Kıl Dönmesi Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

Kıl Dönmesi Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen küçük bir kisttir. Genellikle kıl dönmesi kıl, saç, kir ve pislik gibi nedenlerle oluşur. Bu bölgenin enfeksiyon kapmasından sonra ise, şiddetli ağrılar kendini gösterir. Eğer tedaviye başlanmazsa, kansere kadar varabilen ciddi komplikasyonlara neden olacaktır.

Kıl dönmesinden korunmak için neler yapılmalı?

Ailede kıl dönmesi daha önceki zamanlarda yaşandıysa ve zaten kıllardan dolayı çok fazla muzdaripseniz; o zaman ergenlik döneminden itibaren lazer epilasyon yaptırarak bu soruna karşı bir önlem alabilirsiniz. Öte yandan bu bölgenin hijyenini sağlamak ve düzenli bir şekilde yıkamak, kıl ve kir birikmesini önlemesini sağlamakta kıl dönmesi için alınacak önlemler arasında bulunur.

Kıl dönmesi belirtileri

Kıl dönmesi, ilk zamanlarda hiç belirti vermeyebilir. Daha sonraki süreçte ise, kalçanın üst kısmında küçük bir çukur şeklinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon meydana geldiğinde ise, apse veya kiste dönüşebilir. Apse olduğunda bölgede şişme ve iltihaplanma oluşurken, kist halinde ise içi sıvı dolu olacaktır. Kıl dönmesi aşağıdaki belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır:

  • Kist şişmesi
  • Oturma sırasında veya ayaktayken ağrı
  • Düşük dereceli ateş
  • Enfeksiyon bölgesinde oluşan kızarıklık
  • Enfeksiyondan kan sızması
  • Ciltte meydana gelen delikler
  • Makat bölgesinde oluşan kaşıntı
  • Kese içinde oluşan koku

Kıl dönmesi nasıl teşhis edilir?

Kıl dönmesi hastalığının teşhisini koyabilmek için, spesifik laboratuvar çalışmaları veya ek testlere kesinlikle ihtiyaç yoktur. Muayene bulguları ve geçmişe dönük olarak alınacak bilgiler tanı için yeterli olan konular arasında bulunur.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Kıl dönmesi ameliyatında yakın zamana kadar en çok kullanılan teknik, flap yöntemiydi. Bu yöntem ameliyat süresinin uzun olması, genel anesteziyi şart haline getirmesi, doku kaybını fazlalaştırması, kesik fazla olduğundan dolayı izin fazla olması, hastanede mutlaka yatmayı gerektirmesi, iltihap riski gibi çok fazla dezavantajı ortaya çıkarmıştır. Bu tarz dezavantajlarından dolayı artık yerini yeni tekniklere bırakmış durumdadır. Günümüzün en popüler ve bu alanda en uygun tedavi yöntemi ise mikro sinüsektomi ameliyat türüdür. Bu ameliyat ise, lokal anestezi şeklinde yapılırken, ameliyattaki kesiğin genişliği sadece 3 cm’e ulaşmaktadır. Aynı zamanda hastalar hastanede yatmak zorunda kalmayıp, aynı gün içinde evine dönebilirler. Öte yandan herhangi bir iltihap riskide bu ameliyat sırasında kesinlikle olmayacaktır.

Sadece 10 dakikalık süre içinde sona eren mikro sinüsektomi ameliyatı sayesinde, kısa süre içinde kıl dönmesi sorunundan kurtulabilirsiniz. Kliğinimizdeki uzman doktorlar tarafından yapılacak olan mikro sinüsektomi yöntemi ile birlikte kıl dönmesi sorunundan hastalarımız çok kısa bir süre içinde kurtulabilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Kasım ÇAĞLAYAN
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !