Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diğer adı Pilonidal Sinüs olan kıl dönmesi rahatsızlığı, kuyruk sokumu bölgesinde tüy, kıl, saç gibi cisimlerin bulunmasından sonra meydana gelmiş olan bir makat hastalığıdır. Kıl dönmesi ilk aşamalarında herhangi bir şikayete neden olmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda cilt altına biriken yabancı cisimler arttığından dolayı bu şekilde hastalar tarafından anlaşılacaktır. Şikayetlerin ilk aşamasında ise apse meydana gelirken, makat bölgesinde var olan şişlik ve akıntılarda diğer şikayetler arasında bulunuyor.

Kıl dönmesi apsesi neden olur?

Cilt altına giren ve orada biriken kıllar cildin bir zarar görmemesi adına, bir kapsül gibi sarılmaktadır. Ancak bu kapsül kişinin sert oturması ve düşmesi gibi sorunlar nedeniyle zarar görmeye başlar. Zarar gördükten sonraki süreçte artık kılları koruyamayarak cildin zarar görmesine neden olacaktır. Bu durumda yabancı cisimleri ciltten uzaklaştırmak için vücut tarafından bir salgı sağlanır. Tabiki bu salgı kılları eritme özelliği taşımadığından dolayı, dışarı atılacaktır. Dışarı çıkamayan salgılar ise, makatta şişliğe neden olurken oldukça can yakıcı sonuçları peşinde getirir.

Makat kısmında ortaya çıkan apseler sadece kıl dönmesi ile sınırlı değildir. Aynı zamanda fistül adı verilen hastalık sonucuda ortaya çıkabilir. Her ne sorundan dolayı meydana gelirse gelsin, apseler tespit edildikten sonraki süreçte mutlaka boşaltılmalıdır. Mutlaka genel cerrahi uzmanları tarafından yapılması gereken bu işlem geciktirilmesi durumunda ise, 5-6 günlük süreç içinde patlayarak doku hasarını meydana getirebilir.

Kıl dönmesi apsesi nasıl boşaltılır?

Sadece 5 dakika içinde yapılacak olan apse boşaltma işlemi, sadece o bölgede küçük bir kesi şeklinde yapılmış olur. Cildin altında biriken irin bu sayede tamamen boşaltılarak doku temizlenmektedir. Medicine Arts kıl dönmesi ve tedavi merkezi ve diğer devlet hastanelerinde bu ameliyat genel cerrahi bölümü altında yapılacaktır. Apse boşaltılmasına yönelik hekimler tarafından antibiyotik tedavisi önerisi gelir. Bu işlem ise bölgenin mikrop kapmasına engel olması içindir.

Apseleri oluşturan kıl dönmesi eğer tedavi edilmezse, apse problemi devam edecektir. Apse boşaltıldıktan sonra ise, tedaviye hemen geçilmeden öncelikli olarak apseli dokunun onarılması beklenir. Apse boşaltıldıktan sonra ise, tedavinin 1-2 ay sonra yapılmasına karar verilir. Apse boşaltmanın kıl dönmesi tedavisi olmadığı hastalar tarafından bilinmelidir.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Apse boşaltma işleminin hemen sonrasında geçen 1-2 aylık dönemde ise, mutlaka kıl dönmesi tedavisine geçilmelidir. Bunun tedavisi ameliyat ile yapılmakta olup, bu alanda kişilere önerilen ameliyat teknikleri ise mikro sinüsektomi, karidakis ve bascom ameliyat teknikleridir. Medicine Arts proktoloji uzmanları tarafından uygulanmakta olan bu yöntemler sadece 10 dakikalık bir sürenin içinde gerçekleştirilmiş olur. Tedavinin hemen sonrasında ise, hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi sorunlar meydana gelmeyecektir.

Kıl dönmesi bitkisel tedavisi

Kıl dönmesinin bitkisel tedavisi olarak kişilere sunulan bitkisel karşımlar ise tedavi sürecini etkilemez. Kıl dönmesi bir makat hastalığı olduğundan dolayı, tedaviye başlanmadan önce apsenin içinin boşaltılması lazımdır. Sonrasında ise mikrosinüsektomi adı verilen yöntemle birlikte, bu vakanın üstesinden çok kısa bir sürede gelinebilir. Bu tedavinin dışında kıl dönmesi sorunu yaşayan kişilere sıkça önerilen şeyler olan kremler, bitkisel tedaviler ve diğer geleneksel yöntemlerin hastalığın daha ileriki aşamaya gelmesine katkıda bulunmasının dışında bir işlevi yoktur.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

 • Merhabalar Büşra Hanım, sizde kıl dönmesi apsesi olmuş ve kendiliğinden boşalmış. Enfeksiyon geçtikten sonra ameliyat olman gerekir. Kliniğimizde operasyon ücretlerini öğrenmek ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla

  • Hocam merhaba daha öncede soru sormuştum ben apsemi boşalttirdim dün bugün pansumana gitmemi söyledi bana fakat kaç gün bu pansumanı yaptırmak lazım ne zaman banyo yapalirim ve pansuman yaparken canım acıyacak mi bana hiç bir bilgi vermedi geçmiş olsun dedi yolladı yardımcı olur musunuz?
   Teşekkürler.

 • Merhabalar Emel Hanım, büyük doku kayıplarına neden olabilecek büyüklükteki pilonidal sinüslerde yapılamaz. Bu vakalarda yarı açık yöntem veya flep kaydırma çok daha uygundur. Saygılarımızla

  • Merhabalar kuyruk sokumunda şişme oluştu daha sonra 3 gün içinde patladı şu anda çok akintim var araya hafta sonu girdiği için doktora gidemedim yarın randevum var gidicem fakat ne yapılır merak ediyorum 18 yaşındayım ücreti falan var mı bu apse boşaltma ameliyatının?

 • Merhabalar Özge Hanım, kıl dönmesi apselerinde apsenin ve çevresinin düzelmesi 2-3 haftayı buluyor. Sonra gelip yeniden kıl dönmesi operasyonu geçirmeniz gerekiyor. Saygılarımızla..

 • Merhaba hocam ben 5 gün önce kıl dönmesi apsesi boşaltıldı şu anda hala içi izotonikle temizliyorlar ve ıslak pansuman yapıyorlar . Benim sorum bu yara için daha kaç gün pansuman yaptırmam gerekiyor,yara kaç günde kapanır. Fazla bi kesik yok çok az derin. Doktorum bilgi vermiyor da ?

 • Merhabalar Serdar Bey, size yapılan işlem sadece apse drenajı. Asıl kıl yumağı duruyor. Bunun 2. Bir apseleşme olmadan alınması lazım. Kliniğimizde mikrosinüsektomi yöntemi ile yaklaşık 2 cm.lik kesiden 10 dakikada alıyoruz. Uğrayın, halledelim. Saygılarımızla..

 • Merhaba. Ben yaklaşık 3-4 ay önce makkata oluşan şişlikten dolayı hastaneye gittim doktor bana kıl dönmesi dedi apseyi boşalttı pansuman yaptı ve beni geri yolladı ama o bölgede ufak bi delik var sanki herhangi bir şekildede rahatsız etmiyor ne yapmam gerek.

 • Merhabalar Kübra Hanım, antibiyotiklerinize devam edin. günlük pansuman öneriyoruz. Tedavinizin tamamlanması için kliniğimize müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla..

 • Hocam pazartesi günü genel cerrah bölümüne gittim kil dönmesi var dedi apseyi boşalttı salı ve çarşamba günü pansuman yaptı antibiyotik ve agri kesicini kullanmaya devam et pazartesi kontrole gel dedi. Suan sargı bezi hala üstünde çıkarmadım aralıksız o bölge kasiniyor arada iğne batar gibi oluyor apse nuksetmis olabilir mi ve sargı bezini cikarmali miyim

 • Merhabalar Cemre Hanım, ameliyatsız bir şekilde bu sorundan kurtulmanız mümkün değil. Kliniğimizde uygulanan modern tekniklerden faydalanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Saygılarımızla..

 • Merhabalar İsmail Bey, hastalarımız için lokal anestezi altında apse dırenajı 500 TL’dir. Saygılarımızla..

 • Merhaba
  makat apsesi var bende kıl dönmesi değil. Apseyi anestezi olmadan boşaltmak için doktorum fiyat verdi ama ben yüksek buldum. sizin fiyatınız nedir acaba. teşekkürler

 • Merhabalar, kıl dönmesi , hemoroid ya da makat çatlağı olabilir. Tam teşhisi koymak için sizi muayene etmemiz gerekmektedir. Kliniğimizde makat hastalıklarına yönelik ameliyatsız modern metotlar uygulanmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

 • Hocam lütfen cevap verin bende oturdugum zaman inne batar gibi birsey batıyor baktım sivilce gibi bir sislik var bu kıl dönmesimidir?

 • Merhaba benim kuyruk sokumumda ağrı vardı doktora gittim biraz şişince hiç bi şeu yok geçicek dedi jel verdi ama sonra daha çok şişti ve kanlı bi iltihap aktı hala akıyor ve çok ağrıyor yine gideceğim ama korkuyorum kötü bir şey olmasından benim yapabileceğim bişey vsr mı tamamen boşaltmak için ya da akması bittikten sonra bişey yapmazsam ileride bişey olur mu

 • Merhabalar,

  Ameliyat olana kadar sürekli tekrarlanabilir. Bir an evvel ameliyat olmanızı öneririz.

 • Benim lys sinavim varda simdi suan agrilarim ve nohut tanesi kadar şişlik var bu apseyi boşaltiliktan sonra 2 ay sonra operasyon olucak diyosunuz da 2 ay icinde agri veya sislik olucakmi

  • Olmaz sadece iltihaplı kanlı akıntı oluyor sonra da kapanıyor delik. Bende apseyi boşalttırdım fakat ameliyat olmadım üstünden 2 yıl geçti yeniden şişti ama sen bir an önce ameliyat ol benim gibi geç kalma.

  • Merhabalar Enes Bey, Cansu Hanımın yaptığı yorum doğru. ameliyat olmadıkça apse tekrarlayacak ve etrafa verdiği hasar alanı gittikçe büyüyecektir. Bu nedenle bir an önce ameliyat olmanızı öneririz. Saygılarımızla..

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !