Kıl Dönmesi Hangi Bölüme Girer?

Kıl Dönmesi Hangi Bölüme Girer?

Genel cerrahinin uzmanlık alanına giren konular arasında hemoroid, anal fissür, makat hastalıkları vb. türünden hastalıklar yer almaktadır. Bu rahatsızlıklar genel cerrahi uzmanlığı sayesinde, tedavi edilebilir hastalıklar arasında bulunur. Radyo frekans, lazer vb. türündeki tedaviler rahatsızlığı tedavi edici bir yöne sahip değildir.

Kıl dönmesi problemi erkekler arasında en çok görülen rahatsızlıklardan biri olup, anüste meydana gelen diğer tüm hastalıklar gibi genel cerrahi tarafından muayene ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, geniş kapsamlı bir hale gelen Genel Cerrahi alanının kendi içinde bazı alanlardan oluştuğudur. Makat hastalıklarının tedavisinde ve teşhisinde daha bilgili olan proktoloji uzmanlığı tercih edilebilir.

Bu alanda doktor seçimi konusunda hataların yapıldığını belirtmek gerekir. Hastalar genellikle bu bölgede sivilce çıktığını düşünerek bir dermatolojiden yardım alarak bu şekilde tedavi maksatlı bu bölümlere danışırlar. Doktorun bu konuda aklına kıl dönmesi gibi kavramlar gelmediğinden dolayı, yanlış teşhisle yanlış tedavi sürecine başlanabilir. Bu nedenle mutlaka genel cerrahi üzerinden yardım alarak bu kişinin proktoloji alanında uzman olmasına dikkat etmelisiniz.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır?

Hastalık ilk aşamalarda belirgin bir belirti vermediğinden dolayı, hastalar tarafından anlaşılmayacaktır. Daha çok cilt yüzeyinde beliren kılların sayıca artış göstermesi, şikayetleri doğurduğundan kişiler bu şekilde doktora gitmeyi tercih eder. Hastalar tarafından bu dönemde sıklıkla şikayet edilen konular ise şu şekildedir:

1- Makatta akıntı (kötü koku)

Cilt altına giren ve burada biriken kıllar, cilt tarafından zararlı madde olarak algılandığından, bunların cilde zarar vermemesi için bir zarla çevrilenmektedir. Bu zar aslında çok sağlam olmayan bir yapıya sahip olurken, kişinin sert bir şekilde oturmasından dolayı her daim risk altında olabilir. Bu zarın yırtılmasından sonra ise, kişide ateş ve ağrılar çok sık bir şekilde görülebilir. Aynı zamanda kılların çevre dokulara zarar vermemesi adına vücut salgı sağlayarak bunları imha etmek isteyecektir. Fakat bu konuda bir başarının görülmesi mümkün değildir. Vücut tarafından salgılanan bu sıvı kılların giriş deliğinden dışarı atılır. Günde 3 damla olarak vücut dışına çıkan bu sıvı makat bölgesinde nem, kötü koku ve ıslaklık gibi sorunları meydana getirebilmektedir.

2- Makatta şişlik

Yukarıdaki durum her daim mümkün olmayıp, bazı zamanlarda sıvı kıl giriş delikleri tıkalı olduğundan dolayı sıvı dışarı çıkarılamayabilir. Bu nedenle iltihap adı verilen şişlikler meydana gelmiş olacaktır. Buradaki şişliğin bir nohut tanesi büyüklüğüne ulaşabildiği gibi, bu nohut tanesi boyutundan biraz daha büyük bile olabilir. Kıl dönmesi apsesi adı verilen bu durum ortaya çıktığında ise, vakit kaybetmeden cerrahi yöntemlere başvurulması tavsiye edilmektedir.

3- Kuyruk sokumunda ağrı

Ortaya çıkan bu şişlik durumu aynı zamanda kişiyi dayanılmaz zor bir acıya iter. Özellikle bu ağrı seviyesi oturma veya yatma sırasında daha şiddetli bir şekilde görülmektedir. Apsenin boşaltılmasından sonra ise, kişinin yüzde 70 oranında rahatlayacağını belirtmek gerekir.

Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır?

Yukarıdaki şikayetlerden bir veya birkaçını yaşayan kişiler,kıl dönmesi sorunundan kurtulmak için, mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmalıdır. Kıl dönmesi muayenesi zaman almayan bir muayene olup, sadece 2 dakika sürmekte ve gözle yapılmaktadır. Yani uzman kuyruk sokumunda şişlik, apse gibi durumlara bakarak bu süre içinde hastalığın teşhisini koyabilir.

Mikro sinüsektomi tekniği ile kıl dönmesi tedavisi

Mikro sinüsektomi tekniği sadece 10 dakikalık kısa bir sürecin içinde kıl tedavisini mümkün hale getiren bir tekniktir. Ameliyatsız teknik olarakta adından bahsettirdiğini bildirmek gerekir. Anesteziye ihtiyaç duymadan yapılırken, bu teknikle birlikte bölgede bir uyuşma sağlanabilir. Yani hasta bu operasyonun sırasında herhangi bir sorun olmadan bilinci açık bir şekilde devamlı kalabilir. Kuyruk sokumunda küçük ölçülerde bir kesi açılarak, operasyonun akabinde izsiz bir şekilde hastanın eski görünümüne ulaşması mümkün olacaktır. Detaylı bilgi ve tedavi için iletişim numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz muayene

Tam olarak gidilmesi gereken bölümü ve doktor seçimi konusunu anladıktan sonra ise, bu konuda harekete geçmekte fayda var. Türkiye’de en gelişmiş şehirlerde hizmet vermekte olan Medicine Arts kliniğimizde kıl dönmesi muayenelerine özel olarak ücret almamaktadır. Hastaların tümü için geçerli olan bu uygulamadan ücretsiz bir şekilde faydalanmanız mümkün olacaktır.

Medicine Arts’ da başarısı sadece bu konuda sınırlı kalmayıp, çeşitli makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde de memnun edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu alandaki 30 yıla yakın tecrübeye sahip olduğundan dolayı, tercih edilmesi gereken yer haline gelmiştir. Burada tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı uzmanlar görev almaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !