Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Sağlık alanında önemli husus hastalık başımıza gelmeden hemen önce belirtilerini nedenlerini ve nasıl tespit edileceğine dair ipuçlarını öğrenmektir. Tüm hastalıkları tahmin etmenizi sağlayacak belirtiler bulunmaktadır. Bunlardan biri veya birkaçı bir araya geldikten sonra durumun tam olarak ne olduğu anlaşılır. Bu konuda konuyu açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse, erkeklerde olağan bir şekilde ortaya çıkan makat hastalıkları sırasında dikkat edilmesi gereken şey hastalığın yapısı ve ortaya çıkış yeridir.

Kuyruk sokumunda görülen şikayetlere dikkat!

Pilonidal sinüs insan vücudunun yüzde 95’e varan oranda kuyruk sokumu bölgesinde görülmüştür. Yani bu bölge anüs bölgesinin bir kaç santim yukarısında yer alır. Sorunun en önemli bölümü kuyruk sokumu bölgesinde olup yüzde 5 gibi nadir bir oranda ise, göbek deliğinde de görülebilmektedir. Vücudun geri kalan bölümlerinde, koltuk altı, yüz, epilasyon gibi uygulamaların sıklıkla yapıldığı bacaklarda pilonidal sinüs görülmez daha çok bu alanlarda kıl batması sorunu olurken bu durum kıl dönmesi ile karıştırılmaktadır.

Bu konuda ilk bilinmesi gereken şey ise, kılların cilt altına girmesinin çeşitli yerlerden olduğudur.Bu konuda daha çok saç kılları ön plana çıkarken, her gün saçların yenilenmesi sırasında dökülen 60-70 kıl kişinin hatalı oturması nedeniyle önce sırtından daha sonra ise kuyruk sokumu bölgesinden kaymaktadır. İnsanın hareketi ile birlikte cildi delen kıl cilt altına girmekte ve aynı zamanda diğer kıllara da bir yol oluşturmaktadır. Yani buradaki kıllar cildin altına girerek, sayı olarak arttıkça vücut tarafından savunma mekanizması devreye girerek yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile çevirmektedir. Daha ileriki seviyelerde kılların imhası için bir sıvı salgılanır. Tabii ki sıvıyla birlikte makat bölgesinde akıntı, kötü koku, apse gibi sorunlarda sıklıkla görülecektir.

Kıl dönmesi belirtileri

 kuyruk sokumunda delik oluşur

Pilonidal sinüs ilk zamanlarda ciddi bir şikayet gerektirmeyen bir hastalıktır. Daha sonrasında cilt altında biriken kıllar sayıca yüzlerle ifade edilebilecek cinse ulaşabilir. Şikayetler ise daha çok ilerleyen zamanlarda olup, mutlaka bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bu durumda en önemli husus ise kuyruk sokumu bölgesinde bir delik olmasıdır. Bu deliğin boyutu 1-2 kıl girecek genişlikte bulunur. Ancak çıplak gözle bakılsa çok kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bunu kişinin kendisinin görmesi mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka yakınları tarafından tespitinin yapılması sağlanabilir.

Makatta akıntı

Kıl dönmesinin ilerleyen zamanlarda karşısında çıkacak ilk belirti ise, makatta akıntı olup bu sorun aynı zamanda iç çamaşırında ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun sebebi ise, cildin altında biriken kılların dokulara zarar vermesini önlemek adına bunları imha etmeye çalışmasıdır. Vücut tarafından sağlanan sıvı sayesinde, kılları yok etmek ister. Maalesef kıllar çok güçlü bir yapıya sahip olduğundan dolayı, sadece sıvıyla bunların imhası mümkün değildir. Başarısız olduğundan dolayı bu sıvının cildin dışına çıkması gerekir. Bunun için genel olarak kılların giriş delikleri kullanarak günlük olarak 1-2 damla şeklinde bunlar çıkmaktadır. İç çamaşırında ise akıntı ve ıslaklığa aynı zamanda kötü kokuya neden olacaktır.

Kuyruk sokumunda şişlik

Yukarıda bahsedilen akıntının sağlıklı bir halde her zaman dışarı çıkması mümkün olmayabilir. Eğer tıkanıklık varsa, cildin dışına çıkamayarak burada büyüklüğü bir sivilceye hatta portakal büyüklüğüne kadar çıkabilir. Makat apsesi denilen bu durum kesinlikle kişiler tarafından önemsenmeli ve bir doktora görünmelidir.

Kuyruk sokumunda ağrı

Makat apsesi bunun yanında ağrıya da sebep olan bir problemdir. Şiddeti ise sürekli artarken, kişiyi dayanamayacak bir duruma getirebilir. Tabiki ağrıların tek nedeni kıl dönmesi olmayıp, başka hemoroid veya anal hematom gibi hastalıklar sonrasında da çıkabilir. Bu nedenle yaşadığınız problemin bir genel cerrahi tarafından tespitinin yapılması gerekecektir.

Makat kaşıntısı

Kıl dönmesi sorunu akıntı ve apse gibi dertlerle birlikte anüs bölgesinde kaşıntıyı meydana getirebilir. Tabi ki kaşıntı problemi bu hastalığın teşhisini sağlamak için tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısına neden olan en önemli hastalıklardan biri anal dermatit olup, mutlaka doktor muayene sayesinde yaşadığınız bu sorunların teşhisini sağlamalıdır.

Kıl dönmesi hastaları ne yapmalı?

1 haftadan daha uzun süren makatta şişlik, ağrı, kaşıntı ve akıntı problemleri yüzünden mutlaka doktora danışmanız gerekir. Çünkü makat apsesinin boşalma süresi 1 hafta içinde olacaktır. Kendi kendine bunun boşalması ise, tamamen zararlı olup anal fistül denilen bir soruna neden olmaktadır.

Kıl dönmesi için hangi doktora ve bölüme gidilir?

Tüm makat hastalıklarına dair teşhis ve tedavide asıl danışmanız gereken bölüm genel cerrahi bölümü olup, bu konuda dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Genel cerrahi pek çok ameliyatın yapıldığı bir bölüm olup, doktor seçimi konusunda mutlaka proktoloji uzmanını tercih etmeniz gerekir. Çünkü proktoloji uzmanları bu konuda makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha tecrübelidir.

Medicine Arts kliniklerinde ücretsiz kıl dönmesi muayenesi

Makat hastalıklarının tespitinde ve tedavisinde son derece uzman ve tecrübeli bir adres olan Medicine Arts, Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen hastalara kliniklerde ücretsiz bir muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli uzmanların görev yaptığı bu kliniklerde, aynı zamanda kadın genel cerrahi uzmanlarıda yer alır. Özellikle kadınlar kıl dönmesi sorununun teşhis ve tedavisinde utanma gibi sorunlar yaşayabilmektedir.

Pilonidal sinüs teşhisi konmuş kişilerin geç kalmadan mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Kıl dönmesinin tedavisinde krem, ilaç vs. gibi şeylerin hiçbir şekilde etkisi olmayıp mutlaka cerrahi müdahalenin başlatılması gerekir. İlk olarak ise apse eğer bulunuyorsa, bunun içi boşaltılarak hasta 1-2 ay sonrasında tedaviye çağrılmaktadır. Tedaviye gelindiğinde ise bu sorunda büyük bir başarı elde edilir.

Mikro sinüsektomi yöntemi 10 dakikada yapılır

Kıl dönmesi ameliyatları içinde en gelişmiş yöntem olan mikro sinüsektomi Medicine Arts kliniğinin hekimlerinden biri olan  Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Mustafa Bolat tarafından geliştirilen bir yöntem olup, sadece 10 dakika içinde yapılabilmektedir. Narkoz, hastanede yatma ve iş gücüne dair kayıplar yaşanmadığı gibi, ameliyat sonrasında da pansuman gerektirmez. Tedaviniz yapıldıktan 10 dakika sonra evinize, okulunuza veya işinize hemen dönebilirsiniz.

Kıl dönmesi tedavisi için geleneksel yöntemler ile vakit kaybetmeyin!

Makat hastalıklarında hastaların düşündükleri en büyük yanılgı ise, tedavi sırasında acının olacağı yanılgısıdır. Özellikle muayeneden utanmakta bu dönemlerde sıklıkla ortaya çıkar. Halbuki konu sadece sağlık olduğundan dolayı, bütün bu detaylar son derece gereksiz ve anlamsız bir hal almaktadır. Zira günümüzdeki modern teknolojik tekniklerle birlikte kıl dönmesi tedavisi sadece 10 dakikalık bir sürenin içinde tedavi edilebilir. Geleneksel yöntemler adı altında satılan bitkisel karışımlar ise, hastalığın ilerlemesini arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu sebeple bu hastalıkta bu teknikler nedeniyle boşa zaman kaybetmemeli ve işi mutlaka uzmanına bırakmalısınız.

Sağlıklı günler  dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !