül tamamen çıkartılmalıdır. Bunu yapabilmek için, pilonidal sinüs ameliyatı kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bugüne kadar yaklaşık olarak 15 farklı ameliyat yöntemi geliştirilmesine karşılık bunlardan sadece 3-4 tanesi kullanılmaktadır

Kıl dönmesi tedavisi için mikro sinüsektomi yöntemini öneriyoruz

Kıl dönmesi tedavisinde en son geliştirilen teknik ise mikro sinüsektomi olup bu yöntem klasik yöntemlerden daha gelişmiş ve modifiye bir tarzdadır. Medicine Arts Bakırköy Kliniği cerrahi uzmanlarımızın geliştirmiş olduğu bu yöntem hastalar açısından son derece avantajlıdır. Klasik yöntemde kesi oranı 30 santime kadar çıkarken bu yöntem sayesinde sadece 2 santimlik alan içinde yapılır tedavi sürecinin diğer avantajı ise narkoz ve hastanede yatma gerektirmemesidir.

Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürenin içinde mikro sinüsektomi uygulanıyor olması en büyük avantajlarından biridir. Lokal anestezi şeklinde yapılan uygulamanın hemen sonrasında hastanede yatma işgücü kaybı gibi sorunlar görünmeyecektir. Ameliyatın sonrasında sadece 15 dakika dinlendikten sonra gerekli kontroller yapılarak evinize işinize veya okulumuza hemen dönebilirsiniz.  Mikro sinüsektomi tedavisinin, bir diğer avantajı ise fiyatının son derece ekonomik olmasıdır. Özellikle klasik yöntemlere göre oldukça makul bir fiyata sahiptir.

 

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !