Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Makat hastalığı (pilonidal sinüs) daha çok 15 ile 35 yaş arasındaki erkeklerin şikayetleri arasında bulunuyor. Kıl dönmesi belirtileri ilk zamanlarda yok seviyesinde olurken, zamanla cildin altında biriken kılların çoğalmasından sonra ciddi şikayetlere neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Nedir?

Vücudumuzun çoğu kısmında yer alan kıllar daha çok saç kılları olmaktadır. Bunlar vücudun en hassas yeri olarak bilinen kuyruk sokumunun cilt altına girebilir. Kuyruk sokumu bölgesi 15 ile 30 yaşları arasında oldukça yumuşak olup, daha sonraki süreçte ise bu sertlikten eser kalmaz. Bu nedenle 35-40 yaşından sonraki yaşlarda bu sorunun görülme ihtimali oldukça azdır. İnsan vücudunda bulunan yağ bezeleri, cildin altına giren kılları yabancı madde olarak algıladığından dolayı, onları bir kapsül benzeri gibi sarmaktadır. Bu şekilde cilde temas etmesinin önüne geçilir.

İltihap (Akıntı)

Cilt altında biriken kıllar sayıca arttıktan sonra, vücut bunları eritebilmek amacıyla sıvı salgılamaya başlar. Fakat bu sıvının o kılları tamamen eritmeye imkanı yoktur. Salgılanan bu sıvının ise tamamen dışarı atılması her zaman maalesef mümkün olmaz. Bu nedenle kuyruk sokumu bölgesinde, tıpkı bir sivilceye benzeyen şekilde şişlikler var olacaktır. Kıl dönmesi iltihabı bir sorun olup, cerrahi müdahalelerin yardımıyla mutlaka çözülmesi gereken bir sorundur. Bunlar hastanın kendisi tarafından boşaltıldığında ise, kişinin vücudu zarar görebilir.

Kötü Koku

İltihap durumu oluştuğunda, bu sorun bazı kişiler tarafından fark edilemeyebilir. İşte bu tarz zamanlarda hastalar tarafından yapılması gereken şey iç çamaşırının kontrol edilmesidir. Eğer iç çamaşırında meydana gelmiş kötü kokular bulunuyorsa, bunun nedeni iltihaptan kaynaklanan kokulardır.

Makat Kaşıntısı

İltihaplanma ilk olarak ortaya çıktığında büyük bir sivilce şeklinde olur. Ve bu sivilce makat bölgesinde bir kaşıntıyıda meydana getirecektir. Tabi makat kaşıntısı sadece pilonidal sinusun bir belirtisi olmayıp, aynı zamanda mayasıl ve hemoroid kaynaklı olarakta gelişebilmektedir.

Ağrı ve Ateş

Cilt altında biriken kılları sarmakta olan kapsül, eğer hasta sert bir şekilde oturursa o zaman patlayabilir. İşte bu aşamada ise hasta oldukça ağrı ve ateşlenme görebilmektedir. Bu tarz bir durum oluştuğunda ise, kişinin vakit kaybetmeden mutlaka bir hastaneye gitmesi gerekir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Makat bölgesinde aslında pek çok hastalık bulunmakta olup, bunların kesin olarak teşhisi bir genel cerrahi uzmanının muayenesine göre yapılmalıdır. Bunun için en uygun seçenek ise, bu alanda ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art ile birlikte olacaktır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklere randevu aldıktan hemen sonra muayene için gelebilirsiniz.

Tedavi Öncesi İltihap Boşaltılmalı

Cilt altında biriken kılların temizlenmesi işlemi yalnızca ameliyat ile mümkün olacaktır. Bu nedenle mutlaka tedavi öncesinde oluşan iltihabın boşaltılması gerekmektedir. Bunun için ilgili hastaneden yardım alabilirsiniz. İltihabın boşaltılmasından 2 ay geçtikten sonra kıl dönmesi ameliyatı yapılabilir. Hastalara bu dönemde önerilen ise sadece 10 dakika süren Mikro Sinusektomi yöntemine yönelmeleridir. Klasik ameliyata nazaran oldukça avantajlı bir yöntemdir. İş gücü kaybı oluşturmaz, pansumana veya hastanede yatmaya kesinlikle gerek bıraktırmaz. Tedavi olduktan hemen sonra kişiler evlerine ve işlerine gidebilirler.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi tedavi ücretleri ücret politikası, toplumun ekonomik durumu baz alınarak oluşturulmuştur. Bu nedenle kliğinimiz tarafından gerçekleştirilen kıl dönmesi tedavileri oldukça cüzi rakamlardan meydana gelir. Kliniğe muayene amacıyla gelen kişilerden ise kesinlikle ücret alınmaz. Öncelikli olarak insan sağlığını amaç edinen kliğinimize, istediğiniz her an ulaşabilirsiniz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !