Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genç ve orta yaşa sahip olan erkeklerin çoğunda kıl dönmesi görülmektedir. Daha önce yazımızda kıl dönmesinin nedenlerini, belirtilerini ve çözüm yollarını aktarmış olup, hastalıktan kurtulabilmek içinde bilimsel çözümün ameliyat olduğunu söylemekteyiz.

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi sorunundan bilimsel bir şekilde kurtulmanız adına ameliyat olmanız gerektiğini unutmayın. Bundan dolayı da bugüne kadar yaklaşık olarak 15 farklı kıl dönmesine ait olan ameliyat denendi. Bulunan yöntemlerin birkaçı son bulsa da diğerleri halen devam uygulanmaya devam etmektedir.

Kıl dönmesi ameliyatı nasıl yapılır?

Bu sayfadaki konu kıl dönmesi ameliyatı olup yukarıda da belirttiğimiz üzere yaklaşık olarak 15 farklı yöntem vardır. Birçok yöntemi ise sayfada sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Nasıl yapıldığına dair, avantajları neler, dezavantajları nedir ve ameliyat sonrasında yaşanacak olan ağrılar, kanamalar, iltihaplar, pansuman vs hakkında kıyaslamaları paylaşacağız.

En iyi kıl dönmesi ameliyatı hangisidir?

En iyi kıl dönme ameliyatını araştırırken birçok birbirinden farklı olan tekniklerin geliştirildiğine de şahit olduk. Peki, burada hangi yöntem daha iyi ve gelişmiş bunu nasıl anlayacağız ki? Evet, öncellikle ameliyat olmadan doktorunuzdan uygulayacağı yöntemin detaylarını almanız gerekir. Her doktor maksimum 1 veya 2 teknik bilmektedir. Size mikro sinüsektomi ve ya bascom şeklinde uygulanabilecek yöntemi söylemesi gerekir. Sizde hemen onay vermeniz yerine ameliyatın avantajlarını incelemeniz gerekir. Karar vermenize yardımcı olacaktır.

En küçük kesi ile yapılmalı

Doktorunuzun uygulamış olduğu yöntem mutlaka en küçük kesiyle yapılması gerekir. Mikro sinüsektomi 2-4 cm arasında kesiyle yapılıyorken Flap uygulamasında 30 santime varan kesi yapılır. Bundan dolayı da en az kesi yapılmış olan yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Narkoz, hastanede yatma, iş gücü kaybı olmamalıdır

En iyi kıl dönmesi ameliyatlarında karşılaşılması gereken diğer avantajdan birisi ise ilk olarak genel anestezi denilen narkoz zorunluluğu olmamasıdır. Çünkü, bascom ve mikro sinüsektomi gibi uygulamalarda narkoz ve ameliyathane ortamı gerekmemelidir. Aynı şekilde de tedavi sonrasında günlerce istirahat edilmesi ve iş gücünün yaşanılmaması gerekmektedir.

Ağrı minimum olmalıdır

Ameliyat sonrasında hissedeceğiniz ağrınız minimum düzeyde olması gerekir. Bunun içinde kesi oranı minimum düzeyde olması gerekmektedir. Mikro sinüsektomi uygulamasında ortaya çıkabilecek minimum ağrı ise antibiyotik ile geçer. Klasik yöntemlerdeyse ağrı 6 aya kadar sürer.

Pansuman gerekmemeli / iltihap olmamalıdır

Klasik yöntemlerde en fazla görülmüş olan iltihap sorunlarına karşı günlük pansuman gerekir. Bireyin kendisini zora sokabilecek durumların yaşanmaması adına bascom, sinüsektomi, sinisotomi, karidakis ve pit picking uygulaması önerilmekte. Belirtilen yöntemde kesi minimum olduğundan pansumana da gerek görülmemektedir.

Mikro sinüsektomi pilonidal sinüs tedavilerinde geliştirilmiş olan son yöntemlerden biridir. Mikro sinüsektomi olarak bazı kaynaklarda ise “Micro Sinüsectomi” olarak görülür. Aşağıda okuyacağınız klasik uygulamalara göre de daha farklı bir şekilde olup ayaktan yapılır. Ameliyathane ve narkoz istememektedir. Genellikle 2-4 cm arasında yapılacak olan kesiyle cilt altında birikmiş olan kıllar kapsül ile çıkarılır. Sadece 5 dakika kadar kısa bir zamanda ve lokal anesteziyle yapılmış olan uygulama sonrasında cerrahiyle kapatılır.

Hastane kalmayı gerektirmeyen mikro sinüsektomiyle yapılmış olan tedavilerde hasta tedavi sonrasında işine, evine ve okula döner. Klinikte geçireceği süreyse tedavi ile istirahat maksimum 20 dakika sürer. Tedavi sonrasında araç kullanmanız bile mümkün. Eve, işe ve okula istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Ameliyat sonrasında yüz üstü, pansuman yatma gibi can sıkıcı olan uygulamalara da gerek kalmamaktadır. Tek dezavantajı ise tüm hastalarda ileri derecedeyse eğer uygulanmamaktadır.

Bascom adı biraz garip gelse bile uygulamayı geliştirmiş olan Dr. John Bascom’un ismi verilmiştir. Yenilikçi tekniklerden olarak mikro sinüsektomiyle benzerlikler bulunur. Kesi küçük olmasıyla beraber şikayet yaşanmamaktadır. Hasta yine ciddi bir anlamda iş gücü kaybını yaşamadan sosyal hayatına da devam eder.

Sinüsotomi

En son geliştirilmiş tekniklerden birisi de sinüsotomidir. Diğerlerine göre de daha farklı bir uygulama olduğu görülür. Kıl dönmesi ameliyatlarında genellikle delikler kılların olduğu alan kesiliyorken, sinüsotomi yöntemindeyse giriş ve çıkış deliklerinde en küçük kesiyle kesilip cildin altındaki kıllar fırça ve küret yardımıyla kazınıp yok eder. 10 dakika kadar da kısa bir sürede yapılmış olan bu uygulamayla hasta aynı gün işine döner.

Kıl dönmesi ameliyatlarının adları genel olarak onları ortaya çıkan doktorların ismiyle anılır. Onlardan birisi ise Yunanistanlı hekimdir. Flap grubunda yer almasıyla beraber diğer yöntemlere karşı da büyük üstünlüğü vardır. Özellikle de bascom ve mikro sinüsektomiyle tedavisi olmayan hastalarda kullanılır. Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) içermiş olan elips şeklindeki cildin kesiği tam ortadan yapabilmek içinde ortanın bir tarafından daha fazla kesilmesi gerekir. Az kesilmiş olan tarafın ise cildi orta tarafa çekmesiyle dikilmektedir. Ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Genellikle hastanın bir gün hastane de yatması gerekmektedir.

Kıl dönmesinde klasik ameliyatlar açık bırakma, primer kapatma, flap (önerilmez)

Yukarıda anlattığımız yöntemlerin dışında halen uygulaması devam eden klasik yöntemler de bulunuyor. Onlardan birisi ise açık bırakma yöntemidir. Maalesef sinüsle beraber sağlam dokuyu da keser. Böylelikle 10-30 cm arasında oval bir kesi oluşur. Ortaya çıkan bu yarada ise iyileşmesi adına açık bırakılmaktadır veya çektirilerek dikilir. Ortaya çıkan bu yara ise iyileşme süresi 6 ayı bulur. Hasta ise çoğu zaman kalçasının üstüne oturamadığından yan veya yüz üstü uzanması gerekmektedir. Aynı şekilde ise yaranın iyileşebilmesi içinde günlük pansumanın yapılması gerekmektedir. Oldukça ilkel yöntemlerden biri olan bu yöntemi ise Medicine Arts olarak uygulamamaktayız ve önermemekteyiz.

Medicine Arts kliniklerinde uygulanmaktadır

Yukarıda izlenin yöntem Medicine Arts kliniklerinde uygulanır. Kliniklerimizde tedavi ücretlerimiz ise ücretsiz muayeneden sonra belirlenir.

Sağlıklı günler dileriz.

 


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !